Dokumenty Radiowe

ANIOŁ Z PODKARPACIA 27’
Adam Bogoryja-Zakrzewski
Niepełnosprawny z porażeniem mózgowym postanawia zmienić życie drugiemu niepełnosprawnemu z zanikiem podkorowym mózgu i zebrać dla niego pieniądze na budowę domu. Poznają się w przychodni zdrowia, w której Marcin Góral – 28-latek z zespołem Downa odstępuje swoje miejsce Kamilowi Kielarowi.

BALLADA O PIEŚNI 30’
Anna Kolodziejczyk
W 2018 roku minęło 40 lat od powstania „Murów” Jacka Kaczmarskiego – pieśni, która stała się hymnem Polaków w niezwykle trudnym okresie PRLu. Rzadko się zdarza, by muzyka i poezja stały się materiałem palnym rewolucji, a w tym przypadku tak się właśnie stało.

ODZYSKANA TOŻSAMOŚĆ 30’
Kamil Hypki
W niemieckim Neubrandenburgu upamiętniono więźniarki hitlerowskiego obozu Ravensbrück. Prawie sto kobiet, które zmarły w ostatnich tygodniach funkcjonowania obozu, pochowano w bezimiennej mogile. Dopiero teraz udało się ustalić ich tożsamość. Na pamiątkowej tablicy znalazły się nazwiska 43 Polek.

JÓZEF WIDERLIK PADŁ 29’
Mariusz Kamiński
16 grudnia 1970 roku w wyniku odniesionych ran zmarł Józef Widerlik. Był pierwszą ofiarą tzw. wydarzeń grudniowych, kiedy robotnicy stoczni im. Lenina, w ramach protestu przeciw podwyżkom cen w sklepach wprowadzonych przez władze komunistyczne na ulice, gdzie zostali ostrzelani przez oddziały MO i Z OMO.

MILENIJNI CHULIGANI 25’
(CYKL POMORSKIE MIESIĄCE)
Marzena Bakowska, Jan Hlebowicz
29 maja 1966 roku w Gdańsku odbył się finał diecezjalnych uroczystości związanych z 1000-leciem Chrztu Polski z udziałem Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po mszy św. w Bazylice Mariackiej, wierni spontanicznie zaczęli niszczyć propagandowe tablice przed gdańskim dworcem kolejowym. Była to pierwsza masowa, spontaniczna antypaństwowa manifestacja gdańszczan po II wojnie światowej. Oskarżono o nią „chuliganów”, czyli głównie młodych ludzi i skazano na kary więzienia.

PRZERWANE MILCZENIE 19’
Joanna Bogusławska
Henryk Troszczyński był porucznikiem, urodził się 28 lipca 1923 roku w Warszawie. Jako młody chłopak z warszawskiej W roli został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później Katynia. Polscy robotnicy dowiedzieli się od okolicznych mieszkańców, że w lesie są zakopane zwłoki polskich oficerów. Odszukali te miejsca. Znaleźli płaszcze, guziki z orzełkiem. Opowiedzieli o tym niemieckim żołnierzom. Chcieli, żeby o zbrodni dowiedział się świat. Bohater reportażu jest ostatnim żyjącym świadkiem odkrycia polskich grobów w Lesie Katyńskim.

SCHOWANE W PAMIĘCI 33’
Ewelina Kosałka-Passia
Autorka reportażu przez przypadek trafia na nazwę Polenlagry. Krok po kroku zaczyna odkrywać historię zapomnianych „obozów dla Polaków”, stworzonych w tajemnicy przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Te mikro-obozy koncentracyjne były poukrywane w południowej Polsce. Danuta, Jacek i Alfred, którzy jako kilkuletnie dzieci trafili do Polenlagrów, po 75 latach wracają do miejsc, gdzie byli więzieni. Co dziś zostało z tych obozów? Czy browar i sala balowa w miejscu, gdzie byli więzieni Polacy to dobry pomysł? Autorka stawia trudne pytania, o to jak my, współcześni traktujemy historię.

TY JESTEŚ CAŁY TORT 20’
Marzena Bakowska
Miasteczko Obertyn na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej to miejsce urodzenia bohaterek reportażu – Julci (Polki) i Soni (Żydówki). Zaprzyjaźniły się chodząc do jednej klasy. Wojna diametralnie zmieniła ich życie, rozdzieliła je, ale pamięć o dziecięcej przyjaźni pozostała. Dzięki autorce reportażu obie panie po raz pierwszy od czasów wojny mogły ze sobą porozmawiać.

UCZCIWOŚĆ ZAMKNIĘTA W TECZCE 45’
Mariusz Kamiński
W czasie Nocy Kultury w Lublinie do Elżbiety Kocyły, jednej z przewodniczek oprowadzających zwiedzających po dawnej dzielnicy żydowskiej Lublina, podszedł mężczyzna, który wspomniał o znajomej starszej pani, która posiada ozdobne naczynia liturgiczne, które chce przekazać w dobre ręce jakieś instytucji. Okazało się, że wiąże się z tym historia tajemniczego mężczyzny, który w czasie okupacji przyniósł w skórzanej teczce precjoza na przechowanie jej ojcu. Wspólnie ze wspomnianą przewodniczką, autor audycji próbuje rozwikłać tę zagadkę.

W DRODZE DO DOMU 29’
Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Rodzina Wyskota-Zakrzewskich od pokoleń szczyci się ogromnym patriotyzmem. Ich przodek, pułkownik Stanisław Wyskota-Zakrzewski był dowódcą Pułku Ułanów Karpackich. Walczył m.in. pod Anconą. Jego syn Zygmunt, postanowił spełnić ostatnią wolę ojca, aby przypomnieć w Polsce historię Pułku Ułanów Karpackich. Z kolei w Anconie znikła tablica upamiętniająca tę historię…

WILLA MUSICA 24’
Anna Rębas
Willa Musica. Ten dom w Wejherowie znają wszyscy. Piękna willa Musica, wybudowana w 1925 roku, kryje w sobie ponurą historię. Dramat tego miejsca ożywa opowiadany przez właścicielkę Zofię Ostrowską. Dziś w tym domu powstaje Muzeum Piaśniackie. Podczas wojny byli tu przesłuchiwani i przetrzymywani ci, którzy potem zginęli w Piaśnicy.

ZANIM PÓJDĘ SPAĆ, MUSZĘ POCHOWAĆ WSZYSTKIM NOŻE 29’
Zbigniew Bodnar
To historia życia mieszkańca Skwierzyny Stefana Chmista urodzonego w Skomorochach Starych, w województwie Stanisławów (dziś ukraiński Iwano-Frankowsk). Pan Stefan miał 10 lat, gdy sąsiedzi – ukraińscy nacjonaliści – zamordowali jego rodziców i niemal połowę z jedenaściorga rodzeństwa. Dlaczego doszło do tej tragedii? Co spowodowało, że wśród zgodnie do tej poru żyjących sąsiadów wielu narodowości jednostronnie pojawiła się nienawiść i pogarda dla ludzkiego życia?