XI FESTIWAL FILMOWY NIEPOKORNI NIEZŁOMNI WYKLĘCI
26 – 29 WRZEŚNIA / GDYNIA
Festiwal NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, także dialogiem kilku pokoleń Polaków. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne. Jest to najstarszy i jedyny w Polsce festiwal filmowy, tak szeroko traktujący tematykę filmu oraz historii.
W tym roku do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 26 filmów, których twórcy będą walczyć o Złoty Opornik, Nagrodę im. Janusza Krupskiego, Nagrodę Dyrektora Festiwalu i Nagrodę Prezesa TVP. Emocji w tym roku będzie jeszcze więcej, bowiem podczas XI edycji Festiwalu pojawiła się nowa kategoria konkursowa: Konkurs Międzynarodowy, w którym przyznawana jest nagroda dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolności. Biorą w nim udział filmy zagraniczne oraz filmy polskie, pokazujące splot polskiej i światowej historii. Do tej kategorii zakwalifikowano 11 filmów. Tradycyjnie nagrodzimy też najlepsze dokumenty radiowe.
Oprócz pokazów filmów konkursowych, będzie można wziąć udział również w pokazach specjalnych. Na ekranach wyświetlimy 15 filmów, dokumentalnych i fabularnych, z Polski i za granicy, o szerokiej tematyce wolnościowej. Pokażemy m.in. film Tomasza Sańprucha i Witolda Tabaki „Goliat. Zapomniany bohater”. Opowiada on historię Juliana Kulskiego, który jako 12-latek walczył w Powstaniu Warszawskim. Jego ojciec, za zgodą AK , był prezydentem komisarycznym okupowanej Warszawy, dzięki czemu uratował od śmierci setki Żydów i członków polskiego Państwa
Podziemnego. Julian po wojnie studiował na Oxfordzie i w Yale, został w Stanach uznanym architektem. Historia jego rodziny została wymazana przez komunistów z podręczników historii. Jego dłoń, jako symbol m.in. łączenia pokoleń pod różnymi postaciami patriotyzmu, znajduje się na plakacie XI edycji Festiwalu Filmowego NNW.
Na festiwalowych ekranach pojawi się również film „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego – najdroższa produkcja filmowa w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu (po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu – producentem Maciejem Pawlickim i głównym scenarzystą Tomaszem Łysiakiem), oraz wiele innych znakomitych obrazów z Polski i za granicy!
Międzynarodowy charakter festiwalu podkreśla nie tylko repertuar filmowy, ale również zaproszeni na niego goście, którzy przyjechali do nas z różnych zakątków świata – filmowcy, bohaterowie podziemia, dyplomaci, publicyści, dokumentaliści, m.in. z Węgier, Rumunii czy Czech, a także duża reprezentacja ze Stanów Zjednoczonych. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu NNW, młodzież z National History Day, pod okiem swoich nauczycieli, zaprezentuje 10-minutowy dokument „Powstanie w getcie warszawskim”. Z kolei dr Cathy Gorn, dyrektor wykonawczy NHD oraz Pat Ramsey, członek zarządu NHD, wezmą udział w panelu dyskusyjny „Jak opowiadać historię Polski za granicą”.
Zaszczyci nas swoją obecnością również Samuel Bryan, syn Juliena Bryana, jedynego korespondenta zagranicznego, który 7 września 1939 roku dotarł do walczącej Warszawy. Prezydent Starzyński przydzielił mu samochód, tłumacza i ochronę, aby mógł dokumentować losy broniącej się stolicy. Bryan fotografował zagładę miasta, bestialskie bombardowania i tragedię ludności. Zdjęcia, które wówczas zrobił stały się ikonami polskiego września. Zobaczył je cały świat. 21 września Bryan wyjechał z płonącej Warszawy, a nakręcone materiały filmowe posłużyły do powstania filmu „Oblężenie” („Siege”), pokazującego bohaterską postawę warszawiaków. Film był wyświetlany w amerykańskich kinach wiosną 1940 roku i został nominowany do Amerykańskiej Akademii Filmowej do Oscara w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu NNW będzie można obejrzeć film Eugeniusza Starky’iego „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 1939”, który został stworzony za pomocą archiwalnych zdjęć autorstwa Juliena
Bryana. Obraz przedstawia pierwsze dni walki w oblężonej Warszawie. Zarówno Reżyser, jak i syn Juliena Bryana, wraz z dwojgiem odnalezionych bohaterów z jego zdjęć z 1939 roku, wezmą udział w panelu dyskusyjnym po filmie! Zapraszamy także na wystawę fotografii Bryana w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, oraz pozostałe wystawy – jest w czym wybierać!
Festiwal NNW to także święto młodzieży. Każdego roku, uczniowie mają szansę spotkać tu wspaniałych ludzi – świadków historii, ich rodziny. Również dla nich przyjeżdżają aktorzy, filmowcy i kostiumolodzy, by prowadzić konkursy oraz warsztaty filmowe i modowe, w ramach projektu Młodzi dla Historii. Już kilka lat temu wyrósł on na samodzielne wydarzenie organizowane przy Festiwalu NNW i stale poszerza swoją ofertę – w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, obejrzymy nie tylko fantastyczny pokaz mody sprzed lat w wykonaniu młodzieży, czy nakręcone przez nich filmy dokumentalne i fabularyzowane, ale też weźmiemy udział w spektaklach teatralnych. W tym roku młodzież będzie miała wyjątkową okazję, by poznać ojca polskiej sztuki kaskaderskiej – Krzysztofa Fusa oraz wybitnego reżysera polskiego kina familijnego – Kazimierza Tarnasa, który nie tylko wtajemniczy młodych twórców w arkana dobrego kina rodzinnego, ale też przeprowadzi casting do swojego najnowszego filmu! Ponadto na najmłodszych czekają warsztaty z budowania okrętów Adama Szklarka oraz warsztaty wyobraźni historycznej Michała Malinowskiego, przybliżające postawy patriotyzmu gospodarczego oraz polskich wynalazców okresu dwudziestolecia międzywojennego. I wiele, wiele więcej!
Ponadto Festiwal Filmowy NNW to także wyjątkowa oprawa muzyczna, uroczysta Gala podczas, której honorujemy naszych bohaterów statuetkami Sygnet Niepodległości, oraz tych, którzy im pomagali nie bacząc na ryzyko – statuetkami Drzwi do Wolności. To prawdziwa uczta dla ducha!
Festiwal NNW odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest bezpłatny i otwarty dla każdego!
Więcej informacji na temat pokazów filmowych, słuchowisk radiowych, wystaw, koncertów, paneli dyskusyjnych oraz innych aktywności festiwalowych, znajdziecie na dedykowanych im podstronach.
Zapraszamy do Gdyni w dniach 26-29 września oraz do oglądania galerii zdjęć i filmów dokumentujących festiwalowe dni, posłuchajcie koncertów i wywiadów.