Informacja prasowa NNW 2020

24-27 września 2020 w Gdyni odbędzie się XII Festiwal NNW!

4 dni artystycznych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 100 produkcji. Nadchodzi XII Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Wydarzenie potrwa w dniach 24-27 września 2020 w Gdyni. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje 25 produkcji zagranicznych, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich.

W tym roku formuła Festiwalu będzie wyjątkowo rozbudowana. Wydarzenie ma być dynamiczne, żywe i międzynarodowe. Widzowie obejrzą filmy fabularne i dokumentalne, ukazujące różne kwestie z Polski oraz świata.

Dyrektor Festiwalu NNW, Arkadiusz Gołębiewski przyznaje:

W tym roku po raz pierwszy oficjalnie nazywamy nasz festiwal międzynarodowym. Pracujemy na to od lat. Zapraszamy do Gdyni świadków historii i twórców z całego świata. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku po raz pierwszy będzie miał miejsce Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w projekcjach wystartuje 25 produkcji z zagranicy, m.in. z Iranu, Japonii, Węgier, Czech, Włoch czy Francji. Nie chcemy przy tym zamykać się we własnym środowisku, lecz nieustannie je poszerzać. Stąd m.in. w tym roku pokaz filmu o Olegu Sentsovie, nie zabraknie też odniesień do Białorusi i reżimów totalitarnych w Ameryce Południowej – kontynuuje.

Hollywoodzko-polska produkcja historyczna filmem otwarcia!

Festiwal otworzy hollywoodzko-polski film Znajdę Cię”. Projekcja odbędzie się w piątek 25 września o godz. 17.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym. “Znajdę Cię” w reżyserii Marthy Coolidge to opowieść, inspirowana losami polskich muzyków z lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Jest fabularną historią Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego oraz rodzącego się między nimi romantycznego uczucia. Plany kariery muzycznej głównych bohaterów i życia w Stanach Zjednoczonych przerywa nagły wybuch wojny – czytamy w opisie filmu.

Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku, Krakowie oraz Łodzi. Głównymi producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko-kanadyjski producent filmowy, zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi oraz Bozenna Intrator, polsko-amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka.

W produkcję włączył się Fred Ross, jeden z najwybitniejszych producentów na świecie i legenda castingu, uhonorowany Oscarem za „Ojca chrzestnego II” i nominowany do Oscara za “Czas Apokalipsy”.

Autorami scenariusza są David S. Ward oraz Bozenna Intrator.

David S. Ward jest zdobywcą Oscara za scenariusz filmu “Żądło”, nominowanym do Oscara także za“Bezsenność w Seattle”.

Niezwykłą, poruszającą muzykę do “Znajdę Cię” napisał Jan A.P. Kaczmarek – zdobywca Oscara i statuetki Złotego Globu za muzykę do filmu “Marzyciel”.

Obok gwiazd ze Stanów Zjednoczonych w filmie wystąpiła także plejada polskich aktorów – Małgorzata Kożuchowska, Maciej Zakościelny, Weronika Rosati, polsko-włoska aktorka i modelka Karolina Porcari czy Mirosław Zbrojewicz.

Blisko 100 tytułów i kilkadziesiąt debat naukowych.

W elitarnej kategorii, jaką jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, zostanie zaprezentowanych 13 tytułów. Zobaczymy produkcje m.in. z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu czy Japonii.

Wśród nich “Kurier” w reż. Władysława Pasikowskiego, “Numery” w reż. Olega Sentsowa – ukraińskiego reżysera, więzionego w Rosji, “Oficer i Szpieg” Romana Polańskiego czy irański film ”Villa Dwellers”.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zaprezentowane zostaną 23 produkcje. W tym gronie znajdą się tytuły m.in. z Francji, Ukrainy, Polski, Czech czy Finlandii.

W Konkursie Filmów Polskich widzowie zobaczą projekcje aż 26tytułów. Najlepsza produkcja zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem, przyznawanym konsekwentnie od pierwszej edycji imprezy.

W Konkursie Radiowym wystartuje 12 słuchowisk radiowych.

Konkurs Wideoklipów obejmie 16 krótkich form filmowych.

