Koncerty

NA SCENIE MURY RUNĄ!

Podczas każdej edycji Festiwalu Filmowego NNW zapraszamy do współpracy wspaniałych artystów, którzy z wielką wrażliwością i zaangażowaniem tworzą dla nas oprawę muzyczną, zamieniając całe wydarzenie w prawdziwe święto wolności! Na scenach naszego festiwalu mieliśmy zaszczyt gościć m.in.: Stanisławę Celińską, Grażynę Szapołowską, Grażynę Auguścik i Bester Quartet, Anię Rusowicz, Natalię Sikorę, Katarzynę Groniec, Katy Carr, Stana Borysa, Jana Pietrzaka, Marka Piekarczyka, Lecha Makowieckiego, Leszka Możdżera, Marcina Wyrostka, Dariusza Kordka, Mateusza Pospieszalskiego, Andrzeja Dziubka (De Press), Tadeusza Sikorę, Orkiestrę Wielkich Bębnów, zespoły: TSA, 1ONE, Luxtorpeda, Chelydra (Meksyk), Hungarica (Węgry) i wielu innych wspaniałych artystów.

Podczas XI edycji Festiwalu Filmowego NNW, w muzyczną i duchową podróż przez kolejne dekady najnowszej historii Polski, zabiorą nas m.in. Adam Makowicz, Stanisław Markowski, Norbert „Smoła” Smoliński (Contra Mundum), Julia Gintrowska, Ola Gintrowska, Dariusz Łapiński, Leszek Długosz oraz uliczny Teatr Ognia „Antidotum”.

ADAM MAKOWICZ – GWIAZDA JAZZU NA SCENIE FESTIWALU NNW!
Gwiazdą XI edycji Festiwalu Filmowego NNW będzie legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista – Adam Makowicz, który wystąpi podczas uroczystej Gali Zamknięcia festiwalu! W 1962 roku wraz z trębaczem Tomaszem Stańko założył grupę „Jazz Darings” uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Od 1977 roku związał karierę z USA, gdzie producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournée, nagrał solową płytę dla CBS Columbia, po czym otworzyły się przed nim legendarne świątynie muzyki – nowojorska Carnegie Hall i klub Cookery w Greenwich Village.

Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym
zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana „Żeby Polska była Polską”, co definitywnie zamknęło mu na kilka długich lat możliwość przyjazdu do Kraju. Dopiero po 1989 roku mógł nareszcie
odwiedzić Polskę, do której przyjeżdża teraz regularnie.

Występując w USA, Adam Makowicz dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, między innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem, Sarah Vaughan, Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jacki DeJohnette i Charlie Hadenem.

GINTROWSKI-KACZMARSKI-ŁAPIŃSKI. PRZYJAŹŃ PRZESIĄKNIĘTA POLSKOŚCIĄ
Podczas Gali Zamknięcia uhonorujemy trzech bardów Solidarności: Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Opowieść o ich przyjaźni i wspólnej muzycznej podróży będą snuć ich dzieci: Julia Gintrowska (wokalistka) i Dariusz Łapiński (muzyk), oraz Leszek Długosz, aktor, literat, kompozytor, pianista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów, związany z Piwnicą pod Baranami. Będziemy śpiewać, a mury runą!

„Szczególnie cieszy, że na Festiwalu NNW jest tyle atrakcji skierowanych do młodych – i to jest bezcenne!”
Agnieszka Gintrowska, żona Przemysława Gintrowskiego

STANISŁAW MARKOWSKI
Podczas Gali Otwarcia, na festiwalowej scenie wystąpi m.in. Stanisław Markowski. Pieśniarz i kompozytor związany z nurtem poezji śpiewanej, a także fotograf, dokumentalista (organizator niezależnego życia fotograficznego i wydawniczego w okresie PRL-u).

Szczególnie inspirują go wiersze takich petów, jak: Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Juliusz Słowacki, Krzysztof Kamil Baczyński, Leopold Staff, Stanisław Baliński, Bolesław Leśmian oraz Leszek Aleksander Moczulski. Śpiewa również poezję własną. W 1980 roku skomponował muzykę do słów wiersza Jerzego Narbutta – „Solidarni”, która stała się oficjalnym hymnem Solidarności. W 2003 roku wydał swoją pierwszą autorską płytę „Tęsknota”. W listopadzie 2008 roku z okazji 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości ukazała się jego nowa płyta zatytułowana „Bądź wierny, idź!” Tworzy też muzykę filmową.

