Rusza nasz bratni IV festiwal filmowy Nezlomní a obětovaní

W Pradze zaczyna się we wtorek festiwal filmowy, który powstał z inspiracji Festiwalem NNW w Gdyni. Z radością obserwujemy, jak prężnie się rozwija i pokazuje z roku na rok coraz więcej filmów. Co będzie można zobaczyć w w tym roku ? 

„Tak przeciwko nazizmowi, nie przeciwko komunizmowi? Niektóre rodziny sprzeciwiały się obu reżimom totalitarnym. Na przykład Mašín. Tematem czwartej edycji festiwalu filmów o XX. Wieku jest antykomunistyczny ruch oporu, po 70. rocznicy ucieczki grupy braci Mašín do Berlina Zachodniego. Festiwalowe filmy poświęcone będą ruchowi oporu antykomunistycznego i oporowi nie tylko w byłej Czechosłowacji, ale także w innych krajach byłego bloku sowieckiego” – informują organizatorzy.

Festiwal Nezlomní a obětovaní odbędzie się w praskim kinie Atlas od 31 października do 3 listopada 2023 roku. Można spodziewać się kilku nowości: na przykład atrakcyjnego wizualnie filmu dokumentalnego Martina Freuda oraz pisarza i scenarzysty Jana Nováka „Escape to Berlin”, w którym twórcy podążają śladami jednej z najbardziej dramatycznych historii zimnej wojny. Również film „Więzienie historii” w reżyserii Matěja Hrudički i Jana Gogoli, który bada przestrzeń i przeszłość okrytego złą sławą więzienia w Uherskim Hradiště. Czeską premierę będzie miał dokument o jednym z ośmiu odważnych Rosjan, którzy w 1968 roku publicznie protestowali na Placu Czerwonym przeciwko okupacji Czechosłowacji – Viktorze Fajnbergu. Wyświetlony zostanie także niedawno ukończony dramat „Bracia” Tomáša Mašína.

Wśród filmów zagranicznych dominują filmy polskie podejmujące tematykę walki partyzanckiej polskiej armii podziemnej z aparatem komunistycznym po II wojnie światowej np. film „Zapora”. „Rotmistrz Pilecki” przywraca na scenę bohatera armii podziemnej, który dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz a po wojnie został rozstrzelany przez swoich ludzi. „Bitwa wrocławska” przedstawia brutalne demonstracje uliczne, które wybuchły we Wrocławiu po ogłoszeniu stanu wyjątkowego. 

W programie także zwycięzca Konkursu Międzynarodowych Filmów Fabularnych na 15. Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni – niemiecki film „Ostatnia egzekucja” w reż Franziski Stünkel – opowiadający historię ostatniego straconego agenta z Niemiec Wschodnich.

Ukraiński epicki film „Živa” poprzez historię młodej kobiety ukazuje dramatyczne losy ukraińskiego ruchu oporu walczącego z sowieckimi siłami specjalnymi w latach 50. XX wieku. Wyświetlone zostaną także filmy propagandowe o straży granicznej, filmy studenckie oraz filmy czeskich gwiazd dokumentalnych, takich jak Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Pavel Křemen czy Pavel Štingl i nie tylko. 

Organizatorem festiwalu jest Muzeum Pamięci XX. stulecia oraz Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi czy Forum Czesko-Polskie. Szczegółowy program festiwalu oraz inne informacje można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia. 

Źródło: nezlomniaobetovani.cz