Wernisaż wystawy „Duchowni – męczennicy komunizmu”

Wystawa „Duchowni – męczennicy komunizmu” jest już otwarta! Na 18 rollup’ach widnieją fotografie oraz opisy polskich i węgierskich duchownych, którzy cierpieli, a niektórzy nawet oddali życie, za swoje przekonania. To zestawienie studium przypadków, by pokazać podobieństwa komunistycznej działalności na terenie Polski i Węgier, a przez całego bloku środkowo-wschodniego. Wśród znakomitych postaci odnajdziemy m.in. Jana Pawła II, ks. Władysława Gurgacza oraz ks. Jerzego Popiełuszkę.

W otwarciu wystawy uczestniczyli kombatanci zaproszeni na Festiwal NNW oraz siostra Małgorzata Krupecka i przyjaciel ks. Popiełuszki – ks. Infułat Jan Sikorski, który po śmierci ks. Jerzego, przejął prowadzenie mszy za Ojczyznę na Żoliborzu. Na prośbę uczestników wernisażu, ks. infułat Jan Sikorski odprawił krótką modlitwę wypowiadając słowa: „Dziękujemy Ci Panie, że nas tu zebrałeś, że możemy podążać śladem męczenników, że mamy wolność!”.

Uroczystego otwarcia dokonał dr hab. Filip Musiał, dyr. Oddziału IPN w Krakowie, który przywiózł wystawę do Gdyni, oraz Jan Ruman, red. naczelny Biuletynu IPN.

Wystawę można oglądać we foyer Teatru Muzycznego (1 piętro, przed Nową Sceną). Ekspozycja będzie czynna do niedzieli 29 września. Wstęp wolny! Zapraszamy!