Mnóstwo paneli, debat i wystaw podczas XII NNW.

Do udziału w panelach tematycznych zaproszono wybitnych historyków, twórców, ekspertów oraz świadków dziejów sprzed lat. W tej edycji wśród szczególnie ważnych elementów znajdzie się tzw. blok węgierski, czyli debaty, koncentrujących się na współpracy Węgier z Polską w XX wieku, szczególnie podczas wojny 1920 roku oraz w II Wojnie Światowej.

Pojawi się także blok historyczny na temat ruchu NSZZ Solidarność, w 40-tą rocznicę Wydarzeń Sierpniowych.

Planowana jest także ważna polemika, poświęcona produkcji filmowej, realiom produkcyjnym oraz przyszłości branży kinowej w Polsce.

Będzie także dyskusja cywilizacyjna – “Jaka ma być Europa?”, z udziałem uznanych ekspertów z Polski i zagranicy.

Sytuacji na Białorusi poświęcony będzie specjalny panel dyskusyjny.

Po projekcjach planowane są spotkania z twórcami oraz wykład masterclass – poprowadzony przez scenarzystkę filmu “Znajdę Cię”.

Nie zabraknie sympozjum na temat Żołnierzy Wyklętych.

Telewizja festiwalowa kilkanaście godzin na dobę.

W obliczu trudnej sytuacji epidemiologicznej w kraju wiele innych koncertów, sympozjów oraz spotkań zostało odwołanych. Dla dyrektora Gołębiewskiego trudności stanowiły szansę na poszerzenie formuły wydarzenia.

Tegoroczna edycja ze względów oczywistych stanowi dla nas duże wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym – które traktujemy od początku jako bodziec do kolejnego skoku rozwojowego wydarzenia. Z racji sytuacji epidemicznej zdecydowaliśmy się na przygotowanie można powiedzieć dwóch festiwali. Obok tradycyjnej formuły Festiwalu NNW, która będzie przebiegała na żywo w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym i innych miejscach w Gdyni, przygotowujemy równolegle formułę online. Część festiwalowych wydarzeń będzie emitowana w czasie rzeczywistym w internetowej tv festiwalowej – zapowiada Arkadiusz Gołębiewski.

Dyrektor przeglądu filmowego kontynuuje, że formuła hybrydowa daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców.

Mimo pandemii, w tym roku zaprezentujemy blisko 100 tytułów w pięciu kategoriach. Oprócz pokazów filmowych, licznych konkursów, paneli dyskusyjnych, dopełnieniem festiwalu będą wystawy, prezentacje książek – jednocześnie odbywać się będzie nawet 6-7 różnych wydarzeń, do których powrócić będzie można dzięki nagraniom. Zachowujemy unikalny charakter Festiwalu oraz jego ponadczasową formułę – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Co ciekawe, również większość tytułów zostanie zaprezentowana online, równolegle z pokazem stacjonarnym. Aby uzyskać dostęp do filmów pokazowych, chętnym wystarczy wysłanie maila pod adres: akredytacje@festiwalnnw.pl

Dla najlepszych – statuetki.

Wyróżnienia festiwalowe będą wręczone podczas niedzielnej Gali Zamknięcia. Wszystkie statuetki przyznawane są na podstawie decyzji Kapituły, obradującej przy poszczególnej kategorii.

Główne wyróżnienie to Złoty Opornik, wręczany za najlepszą produkcję Festiwalu.

Platynowy Opornik przyznawany jest w uznaniu za całokształt twórczości, łączącej walory artystyczne i zachowywanie pamięci narodowej.

Nagroda im. Janusza Krupskiego wręczana jest za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

Źródło otrzymują pasjonaci historii, którzy swoją pracą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej.

Nagroda Dyrektora Festiwalu przyznawana za artystyczne przełożenie historii na język kina.

Nagroda Radiowa przyznawana jest dla najlepszej audycji.

Nagroda literacka im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego przyznawana za bezkompromisowość w poszukiwaniu tematów i kunszt literacki.

Sygnet Niepodległości przyznawane jest świadkom historii, walczącym o wolność i niepodległość kraju.

