XIII Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2021

ZŁOTY OPORNIK

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW FABULARNYCH 

NAGRODA GŁÓWNA

Fundatorem nagrody w wysokości 25 tys. zł jest Polski Instytut Sztuki Filmowej

„Aida. Quo Vadis, Aida?” reż. Jasmila Žbanić/ Austria, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Turcja, Rumunia, Afganistan, Bośnia, Hercegowina

Werdykt odczytali przewodnicząca jury Bozenna Bo Intrator, producentka, pisarka i tłumaczka oraz David Wurawa, członek jury, aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z roli w filmie „Jack Strong”.

WYRÓŻNIENIA

„Shindisi” reż. Dito Tsintsadze/ Gruzja

„Havel” reż. Slávek Horák/ Czechy

„Amnestia” Jonáš Karásek/ Słowacja, Czechy

Wyróżniono także aktorską kreację Piotra Głowackiego w filmie „Mistrz” Macieja Barczewskiego.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH – nagroda im. WITOLDA PILECKIEGO

NAGRODA GŁÓWNA

„Dawno temu w Wenezueli” reż. Anabel Rodriguez/ Wenezuela

WYRÓŻNIENIA

„Moja ulubiona wojna” reż. Ilze Burkovska Jacobsen/ Norwegia, Łotwa

„1970” reż. Tomasz Wolski/ Polska

„Kto pod kim dołki kopie Rudolf Slánsky” reż. Martin Vadas/ Czechy

KONKURS FILMÓW POLSKICH – nagroda ZŁOTY OPORNIK 

Statuetkę wręczył Robert Kaczmarek, wybitny reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

NAGRODA GŁÓWNA

Fundatorem nagrody w wysokości 20 tys. zł jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

„Położna” reż. Maria Stachurska

„Po raz pierwszy, nie wiem co powiedzieć. Dziękuję” – powiedziała wzruszona reżyser.

WYRÓŻNIENIA

„Opowieść o miłości” reż. Rafał Bryll

„Ty pójdziesz to Jastrzębia” reż. Jędrzej Lipski

„Grudzień nasz i wasz” reż. Joanna Pieciukiewicz

„VI Brygada Pani Komendant” reż. Wojciech Królikowski

Dyplomy za dokumentację:

„Trzy ćwierci do śmierci – ostatnia deportacja” reż. Grzegorz Czerniak, Jerzy Rohoziński, Wojciech Saramonowicz

„W starej koszuli, z odwagą w sercu” reż. Dariusz Deberny

KONKURS RADIOWY

Przegląd najlepszych reportaży radiowych, których tematem jest polska historia najnowsza. W tym roku jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry oceniało 13 dokumentów. Nagrodę wręczył Krzysztof Gottesman, wiceszef studia reportażu Polskiego Radia.

NAGRODA GŁÓWNA

Fundatorem nagrody w wysokości 5 tys. zł jest Polskie Radio SA

„Prawda za podwójnym murem” Jakub Tarka/ Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

„Dziękuję za docenienie reportażu radiowego, który opowiada o strasznym obozie, jedynym obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci w Łodzi. Pamięć o tym obozie musimy przechować dalej w imieniu tych dzieci” – mówił laureat.

WYRÓŻNIENIA

Fundatorem wyróżnień w wysokości 2 tys. zł każde jest Polskie Radio SA

„Mecz, który zapamiętam do końca życia” Michał Rzepiak/ Polskie Radio Gdańsk  „Pierwsi w Auschwitz” Bogdan Wasztyl

„Zbąszyń 1938” Kamil Hypki/ Radio Zachód

KONKURS WIDEOKLIPÓW

Od lat na Festiwalu NNW toczy się dyskusja, jak z przekazem historycznym trafić do młodego pokolenia. Być może odpowiednim językiem jest język wideoklipów. Nagrodę w tej kategorii wręczyła Aleksandra Jankowska, wiceprezes LOTOS Oil.

NAGRODA GŁÓWNA

„Kto Ty jesteś” reż. Rafał Gużkowski, wyk. Zespół Wokalny SOUL

„Dziękuję bohaterom, bo to jest film o was i dla was, i dziękuję, że możemy tę sztukę tworzyć, a robi to młodzież z Sanoka, z Podkarpacia” – powiedział Gużkowski.

WYRÓŻNIENIA

„Miriam” reż. Sebastian Juszczyk, wyk. Marek Dyjek

„Teddy” scenariusz, animacja i montaż Adam Kamil Kawałek, wyk. Basti

„Niepodległość” reż. Dominik Gudowski, wyk. SOVA i dzieci ze Szkoły Podstawowej „SP Barcinek”

NAGRODY SPECJALNE

NAGRODA EUROPEJSKIEJ PLATFORMY PAMIĘCI I SUMIENIA

Nagroda w konkursie międzynarodowym na film dokumentalny dla filmu, który w najlepszy, najciekawszy lub najbardziej nowatorski sposób przedstawi dwudziestowieczne doświadczenie totalitaryzmu w Europie.

„Moja ulubiona wojna”/„My Favorite War” reż. Ilze Burkovska Jacobsen

NAGRODA PREZESA TVP

Tradycją Festiwalu NNW jest nagroda prezesa Telewizji Polskiej.

Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP SA, wręczył ją w tym roku dla filmu niezwykłego pod wieloma względami, mówiąc: „Dla prezesa Kurskiego to nagroda osobista ze względu na przyjaźń Anny Kurskiej z małżeństwem Gwiazdów. Dla mnie ten film pokazuje spójność polskiej kultury, nagroda jest też za pani walkę o polski dokument i jego właściwe miejsce”.

„Z Gwiazdami. Podróż bez końca” reż. Maria Dłużewska

„Tu siedzą bohaterowie moich filmów Zosia Pilecka, Andrzej Kołodziej, Romek Zwiercan. Ja ten film robiłam dla siebie, po swojemu, uważam że są to ludzie absolutnie wolni, wyjątkowi, dziękuje im za zaufanie, że mogłam zrobić ten film” – powiedziała Dłużewska.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU

Arkadiusz Gołębiewski wyczytując zwycięski film powiedział, że czuje ogromną satysfakcję, bo to obraz zgłoszony kilka lat temu na Pitching Forum Festiwalu NNW, który został bardzo dobrze rozwinięty w trakcie pracy nad nim. To przykład na to jak opowiadać o naszej trudnej, złożonej historii.

„Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza” reż. Ksawery Szczepanik

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO

Janusz Krupski przez lata walczył o godne upamiętnienie polskich bohaterów. Robił to wbrew czasom i okolicznościom. Nagrodą jego imienia honorowani są twórcy za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

NAGRODA GŁÓWNA

„Wybraniec Bogów” reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Tomek Matuszczak

„Chcę podziękować bohaterom naszego filmu, matematykom, fizykom, którzy bardzo okrutnie zostali doświadczeni przez totalitaryzm sowiecki” – powiedział Konrad Starczewski.