Twórca fotografii faktu. Przez lata fotografował w sposób możliwie metodyczny i ciągły, wszelkie przejawy oporu społeczeństwa przeciw komunistycznemu reżimowi. Towarzyszył z aparatem w ręku rodzącej się Solidarności w stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, a następnie wszystkim wydarzeniom, zarówno radosnym, jak i tragicznym. Fotografował m.in. pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, wprowadzenie stanu wojennego i jego następstwa.

POEZJA Z PAZUREM, CZYLI NORBERT „SMOŁA” SMOLIŃSKI (CONTRA MUNDUM)
Wraz ze Stanisławem Markowskim, Galę Otwarcia uświetni swoim występem przyjaciel Festiwalu NNW – Norbert „Smoła” Smoliński, muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Repertuar kapeli to kompozycje „Smoły” m.in. do wierszy: Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego czy Zbigniewa Herberta. W ten sposób zrodził się projekt pod tytułem „Nas nauczono trzeba zapomnieć”. Pierwszy koncert i premiera programu miały miejsce na naszym Festiwalu NNW w Gdyni w 2014 roku.

POWIEDZ STARY, GDZIEŚ TY BYŁ!
To tytuł spotkania poświęconego twórczości Krzysztofa Klenczona, które odbędzie się przy okazji XI edycji Festiwalu Filmowego NNW. Minęło bowiem już 51 lat, od kiedy artysta skomponował muzykę do utworu „Biały Krzyż” Janusza Kondratowicza. To dobra okazja, by wspomnieć tego wspaniałego muzyka. Chronologiczną podróż, snutą opowieściami przyjaciół Krzysztofa Klenczona, kolegów ze sceny, ubarwią przeboje Czerwonych Gitar. Do udziału w wieczorze poświęconym pamięci artysty, zaprosiliśmy m.in.: Karola Wargina, wraz z którym Krzysztof Klenczon rozpoczynał karierę od zdobycia nagrody I Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku, za piosenkę „Mały miś”; Jerzego Skrzypczaka, współzałożyciela zespołu; oraz byłych członków Czerwonych Gitar, m.in.: Bernarda Dornowskiego, Wojciecha Hoffmana oraz Jana Pospieszalskiego. Na udział w spotkaniu obowiązują zaproszenia!

KRESOWIANKA
Patriotycznym recitalem i pięknymi kolorowymi strojami, ubarwią nasz Festiwal członkowie Zespołu Polskiej Pieśni „Kresowianka” z Iwieńca (Białoruś), który obchodzi w tym roku 25 lat działalności! Zespół powstał w październiku 1994 roku z inicjatywy Teresy Sobol, Prezes Iwienieckiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi, bowiem obrzędy i tradycje Kresów Wschodnich sięgają głęboko do korzeni folkloru polskiego. „Kresowianka” poprzez swoje występy pokazuje młodym pokoleniom polskie tradycje, które przetrwały na Kresach i zachęca do ich kultywowania.

U NAS ZAPŁONIE ULICZNY TEATR OGNIA „ANTIDOTUM”!
Organizatorzy, podczas uroczystej Gali Zamknięcia projektu Młodzi dla Historii – który od wielu lat towarzyszy Festiwalowi NNW, w podziękowaniu dla młodzieży za zaangażowanie, zapraszają na scenę gwiazdy! W tym roku, z programem przygotowanym specjalnie dla uczestników MdH, wystąpią: Norbert „Smoła” Smoliński oraz uliczny Teatr Ognia „Antidotum”!

„Nasza grupa teatralna istnieje już 6 lat. W skład teatru wchodzą osoby w różnym wieku, od gimnazjalistów po studentów. Specjalizujemy się w chodzeniu na szczudłach, część grupy zajmuje się tańcem z ogniem. Aktorzy w komunikowaniu się z widzami, posługują się plastyką własnego ciała, elementami tańca, pantomimy, gestu i ruchu. Nasze przedstawienia ozdobione są ciekawą muzyką różnego rodzaju.”
Sylwia Zdunkiewicz, reżyser teatru