Święci są wśród nas. Ulmowie, wiara i niełatwe wybory

W zaledwie dwa tygodnie po beatyfikacji rodziny Ulmów, nie może zabraknąć na Festiwalu NNW filmów odnoszących się do najwyższej próby wartości człowieczeństwa i szacunku bliźniego. „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – to słowa obrazujące postawę naszego narodu nie tylko w czasie II wojny światowej, ale i przez wszystkie koleje historii. O błogosławionej rodzinie opowiada film Dariusza Walusiaka („Ulmowie. Błogosławiona rodzina”), a Mariusz Pilis w „Historii jednej zbrodni” pokazuje bezpośredniego mordercę Ulmów i nigdy nie rozliczoną zbrodnię. Zapraszamy również na dyskusję panelową „Ulmowie – heroizm silniejszy niż śmierć”. Wierność swym przekonaniom i wiarę, która jest silniejsza niż śmierć pokazuje filmowiec z USA John Grooters. Zobaczymy jego dwa filmy „Torturowany z powodu Chrystusa” i „Sabina – torturowana z powodu Chrystusa, lata nazistowskie”. John Grooters jest w tym roku przewodniczącym jury w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych.
Zobacz wywiad.

O sprawach duchowych i religijnych w czasie Powstania Warszawskiego opowiada dokument IPN „Wiara ’44” Wiktora Bojanowskiego.
Z kolei Instytut Pileckiego pokaże wystawę „Zawołani po imieniu” poświęconą Polakom, którzy ratowali Żydów. To pierwszy taki projekt w Polsce, który pozwala poznać z imienia i nazwiska konkretnych Polaków, często całe rodziny, zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej. Żydowskie dzieci ratowała franciszkanka Matka Matylda Getter, dzięki niej uratowało się ich ponad 500. Getter jest bohaterką filmu „Matusia” Macieja Fijałkowskiego, pokazywanego w konkursie na najlepszy polski dokument. Wreszcie nie sposób nie wspomnieć o postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego, kandydata na ołtarze. W Gdyńskim Centrum Filmowym wyświetlony zostanie „Prorok” Michała Kondrata, a panel „Wyszyński – Jan Paweł II – Reagan” zaprezentuje Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.