WYRÓŻNIENIA

„Parczew 46.  Powojenne rozrachunki” reż. Bogna Bender-Motyka

„Jutta i ja” reż. Maciej Cendrowski

„Krwawy Ślad” reż. Ewa Żmigrodzka

NAGRODY PITCHING FORUM FESTIWALU NNW 

Festiwal stale się rozwija, doskonali, wskazuje twórcom jak przejść od pomysłu do realizacji filmu, jak swój pomysł przedstawić, by zdobyć na niego finansowanie. Temu służą warsztaty Pitching Forum Festiwalu NNW i Akademia Filmowa NNW. I nie jest to tylko taka branżowa sztuka dla sztuki. Te filmy naprawdę powstają, tylko w tym roku w konkursach widzieliśmy trzy produkcje, które rozwijane były podczas poprzednich edycji Festiwalu NNW. Partnerami w pracy nad tymi pomysłami są dla nas co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Telewizja Polska.

Nagrody wręczyła minister Elżbieta Więcławska-Sauk (KRRiTv), która powiedziała, że jest to jedyny taki festiwal na świecie, gdzie mówi się o wartościach ważnych.

Nagroda KRRiTV (12 tys. zł)

„Piątka poznańska” reż. Artur Piotrowski, prod. Artur Piotrowski Films

Nagroda własna min. Więcławskiej-Sauk (5 tys. zł)

Król nafty reż. Michał Bożek, prod. CYKLOP FILM

Nagroda Telewizji Polskiej (20 tys. zł)

W imieniu Jakuba Dybka, dyrektora Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej wręczył ją redaktor naczelny TVP Dokument Tomasz Piechal. Telewizja Polska S.A. jest również patronem medialnym Festiwalu.

„Człowiek, który zbiera Auschwitz” – reż. Gabriela Mruszczak, prod. Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych

Nagroda Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Agnieszka Będkowska, zastępca dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wręczyła nagrodę, której wagę i wartość docenią filmowcy – to pięć minut materiałów archiwalnych ze zbiorów wytwórni.

„Król nafty” reż. Michał Bożek, prod. CYKLOP FILM

NAGRODY HONOROWE

Filmy, pełne sale, premiery, nagrody, statuetki to są rzeczy spotykane na każdym festiwalu filmowym. Od początku, od pierwszej edycji było jasne, że Festiwal NNW to ma być coś więcej. Festiwal NNW jest wyjątkowy dlatego, że na tym samym czerwonym dywanie spotykają się twórcy filmowi i aktorzy, a także autentyczni bohaterowie naszej wolności. To ich chcemy stawiać w świetle jupiterów i dziękować im za wolną Polskę i Europę.

PLATYNOWY OPORNIK

Ewa Dałkowska – zagrała szereg znaczących ról, zarówno w repertuarze klasycznym jak i współczesnym, w teatrze, kinie i telewizji. Pamiętamy tytułową rolę w „Antygonie” Sofoklesa, w „Kordianie” i „Balladynie” Słowackiego, „Wujaszku Wani” Czechowa. Jej wielkie filmy to „Kobieta z prowincji”, „Sprawa Gorgonowej”, „Przedwiośnie” i „Smoleńsk”. Nagrodę za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej wręczył dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Pani Ewa dziękując za nagrodę przyznała, że jest speszona: „Nie mam wielkich dokonań, nie rzucałam butelek z benzyną na czołgi, nie wysadzałam pociągów ani mostów, robiłam tylko to, co jest zwykłym obowiązkiem Polaka i obywatela. Zachowywałam się, jak człowiek wolny i stawiałam opór opresyjnej władzy”.

NAGRODA ŹRÓDŁO

Jest wręczana osobom, których niezłomna postawa stała się inspiracją dla twórców. Nagrodę Źródło XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW otrzymała

Maria Mirecka-Loryś

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. Działaczka podziemia narodowego w latach 1939–1945, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

„Dziękuję za te owacje, tyle lat zagranicą dla Polski pracowałam, Polska zawsze była dla mnie zawsze najważniejsza. Kiedyś tęskniłam za Polską, a teraz tęsknię za moją chicagowską Polonią, która tak bardzo miłuje swą Ojczyznę” – powiedziała dostojna laureatka.

DRZWI DO WOLNOŚCI – to uhonorowanie osób, które często w sposób nieoczywisty walczą o wolność. Są wsparciem dla opozycjonistów, nie wychodzą przed szereg, ale są nieodzownymi bohaterami drugiego planu. Skutecznie uchylają nam drzwi do wolności.

DRZWI DO WOLNOŚCI XIII FESTIWALU NNW otrzymali:

Anna Paniszewa – polska dziennikarka oraz działaczka społeczna i oświatowa na Białorusi. Działa na pograniczu polsko-białoruskim w sferze edukacji oraz kultury, a wszystkie jej inicjatywy, które mają na celu propagowanie polskości doprawdy trudno zliczyć. Jest założycielką Klubu Inteligencji Katolickiej i Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu. Przetłumaczyła także na język białoruski 50 wierszy Marii Konopnickiej o tematyce kościuszkowskiej.

„Jestem szczęśliwym człowiekiem, ta nagroda świadczy o tym, że doceniacie działalność całej szkoły, którą spotykają ciągle liczne represje od reżimu Łukaszenki. Byłam aresztowana w marcu, ale dzięki państwu polskiemu jestem na wolności, niestety moi przyjaciele nadal są w więzieniu. Ta nagroda to wyraz Solidarności Polski z Polakami prześladowanymi na Białorusi. Bądźmy razem” – powiedziała Paniszewa.

Węgierska Reprezentacja Waterpolo – za niezłomną postawę w meczu ze Związkiem Radzieckim w 1956 roku. Na Festiwalu NNW można się przekonać, że walka o wolność toczyła się także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Choć dzieliły nas setki kilometrów – cel był ten sam – walka z komuną. 6 grudnia 1956 roku w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Melbourne odbył się mecz, który później nazwano „krew w wodzie”. Rozegrał się on tuż po krwawych zamieszkach w Budapeszcie. Krew polała się naprawdę także w basenie, a na trybunach kibice zamienili komunistyczną flagę Węgier na symbolizującą opór flagę z wyciętą czerwoną gwiazdą. Węgrzy zwyciężyli wówczas 4:0. Później w finale pokonali także Jugosławię 2:1 i zdobyli olimpijskie złoto.

Nagrodę wręczył Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”, na ręce

JE Orsolyi Zsuzsanny Kovács, ambasador Węgier w Polsce, Wari Atilli, prezesa Węgierskiego Związku Piłki Wodnej.

„Myślę, że Polacy wiedzą, co znaczy walka o wolność. W 1956 roku Węgrzy przegrali tę walkę w Budapeszcie, ale wygrali w wodzie, w sporcie, a w przyszłości otworzyły się drzwi do wolności” – powiedział Wari.

„Trzeba przypomnieć, że dostaliśmy wtedy ogromne wsparcie od Polaków, oddawaliście krew, wysłaliście pomoc, wspieraliście nas duchowo – jesteśmy za to ogromnie wdzięczni” – dodała ambasador.

