15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
27 – 30 września 2023 roku Gdynia!
OPOWIADAMY O WOLNOŚCI CZYLI CZYM JEST MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY NNW?
„Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej – wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów, oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa” – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski – „Przyglądamy się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów”.
Każdy, kto chociaż raz był na Festiwalu NNW wie, że to wydarzenie nie daje się zamknąć w jednej ramie, określić jedną definicją. Co roku zaskakuje – swoim rozmachem, bogactwem tematów i nowatorskimi sposobami opowiadania o drogach do wolności. Aktywnie reaguje na to, czym żyje świat filmu i na to, co twórcy opisują obrazem, na obecne wydarzenia. Jednocześnie ciągle szuka nowych opowieści. To nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej – tożsamości i wolności każdego człowieka. Dzięki temu Festiwal NNW stał się marką rozpoznawalną na całym świecie, wydarzeniem potrzebnym widzom, pasjonatom historii i twórcom filmowym. Dowodem na to jest rosnąca liczba osób zainteresowanych udziałem w Festiwalu, a także liczba zgłoszonych filmów, polskich i zagranicznych.
W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW oglądają filmy z całego świata. Wiele z nich nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.
„Dla wielu filmów wspólnym mianownikiem jest jednostka, która próbuje odnaleźć się w czasie pokoju. Pokoju, który jak się okazuje, jest względny i nie jest dany na zawsze” – mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje – „Twórcy dotykają nierzadko tematyki wojennych refleksji kolejnych pokoleń. Pokazują, co dla nich znaczyła wojna i jak radzili sobie z traumą. Pokazane są czasem z pozoru może błahe historie, ale opisujące poranione dusze. Zderzyły się one nie tylko z II wojną światową, ale także konfliktami zbrojnymi w Europie”.
Filmy Festiwalu NNW co roku ocenia jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata.
Festiwal NNW co roku zaskakuje, nie tylko nowymi tematami odkrywanymi w pokazywanych filmach, ale także różnorodnością programu, który jest non stop poszerzany i stara się odpowiadać na zapotrzebowania widzów, uczestników i filmowców. Słynie z honorowania polskich i zagranicznych bohaterów, opozycjonistów walczących o wolność Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności, pośmiertnie i za życia. W 15-letniej historii organizator Festiwalu uhonorował w ten sposób ponad 1500 osób.
„Festiwal NNW zawsze gromadził świadków historii. To było ich święto. Niestety przegrywamy z czasem… Zmienia się więc Festiwal NNW, którego specyfiką i wyjątkowością było oddawanie bohaterom miejsca na czerwonym dywanie. Teraz tego miejsca zostało więcej dla tych, którzy ich opowieści i życie opisują obrazem. Filmowców z całego świata”.
Rozwijany od kilku lat międzynarodowy charakter Festiwalu dodatkowo sprawia, że to najważniejsze wydarzenie branżowe. Platforma łącząca widzów, pasjonatów historii, twórców, producentów, dystrybutorów. Rozrasta się, na obrzeżach wielkiego kina toczą się tu dyskusje także przedstawicieli instytucji dokumentujących i zajmujących się historią. Na Festiwalu odbywa się co roku Pitching Forum, warsztaty scenariuszowe filmów dokumentalnych i fabularnych z historią w tle, a także od 2023 roku International Film Market z udziałem twórców z całego świata. „Na NNW po prostu trzeba być” – mówi Gołębiewski.
Cztery festiwalowe dni wypełnia co roku ponad dwieście wydarzeń. Połowa z nich to filmowe pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę składają się nie mniej ważne i atrakcyjne dyskusje z udziałem filmowców, historyków, publicystów, twórców i opozycjonistów; wystawy, koncerty i spektakle; promocje książek czy wydarzenia dedykowane Polonii.
„Mam satysfakcję, że Festiwal skupia wszystkich, którzy Polskę noszą w sercu, chcą rozwijać swoją wrażliwość, ale także z pasją opisywać filmem i analizować świat. Robimy to na festiwalu NNW. Naszą misją jest, zwłaszcza w tych trudnych czasach, opowiadanie światu o wolności i Solidarności – wartościach uniwersalnych, ponadczasowych i działających poza granicami. To jest fundament, na którym staramy się sklejać elementy popękanego, podzielonego świata. I choć się różnimy, a historia jest tematem sporów, staramy słuchać się nawzajem i budować mosty” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.
Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami i bohaterami walki o niepodległość oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez reżimy i propagandę na cierpienia oraz na zapomnienie. Przez lata Festiwal poszerzył formułę o opowiadanie o drogach do wolności narodów całego świata oraz jednostek. Od kilku lat Festiwal ma charakter międzynarodowy.
Na Festiwalu NNW można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii; spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku Festiwal NNW odwiedza kilka pokoleń Polaków i coraz więcej gości z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z całego świata czy wydawcy książek o historii Polski. Wnoszą do dyskusji o naszych dziejach szerszy kontekst i świeże spojrzenie.
Przy Festiwalu NNW powstała AKADEMIA FILMOWA FESTIWALU NNW, pod której szyldem organizowane są coroczne warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej, Pitching Forum Festiwalu NNW, warsztaty filmowe dla młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej oraz szkolenia warsztatowe i rozwojowe w ramach Akademii Mediów Polonijnych. Od 2023 roku także International Film Market – miejsce do spotkań i dyskusji o filmach, gdzie spotykają się twórcy i producenci z Polski i ze świata.
Ważnym punktem Festiwalu NNW są spotkania branżowe – warsztaty scenariuszowe czy montażowe, seminaria, masterclasgsy, Q and A czy Pitching Forum. Pitching to publiczna prezentacja projektów filmów będących jeszcze w fazie przygotowań tzw. developmentu, których twórcy poszukują środków na dofinansowanie produkcji i szeroką dystrybucję. Wysłuchują ich eksperci i redaktorzy zamawiający z telewizji publicznej, telewizji komercyjnych oraz przedstawiciele instytucji publicznych, sponsorzy i dystrybutorzy.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o historii i drogach do wolności narodów i jednostek. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne, widowiska muzyczne i teatralne. Do tej pory można było posłuchać takich indywidualności jak Jan Pietrzak, Leszek Możdżer, Dariusz Malejonek i Maleo Reggae Rockers, zespół TSA, grupa Budgie, meksykańska grupa Chelydra, Anna Rusowicz, Luxtorpeda, Ewa Dałkowska, Henryk Miśkiewicz czy Marek Probosz.
Festiwal Filmowy NNW działa przez cały rok. W kraju i zagranicą w ciagu roku organizowane są Retrospektywy Festiwalu NNW dające możliwość obejrzenia filmów i posmakowania atmosfery festiwalowej także tym ludziom, którzy nie mogli dotrzeć do Gdyni.
Zapraszam na
Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski
What is the NNW International Film Festival?
The International NNW Film Festival is a unique event on the film map of Europe addressed to artists and all communities that are interested in history.
The Festival presents films films from all over the world, that shows diffrent paths to freedom of nations and individual freedom of every human being.
The International NNW Film Festival also includes industry events such as Workshops, Master Classes, Pitching Forum, Case Study and Q&A sessions.
The Festival program is complemented by many artistic events: concerts, open-air shows, theater performances, vernissages and exhibitions.