Drzwi do Wolności przyznawane za poświęcenie, bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego, jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności.

Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych przyznawana jest za najlepszy tytuł w tej kategorii.

Pitching Forum – szansa na znalezienie finansowania.

Ważnym punktem wydarzenia są sesje Pitching Forum przy Festiwalu NNW. Pitching to publiczna prezentacja projektu filmu dokumentalnego przed gronem inwestorów, sponsorów, dystrybutorów oraz nadawców. Służy pozyskaniu finansowania na projekty w fazie przygotowań lub w trakcie realizacji. Dla filmowców, szczególnie niszowych udział w sesji pitchingowej jest niepowtarzalną okazją. Sesję finałową poprzedzają warsztaty z zakresu tworzenia scenariusza, kreacji zwiastuna filmowego oraz prezentacji publicznej. Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy zakwalifikowali 12 projektów.

Projekt edukacyjny Młodzi dla Historii.

Jedną z atrakcji Festiwalu NNW jest projekt edukacyjny #MdH, czyli Młodzi dla Historii, kierowany do młodzieży w wieku 10-19 lat. Celem projektu jest pokazanie, że przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie skrywane przez rodzinne albumy mogą stać się inspiracją – do stworzenia klipu, spektaklu czy stylizacji modowej. Konkursy MdH odbywają się w trzech kategoriach – Konkurs Filmowy, Konkurs Teatralny oraz Konkurs Stylizacji. W tym roku ze względu na pandemię Konkurs Teatralny został zastąpiony Konkursem Scenariuszowym. Jury tworzą eksperci z branży filmowej i modowej.

Sztuka z historią w tle.

Festiwal NNW powstał jako dzieło artystyczne, inspirowane historią:

Cieszy mnie, że w końcu zaczęliśmy pielęgnować w Polsce nasz soft power, a Festiwal NNW stał się matecznikiem wielu takich inicjatyw, zarówno w kraju, jak i za granicą – np. w tym roku w czeskiej Pradze odbędzie się pierwsza edycja festiwalu wzorowanego właśnie na naszym – kwituje dyrektor Gołębiewski.

Hołd, oddawany świadkom historii i bohaterom z cienia.

-Zaszczytne miejsce zarezerwowane jest dla świadków historii i bohaterów, którzy przez lata żyli w cieniu. Rozmachem przedsięwzięcia możemy oddać im należyty szacunek i podziękować za odwagę, honorując ich Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności – pośmiertnie i za życia. To głębokie przeżycie zarówno dla nich, jak i dla nas, gdy kilkuset gości zgromadzonych podczas uroczystej gali w sali teatralnej spontanicznie wstaje i śpiewa „200 lat”, a później chóralnie skanduje „Cześć i Chwała Bohaterom” – mówi Arkadiusz Gołębiewski. Niektórzy uczestnicy z Polski konsekwentnie przyjeżdżają na imprezę od pierwszej jego edycji.

Retrospektywy – Festiwal NNW w całorocznej odmianie.

Retrospektywy są Festiwalem w wersji skróconej. Wydarzenie odbywa się w mniejszych ośrodkach Polski. Projekcjom towarzyszą dyskusje, wystawy oraz spotkania ze świadkami historii. W ramach Retrospektyw odwiedzono kilkadziesiąt miejscowości na terenie Polski, a nawet zagranicy.

Wytyczne sanitarne podczas spotkań na żywo.

Projekcje filmowe będą odbywały się zgodnie z wytycznymi MKIDN dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych. Co drugie miejsce siedzące w salach projekcyjnych pozostanie puste. Strefa kina plenerowego na Placu Grunwaldzkim zostanie wydzielona, co pozwoli widzom na oglądanie ekranizacji pod gołym niebem.

W spotkaniach na żywo weźmie udział limitowana ilość widzów. Uczestnicy będą zobowiązani do zachowania odstępu społecznego. Goście, przed wejściem na teren wydarzenia zostaną poproszeni o podanie danych kontaktowych i złożenie pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Uczestnicy będą zobowiązani do dezynfekcji dłoni, zasłaniania nosa i ust.