Zapraszamy na Retrospektywy NNW w Sieradzu 8 i 9 grudnia

Pokazy filmów, spotkania z bohaterami i twórcami filmowymi, panel dyskusyjny z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, uroczysta gala wręczenia uhonorowań dla niezłomnych bojowników o niepodległość, warsztaty dla młodzieży oraz samorządowców – to bogaty plan kolejnych Retrospektyw Festiwalu NNW, które tym razem odbędą się 8 i 9 grudnia w Sieradzu. Wstęp jest wolny.

W środę, 8 grudnia zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu online, w czwartek pokazy filmowe, spotkania, gala i panel dyskusyjny odbędą się w Teatrze Miejskim w Sieradzkim Centrum Kultury.

“Festiwal NNW ciągle w trasie. Dzielimy się emocjami, które mogli przeżyć ci, którzy byli w październiku na XIII Festiwalu w Gdyni. Po tegorocznych trzech Retrospektywach, które odbyły się na Mazowszu i Lubelszczyźnie, przyjeżdżamy do Sieradza. Gościmy tu po raz pierwszy i mamy nadzieję, że Sieradz na trwałe wpisze się w coroczny program Retrospektyw.  Do końca tego roku odwiedzimy jeszcze Podkarpacie” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Sieradzkie Retrospektywy w środę 8 grudnia 

Pierwszego dnia zaprosimy na wystawy i bloki filmowe online. Można będzie zobaczyć m.in.  wystawę zdjęć bohaterów walki o niepodległość zatytułowaną „Aleja Wolności” oraz filmy : „Bagaż strachu” reż. Jerzy Bojanowski „Ty pójdziesz do Jastrzębia” reż. Jędrzej Lipski, „Grudzień Nasz i Wasz” reż. Joanna Pieciukiewicz, „Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim” reż. Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski i film „Wybraniec Bogów” reż. Konrad Starczewski i Rafał Pękala.

Zaprosimy też do aktywności młodzież, organizując warsztaty filmowe, które poprowadzi reżyser Waldemar Czechowski oraz blok filmów o historii zrealizowanych przez młodzież w ramach projektu #Młodzi dla Historii i nagrodzonych w tym roku w Gdyni. Ten blok polecamy szczególnie. Jego projekcja rozpocznie się o godzinie 10:00 na stronie www.festiwalnnw.pl/retrospektywy/sieradz i na Facebooku Festiwalu NNW. Warto zobaczyć historię widzianą oczami młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych i średnich. Może to zachęcić młodzież do realizowania własnych, kręconych komórką, filmów o lokalnych bohaterach czy historiach. Autorem jednego z filmików jest Jan Guzik z USA, który zrealizował swoją krótką etiudę poruszony wizytą na Monte Cassino.

Pokażemy trzy filmy i zapraszamy do wyboru najlepszego z nich w ankiecie zamieszczonej na stronie. Po zrealizowaniu cyklu Retrospektyw, wśród wszystkich, którzy oddali głos, rozlosujemy nagrodę. W programie online będzie można uczestniczyć na stronie www.festiwalnnw.pl/retrospektywy/sieradz, na której 8 grudnia emitowane będą bloki filmowe i udostępnione zostaną wirtualne prezentacje trzech wystaw.

Sieradzkie Retrospektywy w czwartek 9 grudnia 

W czwartek 9 grudnia zapraszamy stacjonarnie od 10:00 do 20:00 na Retrospektywy Festiwalu NNW do Teatru Miejskiego w Sieradzkim Centrum Kultury. Wstęp jest wolny.

Na kilka dni przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego dużo miejsca poświęcimy tematom walki o wolność i bohaterom podziemia solidarnościowego. O 10-tej  zostaną pokazane dwa filmy w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Pierwszy to „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” – dokument opowiadający historię działaczy Solidarności osadzonych po 13 grudnia 1981 roku w Zakładzie Karnym w Łupkowie. Po 26 latach w czasie prac remontowych na ścianie jednej z cel odnaleziono napis „Solidarność” wykonany charakterystycznym krojem tzw. solidarycą – to wydarzenie jest okazją do wspomnień 1981 roku, mrocznego okresu w historii Polski. Drugim filmem będą „Solidaruchy z Rakowieckiej”, którego tematem są działacze opozycji antykomunistycznej lat 70. i 80., osadzeni w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem filmu.

O 14:00 zapraszamy do wysłuchania panelu dyskusyjnego dotyczącego 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wezmą w nim udział: posłanka Joanna Lichocka, prezydent Sieradza Paweł Osiewała, działacz opozycji PRL Mirosław Styczeń i dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Podczas uroczystej gali Retrospektyw, która rozpocznie się o 15:00 zostaną wręczone Sygnety Niepodległości i Drzwi do wolności – wyróżnienia dla świadków historii, bohaterów walki o wolność i tych, którzy nie bali się tej walki wspierać.

„W tym sensie Retrospektywy to nasze prace badawcze. Przed przyjazdem w dane miejsce pracujemy z samorządowcami, lokalnymi historykami, szukamy w źródłach IPN-u osób, które walczyły w tych rejonach z bronią w ręku ale też tych, którzy pomagali żołnierzom Podziemia Niepodległościowego i nierzadko spotykały ich za to represje. Czasem rodziny dopiero od nas dowiadują się, że wśród bliskich mają czy mieli bohatera. Te sprawy były bowiem latami skrywane i przemilczane. Lokalna społeczność zaczyna też lepiej rozumieć historie danych rodzin, bo można je odkłamać, pozbawić komunistycznych nakładek propagandowych” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Sieradzkie Retrospektywy w Teatrze Miejskim zakończy pokaz filmu „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, najlepszego filmu dokumentalnego tegorocznego Festiwalu NNW, nagrodzonego Złotym Opornikiem. Bohaterką dokumentu jest Stanisława Leszczyńska, która w 1943 roku za pomoc osadzonym w łódzkim getcie została aresztowana przez gestapo i wraz z trójką dzieci zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam przeszła straszliwą próbę życiową. Została akuszerką i w nieludzkich warunkach, na skraju wyczerpania, odebrała 3000 porodów nie tracąc ani jednego dziecka. Jej nazwisko jako jednej z czterech najwybitniejszych Polek ostatniego tysiąclecia zostało umieszczone na Kielichu Życia i Przemiany Narodu złożonym przez kobiety polskie na Jasnej Górze

Festiwal NNW jest obecny w miastach w całej Polsce

Festiwal NNW odbywa się zawsze na przełomie września i października, jednak jego echa rozbrzmiewają przez cały rok w formie Retrospektyw. To Festiwal NNW w wersji skróconej. Organizatorzy festiwalu jeżdżą po Polsce z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni, przenosząc część atmosfery, która towarzyszy Festiwalowi. Widzowie mogą liczyć także na niespodzianki w postaci pokazów specjalnych czy premier. Projekcjom towarzyszą też inne wydarzenia takie jak wystawy, koncerty, żywe lekcje historii oraz warsztaty min. dla młodzieży a także aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe. W ramach projektu #MDH Młodzi dla historii są to warsztaty i konkursy filmowe.

Retrospektywy festiwalu, odbywają się nieprzerwanie od ponad dziesięciu lat. Zawitały ze swoim programem do ponad 60 miejscowości na terenie Polski oraz poza granicami kraju, w tym do Pragi, Paryża, Londynu i Chicago.

Organizatorem Retrospektyw Festiwalu NNW w Sieradzu jest Stowarzyszenie Scena Kultury.

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Partnerem jest Prezydent Miasta Sieradza.

 

program_Retrospektywa Festiwalu NNW_Sieradz