“Piąte” najlepszym projektem scenariuszowym Akademii NNW

Uroczysta gala Akademii Filmowej Festiwalu NNW odbyła się 28 listopada w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. To było podsumowanie roku pracy na Warsztatach Scenariuszowych Filmów Fabularnych o tematyce historycznej. Nagrodzone zostały najlepsze z 9 rozwijanych pomysłów na film, zobaczyliśmy próby czytane aż dwóch wyróżnionych scenariuszy – jedną z nich bardzo oryginalną, z udziałem dwóch raperów.
Nagrodę główną 3. edycji Warsztatów Scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej Akademii Filmowej Festiwalu NNW odebrali:
– Franciszek Ledóchowski i Paweł Narożnik za projekt „Piąte”
Wyróżnienia 3. edycji Warsztatów Scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej Akademii Filmowej Festiwalu NNW odebrali:
– Roman Brovko za projekt filmu pod tytułem „Propaganda NieLenina”.
– Magdalena Wleklik za projekt filmu pod tytułem „Mickiewicz vs. Słowacki. Romantic Bard Battle”. 
Sceny z wyróżnionych scenariuszy zostały przedstawione w formie teatralnych prób czytanych z udziałem aktorów i znanych raperów oraz zaprezentowane przed szerokim gronem producentów i decydentów. W Mickiewicza i Słowackiego w bitwie na rymy wcielili się raperzy Arkadio i Edzio ( jako Adamo i Julo) a za podkład muzyczny był odpowiedzialny DJ Kamil Łuszczyk. W próbie czytanej dziejącej się na Ukrainie w czasie wojny “Propagandzie Nielenina” wzięli udział aktorzy: Hanna Nowak, Artem Manuilow, Andrij  Żurawski  i Mykola Panasyk.
W trakcie gali wręczone zostały także Drzwi do Wolności – uhonorowanie przyznane pośmiertnie wybitnemu pisarzowi i scenarzyście Markowi Nowakowskiemu. Odebrała je żona pana Marka pani Jolanta Nowakowska.
Odbyła się także debata na temat kondycji polskiego kina historycznego z udziałem Macieja Zarzeckiego – prezesa Polskiej Fundacji Narodowej, reżysera i producenta Macieja Pawlickiego oraz reżysera i dyrektora Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusza Gołębiewskiego.
Powołana przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW Akademia Filmowa z powodzeniem rozwija swoją działalność. Trzeci rok kształci i wspiera twórców scenariuszy filmów fabularnych a po raz ósmy zorganizowała warsztaty filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, zakończone PITCHING FORUM. W sumie w tym roku rozwijamy około 30 projektów filmowych. Coraz więcej z nich trafia do produkcji i na ekrany, co pokazuje wysoką skuteczność naszych działań.
Finałową galę Akademii NNW poprowadziła Anna Popek. W czasie uroczystości zapowiedziana została także premiera kostiumowego filmu fabularnego “Powstaniec 1863” w reż. Tadeusza Syki, którego scenariusz powstał w czasie naszych zeszłorocznych warsztatów. Film wejdzie na ekrany kin 12 stycznia 2024 roku.
Warto dodać, że konsultantami scenariuszowymi, tutorami i wykładowcami Akademii NNW są od lat wybitni twórcy, m.in. Maciej Drygas, Anna Ferens, Grzegorz Pacek, Franco de Pena, Dariusz Gajewski, Przemysław Nowakowski, Wojciech Tomczyk, Maciej Pieprzyca, Jarosław Szoda, Darek Dikti.

O czym opowiadają nagrodzone scenariusze ?

„Piąte” – scen. Franciszek Ledóchowski, Paweł Narożnik. Film o zbrodni oddziałów SS w dworze Horodyńskich w 1943 roku. Bestialski mord przezywają dwaj bracia. Jeden z nich przemienia się z pacyfisty w Żołnierza AK. Pragnie zemsty, ale w świetle prawa.
„Propaganda NieLenina” – scen. Roman Brovko. Opis wydarzeń historycznych z Ukrainy w 2022 roku. Od pierwszych dni wojny potentat medialny i technolog polityczny  Władimir NieLenin, mieszkając na terytorium okupowanym, musi jednocześnie współpracowac z wrogiem ale także znaleźć sposób na to, jak skutecznie zaszkodzić okupantom.
“Mickiewicz vs. Słowacki. Romantic Bard Battle” – scen. Magdalena Wleklik. Musical i komedia kostiumowa. Mickiewicz i Słowacki kilkukrotnie prowadzili freestylowe pojedynki na rymy. Za każdym razem wygrywał Mickiewicz, z wyjątkiem jednego pojedynku.  Akcja filmu pokazuje dwie różne osobowości – rozgrywa się od 1816 do 1840 roku.