Robin Barnett – były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, dyplomata, który pracował w brytyjskiej ambasadzie w Warszawie w trudnym okresie Stanu Wojennego. Za część swojej misji uważał wspieranie opozycji, a także mówienie na arenie międzynarodowej prawdy o tym, co się w Polsce działo. W wywiadzie przed festiwalem wspominał: „Pewnego dnia Jerzy Urban powiedział nawet publicznie, że Robin Barnett jest kolejnym wrogiem ludu. Takie określenie było dla mnie wielkim zaszczytem, bo nigdy nie chciałem być traktowany jako przyjaciel reżimu”.

„Jestem skromnym człowiekiem wśród tej grupy bohaterów, chciałem tylko pomóc ludziom w tym kraju, chciałem też powiedzieć ludziom zagranicą, co się tu dzieje i że Polacy będą walczyli do końca życia o wolność” – mówił na Gali.

Danuta Rojek-Lemkiewicz – urodziła się we Lwowie pod okupacją sowiecką. Jest córką żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. Pani Danuta to żona Antoniego Lenkiewicza, niezłomnego antykomunisty i działacza opozycji, była wraz z nim inwigilowana i prześladowana. W kwietniu 1987 r. po brutalnej rewizji w mieszkaniu, została przez SB wyprowadzona z domu, a następnie była przetrzymana w areszcie.W latach 80. regularnie chodziła na procesy więźniów politycznych i pisała dla solidarnościowego podziemia relacje z rozpraw. „Jestem wzruszona, bardzo dziękuję za to wyróżnienie” – powiedziała.

Maryna Miklaszewska – bohemistka, dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej. W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym (m.in. Vaclava Havla). W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę „Strajk”: pierwszy – i jak dotąd jedyny – musical o Stoczni Gdańskiej’ 80. Jej najmłodszy projekt to kongres Polska Wielki Projekt – miejsce, gdzie o Polsce rozmawia się na serio.

Zastanawiam się, co tu robię pomiędzy tak wybitnymi osobami, którzy naprawdę walczyli o wolność. Szukałam zwrotu, który w opisaniu tej nagrody najbardziej do mnie pasuje i znalazłam – „drugi plan”. To sformułowanie jest mi bliskie. Piszę o ludziach drugiego planu, ten musical właśnie jest o tłumie anonimowych stoczniowców z ich perspektywy. Pilnujmy razem, żeby te drzwi do wolności były zawsze otwarte” – apelowała Miklaszewska.

Roman Zwiercan – Od grudnia 1984 roku w Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto, organizator druku i kolportażu m.in. podziemnych pism „Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto”, „Poza układem”, „Gryps”, „Czas”, „SW Stoczni Gdańskiej”, kart okolicznościowych, kalendarzy i in. Organizator i szef grupy malującej hasła wzywające do bojkotu wyborów do Sejmu PRL, rozlepiającej i rozrzucającej ulotki w pociągach SKM, wielokrotnie aresztowany.

„Od wielu lat przywracamy pamięć i zaangażowanych jest mnóstwo osób, dzięki takim ludziom jak Arkadiusz Gołębiewski czy dobry duch Festiwalu Jan Białostocki, ale nie zapominajmy, że walka o pamięć ciągle trwa!” – nawoływał Zwiercan.

Danuta i Wiesław Kapturowicz-Kapergren

Pan kapitan to żołnierz m.in. Polskiej Organizacji Wojskowej. Represjonowany przez UB, został zmuszony do opuszczenia Polski w 1973r. Przez 43 lata swojej emigracji prowadził działalność patriotyczną wspierając finansowo i materialnie działania Solidarności na terenie Polski. „Opuszczając Gdynię nigdy nie opuściliśmy Gdyni ani Polski. Pozostała w naszych sercach na zawsze” – powiedział laureat odbierając nagrodę, którą wręczył uroczyście wiceprezydent miasta Gdyni pan Marek Łucyk. Przez ponad 40 lat pobytu za granicą państwo Kapturowiczowie pomagali strukturom podziemnym Solidarności, robotnikom Radomia i Ursusa, KOR-owi. „Pomagaliśmy w stanie wojennym wysyłając dary przez nasze kanały. Dla internowanych, aresztowanych, osadzonych w więzieniach. Tak nam dyktowało serce i obowiązek. Na przestrzeni tych 43 lat wysłaliśmy do Polski 216 TIR-ów dla różnych instytucji. To były szkoły, szpitale. Gdynia dostała ich najwięcej” – mówił pan Wiesław podkreślając też dużą rolę swojej żony, bez której, jak się wyraził, sam nie mógłby nic zrobić.

Kpt. Jan Kowalczyk ps. „Śmiały” – żołnierz Armii Krajowej aresztowany przez KGB. W trakcie brutalnego śledztwa torturowany i bestialsko bity. Skazany przez KGB na 10 lat pozbawienia wolności oraz 5 lat pozbawienia praw publicznych. Został zesłany na Sybir. Był więziony w łagrach, obozach i miejscach zsyłek na terenie ZSRR. Nagrodę wręczył Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. „Z radością przyjmuję tę nagrodę. Wiem, że ojczyzna o mnie pamięta a patrioci pamietają jeszcze o Armii Krajowej. Chciałbym z całego serca przekazać słowa tych, którzy poświęcili życie za swoją ojczyznę. Tych słów nie pisali poeci. (…) Pisano je własną krwią na ścianach betonowej celi. Inka Zagończyk, Łupaszka i setki innych. (…) Naszym hasłem było Bóg, Honor i wolna ojczyzna” – mówił.

Bronisław Sroka – aresztowany przez UB za działalność w tajnych antykomunistycznych organizacjach. 14 grudnia 1981 odprawił na prośbę strajkujących stoczniowców mszę św. „W okresie od 1945 do 1956 roku działało w Polsce ponad tysiąc organizacji podziemnych, młodzieżowych, szkolnych. I ja tez do jednej z nich należałem. Miałem 16 lat, kiedy mnie aresztowano” – powiedział ojciec Sroka odbierając wyróżnienie – „Chcę wyrazić serdeczne podziękowania za to, że Polska dzisiaj pamięta, że odznacza. (…) Dziękuję za pamięć. W takich chwilach człowiek się przekonuje, że życie miało sens, że warto było”. Nagrodę wręczył dyrektor biura edukacji IPN Adam Hlebowicz.

Piotr Fronczewski – aktor teatralny i filmowy.

W jego imieniu statuetkę z rąk Pawła Nowackiego odebrał Krzysztof Fus. Dziękując za nagrodę zwrócił się też do dyrektora festiwalu Arkadiusza Gołębiewskiego – „Nie byłoby tego festiwalu bez jednego człowieka. Skromny, siedzi tu przede mną i teraz mi pokazuje, żebym był cicho. Nie będę cicho, bo kocham cię za to co robisz” – mówił Fus.

Grzegorz Wołoszczak – działał w podziemnych strukturach „Solidarności” i „Solidarności Walczącej”. Przygotowywał studentów do strajków. Był współodpowiedzialnym za bezpieczeństwo Ojca Św. Podczas pielgrzymki do Polski w 1979 r. Nagrodę wręczył były marszałek sejmu Marek Jurek.

