Festiwal 2023

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW od 27 do 30 września w Gdyni

„Wolna Polska w wolnym świecie” – to mocne hasło jubileuszowego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 27-30 września 2023 roku. W programie blisko 250 projekcji filmów i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach dla których nadrzędną wartością jest wolność – zarówno ta rozumiana w szerokim kontekście jako niepodległość narodów, jak i ta mówiąca o wolności zwykłego człowieka. „W tym roku wyjątkowo jasne i czytelne jest festiwalowe motto, które jest przesłaniem Janusza Krupskiego, że nie będzie wolnej Polski bez wolnych krajów byłego ZSRS. To jest klucz według którego dobieraliśmy filmy i tematy tegorocznego Festiwalu, robiąc to tak, by było to zrozumiałe także dla pokolenia urodzonego po 1989 roku” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Już 27 września do Gdyni zjadą filmowcy, specjalni goście i widzowie, dla których ważna jest tradycja, historia, pamięć o bohaterach, ale przede wszystkim – wolność. „Dzięki Festiwalowi NNW każdy może się podzielić swoimi doświadczeniami z wyboistej drogi do wolności. W ferworze transformacji ustrojowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ta tematyka była zaniedbywana. Nasz festiwal sprawia, że w obliczu wojny możemy poczuć się jedną wspólnotą. Od lat zmagania z przeszłością dwóch totalitaryzmów pokazują na naszym festiwalu obrazy z Estonii, Czech, Ukrainy, Węgier. Jesteśmy bowiem miejscem, w którym głos upominający się o wolność staje się słyszalny. Tym bardziej mamy satysfakcję, że płynie on z Polski, wzmacniany głosami naszych kolegów filmowców” – opowiada dyrektor festiwalu NNW i dodaje: „Problem walki z prześladowaniami, jest obecny na całym świecie, do Gdyni ze swoimi tematami przyjeżdżają nawet twórcy z tak odległych krajów jak Tajwan, Korea czy Japonia”.

Widzowie Festiwalu NNW w tym roku mogą więc liczyć na obecność wielu twórców filmowych zza granicy, przyjadą też świadkowie historii – bohaterowie filmów, którzy zostaną uhonorowani Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności. W jury 15. Festiwalu NNW zasiądą m.in. amerykański producent filmów historycznych John Grooters, grający w USA aktor Marek Probosz, uznany ukraiński reżyser Mykahailo Illienko, japoński reżyser Ken Takahashi – twórca ponad stu filmów i wizjoner nowoczesnego japońskiego kina historycznego, dokumentaliści Paweł Woldan i Anna Ferens. Stan Borys na NNW w Gdyni będzie świętował 50-lecie „Jaskółki uwięzionej”, z koncertem wystąpi światowej sławy pianista Adam Makowicz, a muzycy z krajów sąsiadujących z Rosją, razem z Markiem Piekarczykiem, wykonają wspólnie antywojenny protest-song. „Festiwal pokazuje, że wspólna historia łączy, a nie dzieli. Zagrożenie bytu, narodu, spaja środowisko twórców, ale także i widzów” – mówi Gołębiewski.

W czasie czterech dni Festiwalu NNW zobaczymy ponad sto filmów dokumentalnych i fabularnych nominowanych do nagród głównych festiwalu. Wśród nich znalazły się produkcje z Finlandii, Japonii, Hiszpanii, Estonii, Mołdawii, Bułgarii, Tajwanu, USA, Chorwacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Azerbejdżanu, Norwegii, Korei Północnej i oczywiście z Polski.  Odbędą się liczne debaty, spotkania ze świadkami historii i bohaterami filmów, filmowcami, opozycjonistami, koncerty, multimedialne wystawy, promocje książek historycznych. Festiwal NNW to również ważne wydarzenie branżowe, z marketem filmowym, warsztatami scenariuszowymi, masterclassami (m.in. Lecha Majewskiego), Pitchng Forum i działaniami Akademii Filmowej NNW wspierającymi twórców „od pomysłu do premiery”.

Ważne tematy, poszerzające dyskusję i dopełniające tematycznie tegoroczny festiwal NNW to: 

– wojenne losy kobiet i ich rola w walce o wolność, widoczna zarówno w debacie, jak i w filmach;
– rola Polonii w walce o wolność Polski – na festiwalu pojawi się duża reprezentacja emigracji politycznej m.in. podróżnik Jerzy Majcherczyk opowie o zdobyciu najgłębszego kanionu świata Colca i peruwiańskich manifestacjach wspierających Solidarność. Obok niego pojawią się inni odkrywcy, tacy jak Marek Kamiński;
– w międzynarodowym gronie zastanowimy się jak opowiadać światu o totalitaryzmach. 

To co szczególnie może zainteresować współczesnego widza, to temat dla mnie też jako twórcy bliski, czyli dziedziczenie powojennych traum oraz odkrywanie przemilczanych rodzinnych historii. To jest zjawisko obserwowane na całym świecie. Zobaczymy na festiwalowym ekranie, co ma do powiedzenia pokolenie zmagające się z powojennymi traumami, wyrastające w krajach dotkniętych totalitaryzmami. Pojawią się tematy nie opowiedziane i nie opłakane. Opowiadając o historii, tak naprawdę przeglądamy się w lustrze współczesności” – mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje – „NNW to Niepokorni Niezłomni, ale co najważniejsze – Wolni”.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 27-30 września 2023 roku w Gdyni – Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Teatrze Muzycznym, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej.
WSTĘP WOLNY na wszystkie pokazy i wydarzenia.

Patronat Honorowy nad 15. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia

Festiwal został Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Partnerem Generalnym 15. Festiwalu NNW jest Energa z Grupy ORLEN
Za wsparcie festiwalu dziękujemy również: Grupie PZU, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji BGK, Fundacji Grupy PKP
Partnerzy Instytucjonalni Festiwalu: Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, Polska Fundacja Narodowa, Archiwa Państwowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Patronem Medialnym Festiwalu jest Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio i Polskie Radio 24
Dziękujemy również pozostałym Partnerom i Patronom Medialnym