Festiwal 2024

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
4-7 października 2024 roku, Gdynia

W 2024 roku już po raz szesnasty zaprosimy państwa na Festiwal Filmowy NNW do Gdyni. Spotkamy się w dniach 4-7 października, jak zwykle w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym w Gdyni i na placu Grunwaldzkim. Prace nad formułą tegorocznego Festiwalu NNW już trwają. Uruchomiliśmy nabór do czterech Konkursów Głównych Festiwalu: Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych, Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych, Konkursu Dokumentów Polskich, Konkursu Reportaży Radiowych.

Naszą misją jest opowiadanie o drogach do wolności – narodów i jednostek, które walczą z reżimem, totalitaryzmem, niesprawiedliwością społeczną i polityczną. W ramach konkursów festiwalowych i na pokazach specjalnych uczestnicy festiwalu NNW obejrzą filmy, które w dużej mierze nawiązują do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 latach. Filmy opisujące dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.

“Spójny profil Festiwalu sprawia, że z każdym rokiem gościmy filmowców z różnych kontynentów. Szczególną satysfakcję sprawia nam wzrost aktywności twórców z krajów byłego bloku komunistycznego. Wojna w Ukrainie, sprawiła, że więcej widzimy, więcej chcemy opowiadać o wspólnej historii innym” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Siłą Festiwalu jest fakt, że pokazom filmowym towarzyszą debaty, rozmowy, spotkania ze świadkami historii, którzy często są bohaterami filmów. NNW to również miejsce ważne dla branży filmowej. Twórcy, producenci, dystrybutorzy uczestniczą w warsztatach, Pitching Forum i w Międzynarodowym Markecie Filmowym (International Film Market), na którym od dwóch lat ma miejsce intensywna wymiana doświadczeń i produkcji filmowych.

„Tradycją Festiwalu NNW jest aktywne reagowanie na głośne historyczne rocznice w Polsce. W tym roku przygotowujemy debaty, wystawy i przeglądy filmów związanych m.in. z 40 rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 80. rocznicą bitwy pod Monte Cassino czy 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego” – mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje – „Naszą misją jest opowiadanie światu o wolności i solidarności – wartościach uniwersalnych, ponadczasowych i działających poza granicami. To jest fundament, na którym staramy się sklejać elementy popękanego, podzielonego świata”.

Bądź na bieżąco! Obserwuj naszą stronę internetową i śledź nas na FACEBOOKU

PATRONAT HONOROWY NAD 16. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALEM FILMOWYM NNW OBJĄŁ PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ PAN ANDRZEJ DUDA

ORGANIZATORAMI FESTIWALU SĄ STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY I MIASTO GDYNIA

FESTIWAL ZOSTAŁ DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZY PROMOCJI KULTURY