Twórcy filmu „Wyszyński – zemsta czyprzebaczenie” – nagrodę odebrał ojciec Paweł Cebula z rąk Marii Dłużewskiej. To nagroda za przywołanie wielkiej postaci Kardynała oraz odkrycie i zapisanie na taśmie filmowej nieznanej karty z życia Stefana Wyszyńskiego.

SYGNET NIEPODLEGŁOŚCI XIII FESTIWALU NNW

to uhonorowanie uczestników walki o polską wolność, nagrodę otrzymali w tym roku:

Ppłk. Stanisławie Kociełowicz ps. „Iskierka” – w czasie wojny walczyła w Szarych Szeregach odnosząc ciężkie rany postrzałowe. W 1951 roku została aresztowana przez NKWD a potem przebywała w dwóch moskiewskich więzieniach oraz przez 8 lat w obozie karnym i w łagrze. Nagrodę wręczyła aktorka Halina Rowicka. Pani Stanisława zaczęła podziękowania od słów, którym jak zaznaczyła, zawsze jest wierna – „Bóg, honor, ojczyzna. Wszystko co nasze Polsce oddamy”. Jak mówi o sobie, jest harcerką na całe życie.

Marian Markiewicz ps. Maryl to weteran Armii Krajowej, Żołnierz Wyklęty, uczestnik Akcji „Burza” w Wilnie. Za męstwo w bitwie pod Surkontami został w 1944 roku odznaczony Krzyżem Walecznych. Rok później przyznano mu Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami. Wówczas tych odznaczeń nie odebrał. Po wojnie aresztowany, wyszedł na wolność po ponad 7 latach. Później działał w Solidarności w powiecie głubczyckim. Odznaczenia z czasu wojny odebrał po 70 latach. Mówił wówczas, że jest wiele więcej osób bardziej zasłużonych od niego, a on robił tylko to, co do niego należało i to, co wymagał od niego honor.

„Takie nagrody dziadka onieśmielają, ale ta ma dla niego szczególne znaczenie. O pamięć trzeba wciąż walczyć. Dziadku bardzo cię kocham, część i chwała bohaterom!” – mówił Maciej Musiał.

Zofia Pilecka-Optułowicz – chcemy w ten sposób upamiętnić jej ojca, odważnego żołnierza, wielkiego Polaka rotmistrza Witolda Pileckiego. Harcerz, student, konspirator. ochotnik do Auschwitz, w niemieckim nazistowskim obozie śmierci stworzył ruch oporu, a następnie uciekł, by opowiedzieć światu o piekle, jakiego był świadkiem. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie schwytany przez komunistów, osadzony na Rakowieckiej, poddany brutalnemu śledztwu, skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 15 maja 1948 roku w Warszawie. Rotmistrz Witold Pilecki jest inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków. Zostawił swoim dzieciom, ale także nam testament w postaci rozważań Tomasza A Kempisa. Podkreślał też rolę opieki Matki Bożej nad losami Polski.

„Ojciec jest godzien tego wyróżnienia, kochał Polskę fanatycznie, dla Polski żył i zginął, nigdy się nie skarżył na dolę, która mu przypadła. Modlił się, z wielką godnością złożył dar życia dla Ojczyzny. Kochał też młodzież, liczył na następne pokolenia, chciał żeby Polska była ukochana. Teraz jest mnóstwo szkół im. Witolda Pileckiego. Jestem szczęśliwa, że miałam takiego tatę” – powiedziała pani Zofia.

NAGRODA PRZYJACIELA FESTIWALU NNW

Prof. Krzysztof Szwagrzyk – „Przyjaciele to osoby, na które zawsze możemy liczyć, które przyjeżdżają do nas z przyjemnością i wspierają nas swoim doświadczeniem. To jest nagroda ważna, osobista, nie byłoby tego festiwalu gdyby nie ludzie, którzy nas wspierają, chciałbym w ten sposób podziękować prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi” – powiedział Arkadiusz Gołębiewski.

Red. Marcina Wikło – „Mamy bardzo dużo przyjaciół i tak naprawdę każdy z państwa zasługuje na taką nagrodę” – powiedział przed wręczeniem wyróżnienia dyrektor Festiwalu. „Stanięcie na tej scenie po tych herosach… jest dla mnie bardzo trudne” – powiedział Wikło

XII Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2020

DSC_7743

Nagrodę Główną w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE FILMÓW FABULARNYCH otrzymał węgierski twórca ATTILA SZÁSZ za film „Wieczna zima”

Nagrodę w imieniu reżysera odebrał dr Pál Attila Illés, zastępca Szefa Misji Ambasady Węgier w Warszawie, który powiedział, że ta nagroda będzie zachętą dla węgierskich filmowców. Nagrodę w wysokości 25 tys. złotych ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przyznano dwa równorzędne wyróżnienia:

Dla KIRYŁA SEREBRENNIKOWA i rosyjskiego filmu „Lato” – za ciekawe pokazanie undergroundu muzycznego w Rosji

Dla ERIKI MATSUSHITY i filmu japońskiego „Historia uszyta czerwoną nitką” – za piękne filmowe haiku o czterech młodziutkich siostrach i ich relacji z matką

Wybrano do konkursu 13 projektów filmowych – z Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Iranu, krajów nadbałtyckich, Ukrainy, Węgier. W jury zasiedli wybitni filmowcy – przewodniczący reżyser Lech Majewski, reżyser Franco de Peña, operator filmowy Jarosław Szoda, dramaturg, pisarz Wojciech Tomczyk.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH IM. ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

To konkurs dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe. Członkowie jury reż. Anna Ferens przewodnicząca, dr Paweł Ukielski Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Petr Blažek historyk czeski.

Nagrodę główną w wysokości 2000 euro, ufundowaną przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia, za niezwykle poetyckie i filmowe ukazanie indywidualnych losów wplecionych w wielką historię i pozostawienie nas w poczuciu, że miłość nie umiera wraz ze śmiercią przyznano dla DAGMARY DRZAZGI za film Draugen (Polska)

Jury przyznało dwa wyróżnienia:

– za trzymającą w napięciu opowieść o akcie ofiary, która rezonuje do dziś, mimo że upłynęło pół wieku dla OLGI SOMMEROVEJ za film „Wierzę, że więcej światła nie będzie potrzebne” (Czechy)

– za bardzo pomysłowo, z poczuciem humoru i dynamicznie opowiedzianą historię początku nowej epoki w Europie i możliwość zajrzenia za kulisy tych wielkich przemian w Estonii dla RAIMO JOERANDA za film Rodeo(Estonia/Finlandia)

Nagroda główna im. rtm. Pileckiego została ufundowana przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia (PEMC) dzięki hojności PFN

KONKURS FILMÓW POLSKICH

Jury przyznało nagrodę główną OTY OPORNIK za filmowe przedstawienie historii ostatnich dziesięcioleci przez pryzmat niezwykłego człowieka i związanych z nim środowisk, które pomimo różnic otwierały drzwi do wolności dla MAGDALENY PIEJKO i DAMIANA ŻURAWSKIEGO i filmu „Orzech.   Zawsze chciałem być z ludźmi”

Jury przyznało dwa wyróżnienia:

Dla ŁUKASZA CZAJKI za film „O zwierzętach i Ludziach”, który został wyróżniony za artystyczne ukazanie czasów, w których ratowanie życia groziło karą śmierci.

