Zapraszamy na wystawę fotografii Juliena Bryana!

Otworzyliśmy dziś wystawę wyjątkowych zdjęć „Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana”. Będzie można ją oglądać do niedzieli 29 września w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wstęp wolny!

W wernisażu wystawy uczestniczył Samuel Bryan, syn fotografa – filmowiec i wykładowca akademicki z USA oraz jeden z bohaterów fotografii – Zygmunt Aksienow znany ze zdjęcia jako chłopiec z kanarkiem. Pan Zygmunt przyjechał na Festiwal NNW aż ze Śląska, by podzielić się swoimi wspomnieniami. Ma obecnie 89 lat.

Zygmunt Aksienow: „Wracam często pamięcią do tego zdjęcia, gdyż zajmuje w moim domu czołowe miejsce. Patrzę na nie właściwie codziennie i przypominam sobie te chwile. Widzę, jakby to było dziś, kiedy na naszej ulicy, przy rynku w Warszawie, spadła bomba, a druga nieopodal, tam, gdzie mieszkał mój kolega. Wybiegłem, żeby zobaczyć czy nic mu się nie stało i znalazłem klatkę z kanarkiem. To był kanarek mojej stryjenki, która mieszkała na drugim piętrze kamienicy. Podniosłem ją z ziemi i w tym momencie podszedł Julien Bryan. Zrobił mi zdjęcie, które dziś również państwo możecie tu oglądać.

Moje dalsze losy zaprowadziły mnie – rodowitego Warszawiaka aż na Śląsk. Nazywany przez władze PRL wrogiem Polski ludowej przeszedłem ciężkie więzienie, a później zostałem zmuszony do pracy w kopalni. Wtedy na dole pracowały również kobiety. Tak poznałem moją przyszłą żonę i zostałem już na Śląsku. Przeżyliśmy razem niemal 50 lat.”

Samuel Bryan: „Podróż do Polski jest dla mnie zawsze odkrywaniem miłości mojego ojca do waszego kraju. Chętnie przyjeżdżał do Zakopanego, do Krakowa, aż w końcu wojna zastała go w Warszawie. Zabrał mnie w podróż do Polski w 1974 roku. Pokazywał mi wszystkie miejsca, w których był – gdzie spadały bomby, gdzie przelatywały samoloty i w jakich okolicznościach poznawał bohaterów swoich zdjęć. Opowiadał np. że miał pozwolenie na fotografowanie oblężonej Warszawy od ówczesnego Prezydenta Stefana Starzyńskiego oraz przydzielonego do ochrony oficera znającego język angielski. Dzięki temu mógł porozumieć się z Polakami. Było to ważne również ze względów bezpieczeństwa. Nie wszyscy Polacy odróżniali język angielski od niemieckiego – jeden i drugi brzmiał dla nich tak samo obco – mógł więc zostać wzięty za Niemca i zabity. Dzięki tej podróży i opowieściom taty, sam zacząłem interesować się Polską. Miałem też możliwość poznać Panią Kazimierę Mikę i Pana Zygmunta Askienowa – bohaterów z jego zdjęć. A dziś, dzięki Festiwalowi NNW, te wspomnienia ponownie stają się żywe.”

Zapraszamy na wystawę do Galerii GCF!

Zdjęcia z wernisażu wystawy (oraz innych festiwalowych wydarzeń) można obejrzeć w zakładce Galerie: https://festiwalnnw.pl/galeria/oblezenie-warszawy-1939-wernisaz-wystawy-juliena-bryana/