Retrospektywa Festiwalu NNW w Dębicy już od 11 grudnia

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW zaprasza na swoją Retrospektywę do Dębicy 11 i 12 grudnia 2023 roku. Będzie okazja do obejrzenia filmów nagrodzonych i pokazywanych w tym roku podczas 15. edycji festiwalu w Gdyni. W programie aż osiem bezpłatnych pokazów filmowych a także Uroczysta Gala Retrospektywy, podczas której niepokornym bohaterom walczącym o wolność zostaną wręczone honorowe statuetki – Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Galę uświetni widowisko „Widzę kraj jakiś w oddali” w wykonaniu Grupy Artystycznej Safo oraz Akademii Tańca i Ruchu Soul Dance.

Retrospektywy to przede wszystkim pokazy filmów – Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w pigułce. W poniedziałek i wtorek w Dębicy w Domu Kultury Śnieżka będzie można zobaczyć m.in.

-dokument o opozycjoniście, który uderzył w twarz generała Jaruzelskiego („Stanisław Helski. Dlatego”);

– film o beatyfikowanej w tym roku rodzinie Ulmów z Markowej – zamordowanej za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej („Ulmowie. Błogosławiona rodzina”);

– dokumenty o bohaterach podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej np. „Inka. Zachowałam się jak trzeba” – o słynnej nastoletniej dziewczynie wyklętej Danucie „Ince” Siedzikównej;

– czy film fabularny „Panna opętana” opowiadający o młodej i niepokornej bohaterce Powstania Styczniowego Henryce Pustowójtównej.

W czasie Retrospektywy NNW odbywają się także Interaktywne Warsztaty Filmowe dla młodzieży, podczas których młodzież z Dębicy dowie się na czym polega praca z kamerą, zarówno od strony operatora, jak i reżysera czy dziennikarza. Jak przeprowadzać wywiady, jak ustawiać najlepszy kadr, co jest najważniejsze w kręceniu filmów np. dokumentalnych.

Wstęp na wszystkie pokazy i wydarzenia jest wolny! Zapraszamy!

Czym są Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbywa się już od 15 lat. Pod koniec września do Gdyni zjeżdżają z Polski i całego świata zarówno twórcy, jak i miłośnicy historii i filmów opowiadających o drogach do wolności. W tym roku podczas festiwalu można było wziąć udział w ponad 250 wydarzeniach i obejrzeć ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych. Co roku, po czterodniowym wydarzeniu filmowym w Gdyni, rusza cykl Retrospektyw Festiwalu NNW. To gdyński festiwal w trasie po Polsce. Można zobaczyć dokumenty i fabuły, które były wyświetlane w ramach konkursów i pokazów specjalnych. Retrospektywa to dwudniowe święto filmu, historii i lokalnych bohaterów. Organizatorzy zapraszają mieszkańców, wręczają uhonorowania, organizują kursy filmowe dla młodzieży a także wystawy, panele dyskusyjne, koncerty.

Organizatorami Retrospektywy w Dębicy są: Stowarzyszenie Scena Kultury, Burmistrz Miasta Dębicy i Urząd Miejski w Dębicy
Partnerzy Retrospektywy: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Dębicy, Fundacja Non Notus.

PROGRAM RETROSPEKTYWY Festiwalu Filmowego NNW w DĘBICY 11-12 grudnia 2023.

Poniedziałek 11.12.2023

9:00–13.30 WARSZTATY FILMOWE DLA MŁODZIEŻY
[Sala im. Urszuli Rojek, DK Śnieżka, ul. Bojanowskiego 18]

14.00 – 16.00 BLOK FILMOWY
[Sala kinowa, DK Śnieżka, ul. Bojanowskiego 18]

– Film dokumentalny „Ojciec i syn”, reż. Aleksandra Kościelna, 12’
– Film dokumentalny „Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 19’
– Film dokumentalny „Inka. Zachowałam się jak trzeba”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 28’
– Film dokumentalny „Kochankowie z lasu”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 39’

Wtorek 12.12.2023

11.00 – 15:00 BLOK FILMOWY
[Sala kinowa, DK Śnieżka, ul. Bojanowskiego 18]

– Film dokumentalny „Stanisław Helski. Dlatego”, reż. Michał Torz, 56’ – Laureat Złotego Opornika – nagrody głównej w Konkursie Dokument Polski na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW
– Film dokumentalny „Solidaruchy z Rakowieckiej”, reż. Arkadiusz Gołębiewski 54’
– Film dokumentalny „Ulmowie, Błogosławiona rodzina”, reż. Dariusz Walusiak, 75’
– Film fabularny „Panna Opętana”, reż. Maciej Pawlicki, 55’

18.00 – 19:30 UROCZYSTA GALA RETROSPEKTYWY FESTIWALU NNW
[Sala widowiskowa, DK Mors, ul. Sportowa 28]

– Uhonorowanie bohaterów statuetkami Sygnet Niepodległości i Drzwi do Wolności
– Widowisko „Widzę kraj jakiś w oddali” w wykonaniu Grupy Artystycznej Safo oraz Akademii Tańca i Ruchu Soul Dance.