Dla TOMASZA WOLSKIEGO za film „Zwyczajny Kraj” wyróżniony za interesujące wykorzystanie materiałów archiwalnych pozostawionych przez komunistów.

Jury konkursu polskich filmów dokumentalnych w składzie: Ewa Ślęzak, Piotr Niwiński, red. Jan Ruman i reż. Robert Kaczmarek – przewodniczący.

Fundatorem nagrody w wysokości 20 tys. złotych jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

DOKUMENTY RADIOWE

Nagrodę główną w wysokości 5 tys. złotych, ufundowaną przez Zarząd Polskiego Radia S.A. przyznano KAMILOWI HYPKIEMU za audycję „Sześciu z Żagania” o najsłynniejszej ucieczce II Wojny Światowej, w której było zaangażowanych sześciuset lotników. W tym – sześciu Polaków.

Ponadto przyznano 3 równorzędne wyróżnienia w wysokości 2 tys. złotych, ufundowane przez Zarząd Polskiego Radia S.A.:

ANNIE RĘBAS za reportaż „Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte”

DOMINIKOWI GILOWI za reportaż „Tablica”

MARZENIE BAKOWSKIEJ za reportaż „Rozgłośnia Topolówka”

Jury w składzie przewodnicząca red. Irena Piłatowska-Mądry, red. Anna Sekudewicz, red. Mirosław Rogalski.

KONKURS WIDEOKLIPÓW

Po raz pierwszy wprowadzono konkurs wideoklipów. Jury w składzie przewodniczący reż. Piotr Rzepliński, operator filmowy Tomasz Madejski, muzyk, założyciel Czerwonych Gitar, perkusista Jerzy Skrzypczyk, postanowiło w tegorocznym konkursie nie przyznawać nagrody głównej. Wyróżnienie – za pomysł i formę realizacji – przyznano twórcom teledyskuAUSCHWITZNorberta Smolińskiego i Gabrysi Ostrowskiej, w reżyserii Konrada Dakowicza.

PLATYNOWY OPORNIK za całokształt twórczości.

Kapituła postanowiła uhonorować panią Alinę Czerniakowską – polską reżyser filmową, scenarzystkę, dziennikarkę telewizyjną. Nagrodę dla ALINY CZERNIAKOWSKIEJ wręczył Jarosław Sellin, wiceminister w MKiDN.

NAGRODA LITERACKA IM. BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO, za umiejętne opowiadanie historii w literaturze, przyznana została BRONISŁAWOWI WILDSTEINOWI. W laudacji dla laureata Paweł Nowacki powiedział m.in. Jakże ważne są twoje zmagania o ocalenie sensu słowa, jeśli utracimy sens słowa to być może utracimy sens życia.

NAGRODA PREZESA ZARZĄDU TELEWIZJI POLSKIEJ S.A. (w wysokości 30 tys. złotych)

Od kilku lat nagrodę na Festiwalu NNW przyznaje prezes Telewizji Polskiej. W tym roku nagrodzono film „Konspirator” SŁAWOMIRA KOEHLERA.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU NNW

Za artystyczne przełożenie historii na język filmu nagrodę otrzymał KRZYSZTOF BROŻEK za film „Raport z Auschwitz”.

NAGRODA IMIENIA JANUSZA KRUPSKIEGO

Jury nagrody w składzie: Teresa Krupska, Magdalena Merta UdsKiOR, Wojciech Butkiewicz IPN, Paweł Witaszek Fundacja Rodziny Witaszków, Paweł Nowacki, za odwagę i trud w podejmowaniu tematów i przybliżaniu postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych, przyznało w tym roku dwie równorzędne nagrody:

dla DARIUSZA WALUSIAKA za film „Prawo do Polski”

dla MARIUSZA PILISA za film „Sprawiedliwość”

Wyróżnienie otrzymał film SŁAWOMIRA KOEHLERA Konspirator

Fundatorem nagrody w wysokości 10 tys. złotych jest Fundacja Rodziny Witaszków.

NAGRODA PLATFORMY EUROPEJSKIEJ PAMIĘCI I SUMIENIA

Nagroda PEMC w wysokości 1000 euro, przyznawana jest za szczególne ukazanie losów Europy XX wieku, w tym roku prezes Łukasz Kamiński przekazał ją na ręce HANNY ZOFII ETEMADI za film „Podróżnik – Akcja Inteligencja”.

XI Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2019

NAGRODA ZŁOTY OPORNIK_ROBERT KACZMAREK (3)

ZŁOTY OPORNIK

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”. Nagrodę wręczył minister Paweł Lewandowski (MKiDN).

Robert Kaczmarek powiedział, że przyjmuje tę nagrodę dla wszystkich twórców dokumentu, nie tylko filmowców. „Pracowali przy tym też muzycy, dyplomaci.  Zmagaliśmy się z nieznanymi dla nas dokumentami przez lata. Z filmu płyną ważne wnioski – to opowieść o ludziach, o dyplomatach, którzy potrafili się zjednoczyć by działać dla dobra Rzeczpospolitej, mimo dzielących ich wielu różnic. Niech to będzie wzorem dla nas”.

Jury konkursu głównego bardzo wysoko oceniło poziom filmów zakwalifikowanych do konkursu i przyznało też trzy wyróżnienia, które otrzymali:
Sławomir Koehler „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” za przejmujący obraz małej społeczności, w którym odbijają się polskie podziały;
Paweł Domański „Milczące pokolenie” za ukazanie źródeł tożsamości;
Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski za przenikliwe przedstawienie „Ocalałej z rzezi”.

NAGRODA W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO

W konkursie międzynarodowym nagrodę otrzymał film „Jak gdybyśmy dziś umrzeć mieli” Romana Vavry, w imieniu reżysera nagrodę odebrał scenarzysta Miloš Doležal „Dziękuję za nagrodę. Myślę, że ks. Josef Toufar był otwarty ksiądz dla katolików i protestantów, a nawet ateistów. To aktualna inspiracją dla naszych obu kościołów”.

Wyróżnienie otrzymał film „Nurtem dwóch rzek” Tadeusza Śmiarowskiego, który odebrał nagrodę z rąk dr Pawła Ukielskiego.

Nagrodę specjalną Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia za opowiadanie o ofiarach totalitaryzmów wręczył prezes PEMC Łukasz Kamiński dla „Siedmiu świadków małego Rzymu” reż. Anca Berlogea-Boariu. Nagrodą jest pokaz filmu na dorocznym spotkaniu członków PEMC w Tiranie oraz projekcja dla publiczności.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO

Nagrodę za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych dla Sławomira Koehlera, autora filmu „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” wręczył Paweł Nowacki.  Jury nagrody im. Janusza Krupskiego przyznało także dwa wyróżnienia honorowe dla filmów:

„Więzy Krwi” Dariusza Walusiaka oraz „Milczące Pokolenie” Pawła Domańskiego.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU

Statuetkę otrzymał Tadeusz Śmiarowski, przyjaciel festiwalu od pierwszej edycji.

NAGRODA SPECJALNA PREZESA TVP

Nagrodę dla filmu „Milczące pokolenie” Pawła Domańskiego wręczył prezes Jacek Kurski, mówiąc: „Miło mi  nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia akowskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal”.

KONKURS RADIOWY

Nagrodę główną otrzymała Joanna Bogusławska za „Przerwane milczenie” ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Urszula Żółtowska-Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument „W drodze do domu”; Ewelina Kosałka-Passia z Polskiego Radia Katowice „Schowane w pamięci” oraz Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Józef Widerlik padł”.

NAGRODA IM.BŁ. WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

Nagrodę w konkursie literackim za umiejętne opowiadanie historii w literaturze otrzymał dr hab. Marek
Cichocki.

PLATYNOWY OPORNIK

Nagrodę za całokształt twórczości, z rąk ministra Jarosława Sellina i Arkadiusza Gołębiewskiego – odebrał  Lech Majewski.

„Dziękuję za docenienie mojej twórczości. Ważna nagroda i ważny festiwal. Cieszy mnie szczególnie umiędzynarodowienie festiwalu, tylu gości zza granicy. Jest tu też dobra atmosfera wśród ludzi ” – powiedział reżyser.

NAGRODA ŹRÓDŁO

Nagrodę dla pasjonatów historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej otrzymał Adam Borowski. Wręczając nagrodę Joanna Lichocka powiedziała: „To jest człowiek uparty na wolność i to uparty już tyle lat!”.

GLORIA ARTIS

Medal dla zasłużonych w kulturze Gloria Artis otrzymała z rąk ministra Jarosława Sellina dyrektor TVP Gdańsk – Joanna Strzemieczna-Rozen.

Nagroda PRZYJACIEL FESTIWALU

Nagrodę Przyjaciela Festiwalu NNW dla amerykańskiej organizacji National History Day na ręce dr Cathy Gorn, wręczyła Renata Szyfner z Orlando.

Nagrodę Przyjaciela Festiwalu NNW dla instytucji od wielu lat wspierającej sztukę filmową inspirowaną polską historią – PKO BANK POLSKI – mecenasa polskiej kinematografii odebrał przedstawiciel Banku Pan Tomasz Jabłoński – Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Gdyni.

Nagrody PITCHING FORUM

Nagrodę specjalną Pitching Forum ufundowaną przez KRRiTV (12 tys. złotych) otrzymał projekt „Głowa dr. Witaszka” w reż. Zbysława Kaczmarka. Autorowi wręczyła ją Elżbieta Więcławska-Sauk, członek KRRiTV. „Jest to film mówiący o zupełnie nieznanej historii. Dr Witaszek prowadził laboratorium, w którym produkował broń biologiczną, by walczyć z Niemcami. Co przypłacił życiem”.

Nagrodę ufundowaną przez TVP 2 otrzymali ex aequo (po 10 tys. złotych): „Lidia i Gustaw” reż. Elena de Varda; „Iluzjon 1907” reż. Maciej Odoliński.

Elżbieta Więcławska-Sauk wraz z mężem wręczyli też prywatną nagrodę w wysokości 5 tys. złotych dla filmu „Żołnierz Rzeczpospolitej” w reż. Wojciecha Niebelskiego i Marka Wrony.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia:

Pierwsze wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”.

Drugie wyróżnienie: Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”.

Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz: „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.

X Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2018

ZŁOTY OPORNIK

Nagrodę Złotego Opornika przyznano filmowi Marii Dłużewskiej „KRÓTKIE POPOŁUDNIE NA MAZURACH” za ukazanie w lakonicznej formie doświadczenia życiowego zapomnianego barda Solidarności w sposób pełen prostoty, ciepła i humoru.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO

Dla Doroty Kani reżysera filmu „Ryngraf” – za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych. Werdykt odczytał Paweł Nowacki, a nagrodę wręczył syna Janusza Krupskiego – Łukasz.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU

Arkadiusz Gołębiewski przyznał nagrodę dla Sławomira Cioka „Na zawsze pilot Spitfire’a i Dywizjonu 303” – za artystyczną pomysłowość i myślową precyzję w przedstawieniu bohatera polskiego Dywizjonu 303 Witolda Aleksandra Herbsta, jako człowieka pełnego humoru, żywej inteligencji i rycerskiego ducha.

KONKURS RADIOWY

Nagroda Główna – „Ludzie Solidarności Walczącej” Magdy Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia – za ukazanie w lapidarnej, mistrzowskiej formie, skomponowanego z wypowiedzi świadków historii i nagrań archiwalnych wyrazistego obrazu organizacji walczącej o niepodległość Polski.

NAGRODA IM. BŁOGOSŁAWIONEGO WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

Nagroda za umiejętne opowiadanie historii w literaturze została przyznana w tym roku poecie, eseiście, krytykowi literackiemu – Przemysławowi Dakowiczowi.

PLATYNOWY OPORNIK

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej – na X. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci – otrzymał Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. W imieniu laureata nagrodę z rąk ministra Jarosława Sellina, odebrali Arek Gołębiewski i Jan Ruman.

NAGRODA SPECJALNA PREZESA TVP

Nagrodę specjalną Prezesa TVP otrzymał film Dariusza Walusiaka „Gurgacz. Kapelan wyklętych”.

Nagroda PRZYJACIEL FESTIWALU

Przez 10 lat istnienia Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci tworzył swoją atmosferę,  dzięki licznej grupie ludzi chcących pomóc w jego rozwoju. Dlatego w tym roku organizatorzy przygotowali wyróżnienie PRZYJACIEL FESTIWALU. Statuetki otrzymali Maria Mirecka-Loryś, Attila Szalai, minister Jarosław Sellin, współtwórca Festiwalu Jan Białostocki, Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek, prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz  mecenas sztuki – PKN ORLEN. Statuetki wręczyli pomysłodawca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski i Paweł Nowacki.

Nagrody PITCHING FORUM

W tym roku, dzięki wsparciu finansowemu PISF, odbyła się na Festiwalu NNW trzecia edycja Pitching Forum. Przyznano następujące nagrody:

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w wysokości pięciu tysięcy złotych dla projektu filmu „Na północ od Piekła” w reżyserii Macieja Janiszewskiego, produkcja LIMVA Paweł Zawadzki. Nagrodę wręczyła minister Elżbieta Więcławska-Sauk, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a odebrał ją producent – Paweł Zawadzki.

Nagrodę dla najlepszych projektów prezentowanych na Pitching Forum, ufundowane przez Telewizję Polską, wręczyła Anna Ferens z biura programowego Telewizji Polskiej i Krzysztof Karwowski, dyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych Telewizji Polskiej.

Nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych dla projektu filmu „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reżyserii Piotra Kloca, produkcja PRINTOMATO Magda Piotrowska-Kloc. Nagrodę odebrał reżyser Piotr Kloc.

Nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych dla projektu filmu „Powstaniec” w reżyserii Anny Piasek Bosackiej, produkcja Fundacja Sztuki i edukacji filmowej Sztuka Poznania. Nagrodę odebrała Anna Piasek-Bosacka.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia:

Pierwsze wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”.

Drugie wyróżnienie: Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”.

Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz: „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.

IX Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2017

ZŁOTY OPORNIK

Nagrodę główną przyznano filmowi “Braciszek Karel” w reżyserii Krystyny Krauze za osobisty i wzruszający portret Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji, zrealizowany z lekkością, humorem a jednocześnie wiernością historycznej prawdzie i wyczuciem filmowego rzemiosła.

Wyróżnienia otrzymały następujące filmy:

“Jak Oskar komunę obalał”, reż. Piotr Kuciński, Mirosław Basaj za ciekawy poznawczo i oryginalny formalnie dokument o wybitnych naukowcach  z Solidarności Walczącej , którzy potrafili zaprząc satelitę do walki z komuną.

“Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi”, reż. Bogna Bender-Motyka za spójną dramaturgicznie, przejmującą opowieść  o chorążym  Antonim Dołędze, niezłomnym żołnierzu, który poszukiwany przez bezpiekę, nie ujawnił się aż do swojej śmierci w 1982 roku i został  w tajemnicy pochowany przez przyjaciół.

“Mój przyjaciel Laluś”, reż. Dariusz Walusiak za obraz koszmaru komunistycznych represji wobec  żołnierzy wyklętych oraz  ich bliskich żyjących  z piętnem dzieci bandytów.

“Podwójnie wyklęty”, reż. Ewa Szakalicka za odwagę  podjęcia trudnego tematu losu kapitana Romualda Rajsa „Burego” i rzetelne wykorzystanie źródeł.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO

“Podwójnie wyklęty”, reż. Ewa Szakalicka

“Polski nie zniszczy nikt na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi”, reż.Bogna Bender-Motyka

Jury nagrody im. Krupskich przyznało też dwa wyróżnienia dla filmów: “Bitwa pod Rząbcem. Historia Prawdziwa” reż. Krzysztof Dziewięcki; “Wydarzenia zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki”, reż. Rafał Bryll

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU

“Podwójnie wyklęty”, reż. Ewa Szakalicka

 

NAGRODA PREZESA TELEWIZJI POLSKIEJ

“Kazimierz Leski” reż. Małgorzata Brama

 

KONKURS RADIOWY

Jury konkursu radiowego w składzie Anna Sekudewicz, Anna Wiśnicka, Krzysztof Skowroński przyznało nagrodę główną za dokument radiowy audycji Wilno, krew i łzy – Jolanty Rudnik (Polskie Radio) oraz wyróżnienia dla audycji: Kordian i Helena – Alicji Grembowicz, Ireny Piłatowskiej (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Warszawa); Napiętnowani – Mariusza Kamińskiego (Polskie Radio Lublin); Świadectwo – Cezarego Galka (Radio Zachód); Bohaterowie drugiego szeregu – Małgorzaty Furgi, Anny Kolmer (Polskie Radio Szczecin)

NAGRODA ŹRÓDŁO dla pasjonatów historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej otrzymała Lidia Lwow-Eberle, legendarna sanitariuszka oddziału Łupaszki, bohaterka ponad 30 filmów dokumentalnych.

NAGRODA IM. BŁ. KS. WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO – za umiejętne opowiadanie historii w literaturze przyznana została Janowi Polkowskiemu.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia:

Pierwsze wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”.

Drugie wyróżnienie: Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”.

Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz: „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.

VIII Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2016

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia:

Pierwsze wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”.

Drugie wyróżnienie: Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”.

Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz: „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.

ZŁOTY OPORNIK

Nagrodę główną festiwalu, otrzymał Henryk Jurecki za film „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowano za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.

PLATYNOWY OPORNIK za całokształt twórczości otrzymała Maria Dłużewska.

Nagrodę przyznano za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej. Nagrodę wręczył minister Wojciech Kolarski. Piękną i pełną poczucia humoru laudację wygłosił senator Piotr Andrzejewski.

Natomiast Maria Dłużewska odbierając nagrodę powiedziała: „Chciałam przede wszystkim podziękować widzom. Dziś miałam pokaz filmu „Ksiądz”, było to dla mnie ogromne przeżycie, ogromne wzruszenie, ta rozmowa się nie kończyła. To jest moja widownia. Uważam to za największe szczęście w życiu, ani jednego filmu bym nie zrobiła, gdybyście Państwo nie chcieli tych filmów. To tylko dzięki Waszej postawie my mieliśmy po co robić, dla kogo robić, dla kogo walczyć o te filmy. Z całego serca dziękuję Państwu, że przez tyle lat jesteście ze mną”.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU przypadła filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”.

Nagroda specjalna, statuetka ŹRÓDŁO została przyznana Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz. W tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Kapituła nagrody była zgodna, że pani Zofia przez całe życie przypominająca działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt. „Ojcu”.

Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy:

„Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” – reż. Henryk Jurecki,

„Zapora” – reż. Konrad Starczewski,

„Tora i miecz” – reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek,

„Dotknięcie Anioła” – reż. Marek Tomasz Pawłowski.

NAGRODA PREZESA TELEWIZJI POLSKIEJ została przyznana filmowi „Cztery Życia Lidii Lwow” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.

„Ileż tu jest pięknych historii, bohaterów, których losy czekają na opowiedzenie. Życie pani Lidii zostało dopiero zdokumentowane, ale wciąż czeka na pokazanie w filmie fabularnym. Jestem przekonany, że jeszcze nie za rok, ale za dwa lata już będziemy oglądać wspaniałe filmy o naszych bohaterach” – powiedział prezes TVP. „Telewizja Polska w końcu jest na Festiwalu NNW, o osiem lat za późno, ale w końcu jesteśmy” – dodał Jacek Kurski.

Główna nagroda w kategorii DOKUMENT RADIOWY przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał „Komandor”. To wstrząsająca opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej zamordowanego w 1952 roku w Warszawie.

Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.: „Testament” oraz Olga Mickiewicz – Adamowicz za Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.

VII Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2015

ZŁOTY OPORNIK otrzymał film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego.

– Jak się zgłasza film na festiwal, to jest teoretyczna szansa na to, że może on wygrać. Ale ja naprawdę się tego nie spodziewałem – powiedział Sławomir Górski, laureat nagrody głównej Złotego Opornika.

Film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” to dokument pokazujący losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych. Geneza legendarnej organizacji WiN-u. W filmie zobaczyć można poruszające relacje świadków. Autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego WiN. Grypsy więzienne skazanych, w tym Łukasza Cieplińskiego.

Jury jednogłośnie przyznało Złoty Opornik. Za umiejętność syntezy skomplikowanych zdarzeń historycznych i niezwykłe walory edukacyjne – powiedział Jan Ruman, członek jury przyznającego Złoty Opornik.

Wyróżnienia w tym Konkursie Głównym otrzymali: twórcy filmu „Jaster. Tajemnica Hela” – Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski, twórcy filmu „Rączy” – Dariusz Walusiak i twórcy filmu „Solidarność według kobiet” – Marta Dzido i Piotr Śliwowski.

PLATYNOWY OPORNIK za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Tomczyk .

Oto uzasadnienie kapituły honorowej:

Wojciech Tomczyk – wybitny dramaturg, scenarzysta i producent, który w świecie polskich mediów zajmuje miejsce szczególne. Jest jednym z bardzo niewielu scenarzystów, który rozumie realia kraju, w którym naprawdę żyjemy i wie jak ważne jest, byśmy mieli tego świadomość. Jego sztuki oraz scenariusz wyróżniają się doskonałym zakorzenieniem akcji w konkrecie polskiej rzeczywistości oraz specyficznym dystansem, ironią i – jak samo o sobie mówi w ślad za swym profesorem Zbigniewem Raszewskim – „konstruktywnym pesymizmem”.

NAGRODĘ DYREKTORA FESTIWALU otrzymali twórcy filmu „Jaster – tajemnica Hela” : Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski.

NAGRODĘ ŹRÓDŁO – dla pasjonatów historii, którzy inspirują twórców filmowych  odebrali: Kazimierz Krajewski z IPN oraz Grzegorz Wąsowski, prezes fundacji „Pamiętamy”.

Wyróżniono również filmy „Brygada” Rafała Mierzejewskiego, „Jaster – tajemnica Hela” Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego” i „Rączy” w reżyserii Dariusza Walczaka .

NAGRODĘ IM. JANUSZA KRUPSKIEGO otrzymał reżyser filmu „Stella” Maciej Pawlicki. Film opowiada o Stelli Zylbersztajn-Tzur, Żydówce, której udało się uciec w dniu likwidacji getta.

Wyróżnienia otrzymali Jolanta Rudnik, autorka dokumentu „Czarty temat Regina” i Anna Bohdanowić, autorka dokumnetu „Pamięć w kamieniu wykuta”.

Nagroda dla najlepszego DOKUMENTU RADIOWEGO.
W tej nowej kategorii nagrodę otrzymał Mariusz Kamiński za „Reportaż o zabijaniu”, opowiadający o zbrodniach dokonywanych na polskich bohaterach na Zamku w Lublinie.

VI Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2014

ZŁOTY OPORNIK

Nagroda główna za najlepszy film festiwalu została przyznana Jarosławowi Krychowiakowi za film „Na skrzydłach nadziei”.
Jury konkursu przyznało nagrodę za przejmujące ukazanie heroicznej pomocy lotników dla walczącej Warszawy.

PLATYNOWY OPORNIK – nagroda przyznawana za całokształt twórczości została wręczona Robertowi Kaczmarkowi.

NAGRODĘ IM. JANUSZA KRUPSKIEGO – za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów przyznano Agnieszce Porzezińskiej oraz  Pawłowi Sobczykowi za film „ Tajemnica tajemnic”.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU powędrowała do Sophii Turkiewicz za film „Niegdyś moja matka” . Nagrodę przyznano za osobiste ukazanie losów własnej rodziny przy zachowaniu wysokiego waloru artystycznego

Nagrodę ŹRÓDŁO za inspirowanie artystów otrzymał prof. Piotr Niwiński – w dowód uznania dla wyników badań nad dziejami Armii Krajowej na Kresach, za współpracę z artystami i z młodzieżą na rzecz przywracania dobrego imienia żołnierzom podziemia niepodległościowego po 1944 roku na terenach II RP.

V Festiwal Filmowy NNW ,
Gdynia 2013

Laureatem nagrody głównej ZŁOTY OPORNIK przyznanej przez jury V Festiwalu Filmowego NNW został Jerzy Bojanowski za film „Bagaż Strachu”.

Laureatem nagrody specjalnej PLATYNOWEGO OPORNIKA został wybitny twórca – Grzegorz Królikiewicz.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO została przyznana Maciejowi Wojciechowskiemu za film „Było sobie miasteczko” . Laureat odbierał nagrodę z rąk Józefa Bandzo, żołnierza III I VI Wileńskiej Brygady AK.

Dr hab. Krzysztof Szwarzyk został laureatem nagrody specjalnej ŹRÓDŁO za pracę, która inspiruje twórców filmów dokumentalnych. Nagrodę wręczała laureatowi Lidia Lwow Eberle, sanitariuszka VI brygady Wileńskiej AK pod dowództwem mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

IV Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2012

Nagrodę główną ZŁOTY OPORNIK IV Festiwalu Filmowego NNW  otrzymał film „Okruchy rozbitego dzbana” w reżyserii Jędrzeja Lipskiego oraz Piotra Mielecha.

Nagroda specjalna PLATYNOWY OPORNIK została przyznana Andrzejowi Trzos-Rastawieckiemu. Nagrodę, w imieniu laureata, odebrał syn.

NAGRODĘ IM. JANUSZA KRUPSKIEGO otrzymała Maja Dłużewska za film „Degrendolada w teatrze domowym”

III Festiwal Filmowy NNW
Gdynia 2011

Główną nagrodę festiwalu ZŁOTY OPORNIK otrzymał film Marka Widarskiego „Byłem żołnierzem AK”. W imieniu autora filmu nagrodę odebrał przedstawiciel producenta Prezes Fundacji Filmowej AK Tadeusz Filipkowski.

W konkursie głównym wyróżnienia przyznano następującym filmom:

– „Spacer z dziennikiem”, reż. Grzegorz Linkowski
– „Głową Mur Przebijesz”, reż. Grażyna Ogrodowska i Leszka Furman
– „Pohańbiona godność”, reż. Dariusz Walusiak, Elżbieta Jakimek – Zapart

Nagrodę specjalną PLATYNOWY OPORNIK jury przyznało wybitnemu twórcy filmowemu Antoniemu Krauze.

Podczas III Festiwalu NNW po raz pierwszy wręczono NAGRODĘ IM. JANUSZA KRUPSKIEGO. Otrzymał ją film „Prowokacja Bydgoska. 14 dni” autorstwa Jacka Petryckiego i Grzegorza Eberhardta.

II Festiwal Filmowy NNW
Płońsk 2010

Laureatami konkursu głównego II  Festiwalu Filmowego NNW zostali autorzy filmu „Grupy Oporu” Maja Dłużewska oraz Konrad Falęcki. Nagrodę z rąk burmistrza Płońska odebrał autor scenariusza zwycięskiego filmu – Konrad Falęcki.

I Festiwal Filmowy NNW
Ciechanów 2008

Laureatami nagrody głównej ZŁOTY OPORNIK przyznanej podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Przywracamy Pamięć 1944–1989,  zostali:

Grzegorz Braun za film „Oskarżenie”,
Piotr Zarębski za film „Więźniarki”.

Trzy wyróżnienia otrzymały filmy:
Michała Bukojemskiego „Grypsy z interny”,
Krzysztofa Nowaka Tyszowieckiego „Piosenka o mojej Warszawie”,
Tadeusza Śmiarowskiego „Dziecko wolności”.
Nagrody pieniężne w łącznej kwocie 10.000 zł ufundował laureatom festiwalu Prezydent Miasta Ciechanów.

Jury postanowiło przyznać także nagrodę specjalną – OPORNIK 2008  Jerzemu Zalewskiemu, autorowi „Elegii na śmierć Roja” za portret żołnierza Drugiej Konspiracji, który walczył i zginął w 1951 roku na ziemi ciechanowskiej.