Pełny skład Jury w pięciu kategoriach konkursowych.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zostaną zaprezentowane 24 filmy. Zobaczymy produkcje m.in. z Węgier, Czech, Francji, Ukrainy czy Finlandii.

Przewodniczyć Jury będzie Anna Ferens.

Przewodnicząca jest reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych. W latach 2016-2019 szefowa Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Reżyserka filmów m.in. “Trzech Kumpli”, “Sztuka Przetrwania”, “Rzeczpospolita. Reaktywacja”. Była jurorem podczas wielu, renomowanych festiwali. Wśród nich – DokumentArt/Neubrandenburg, PlanetDocReview/Warszawa, History Film Festival/Rijeka, Prix Italia/Rzym.

W Kapitule znalazł się György Lukácsy.

Węgierski krytyk filmowy, scenarzysta i montażysta filmów dokumentalnych.

Petr Blazek

Dr Petr Blazek – czeski historyk, doradca ekspertów przy szeregu sztuk historycznych i dokumentalnych, pracownik Instytutu Badań nad Reżimami Totalitarnymi oraz członek zarządu Muzeum Pamięci XX wieku w Pradze.

dr Paweł Ukielski

Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, historyk i politolog.. W latach 2014–2016 zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspert z zakresu transformacji w Europie Środkowej oraz w zakresie polityki pamięci. Członek zarządu Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, skupiającej 62 instytucji państwowych i społecznych z 20 państw.

dr Marcin Zarzecki

Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, nauczyciel akademicki w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2016 roku pełni funkcję prodziekana Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW w Warszawie. Autor lub współautor ponad 100 publikacji recenzowanych.

 

W Konkursie Filmów Polskich zostanie zaprezentowanych aż 26 filmów. Najlepszy film zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem, który Kapituła przyzna po raz dwunasty.

Przewodniczącym Jury będzie Robert Kaczmarek.

Przewodniczący jest reżyserem filmów dokumentalnych, scenarzystą i producentem filmowym. Studiował socjologię na UW oraz ukończył Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Prezes firmy Film Open Group. Reżyser głośnych filmów dokumentalnych “Defilada zwycięzców”, “Towarzysz Generał”, “Towarzysz generał idzie na wojnę”, “Jedynie prawda jest ciekawa”, “Betar”, “Czas Komedy”, “Jazz na Kalatówkach” oraz “Paszporty Paragwaju”.

W składzie Jury będzie Ewa Slezak.

Scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych. Współpracowała przy produkcji filmów m.in. “Inka. Zachowałam się jak trzeba”, “Grozny. Czeczeński tygrys Putina”, “Tropem Wyklętych”.

Członkiem Jury będzie Jan M. Ruman

Dziennikarz, redaktor naczelny “Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”. Współautor i konsultant filmów dokumentalnych o tematyce historycznej.

W Kapitule znalazł się Piotr Niwiński

Profesor historii, wykładowca akademicki, publicysta. Kierownik Zakładu Nauki o Bezpieczeństwie na UG i wykładowca na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Członek Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych zostanie zaprezentowanych 13 filmów. Zobaczymy produkcje m.in. z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu czy Japonii.

Przewodniczącym Jury będzie reż. Lech Majewski.

Przewodzący jest utytułowanym autorem znakomitych produkcji filmowych. Jego filmy, m. in.: Rycerz, Wojaczek, Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich, Młyn i Krzyż, Onirica prezentowane były na festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie, Barcelonie, Jeruzalem czy Montrealu, zdobywając wiele nagród. Obecnie wchodzi na ekrany światowe najnowszy film “Dolina bogów”.

Lech Majewski prowadził również wykłady na wielu uniwersytetach i uczelniach świata; od Canterbury University w Nowej Zelandii, poprzez Harvard i Berkeley w USA, po Uniwersytet w Pizie i Akademię Sztuk Pięknych w Rzymie. Jest członkiem Amerykańskiej Gildii Reżyserów oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary.

W Jury znajdzie się Franco de Pena.

Polsko-wenezuelski reżyser i scenarzysta. Wyreżyserował m.in. filmy „Love in concrete”, „Szepty Wiatru”, „Przyszłość złudzeń, „Hugo Król i jego poddana”. „Masz na imię Justine” (Luksemburski kandydat do Oscara). Jego filmy zostały nagrodzone w ponad 40 festiwalach. Współpracował w pisaniu scenariuszy dla Disneya w USA.

Członkiem Jury będzie Wojciech Tomczyk.

Dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST oraz Studium Scenariuszowego łódzkiej szkoły filmowej. Autor wielu scenariuszy do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali oraz sztuk teatralnych. Laureat m.in. Nagrody MKiDN za sztukę „Wampir” (2003). Wśród realizacji telewizyjnych, poza Teatrem TV, szczególne znaczenie ma serial o II Wojnie Światowej „Sprawiedliwi”, nagrodzony m.in. na festiwalach filmowych w La Rochelle i w Seulu.

W gronie Jury znajdzie się Jarosław Szoda.

Reżyser i operator filmowy. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Autor m.in. zdjęć do filmu “Legiony” i serialu “Misja Afganistan”, “Czas Honoru”. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) i Polskiej Akademii Filmowej. Od roku 2017 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

W Konkursie Wideoklipów zostanie zaprezentowanych 16 teledysków.

Przewodniczącym Jury będzie Piotr Rzepliński.

Przewodniczący jest reżyserem i scenarzystą telewizyjnym, od lat zajmującym się krótkimi formami. Autor kilkudziesięciu teledysków dla artystów, wśród których znaleźli się Anna Maria Jopek, Pati Yang, Reni Jusis i grupa Myslovitz.

W Kapitule znalazł się Tomasz Madejski.

Operator filmowy.Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego i TV na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego.Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC.Autor zdjęć do filmów fabularnych min. Testosteron, Pod mocnym Aniołem.
Autor zdjęć do kilkudziesięciu wideoklipów min.dla Reni Jusis, Kayah, O.N.A, Agnieszki Chylińskiej czy Sistars.

Członkiem Jury będzie Jerzy Skrzypczyk.

Perkusista, kompozytor, wokalista. Lider zespołu Czerwone Gitary. Autor muzyki popularnych piosenek: „Jeśli tego chcesz”, „Najpiękniejsze są polskie dziewczyny”, „Gdy ktoś kogoś pokocha”. Nieprzerwanie na scenie od 55 lat.

 

W Konkursie Radiowym wystartuje 12 produkcji.

Przewodniczącym Jury będzie Irena Piłatowska – Mądry.

Przewodząca jest redaktorem naczelnym Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia SA od 1.03.2004 do 29.01.2020. Reportażem radiowym zajmuje się się od 1984 roku. Jej reportaże emitowane były w wielu rozgłośniach świata. Za swoją radiową twórczość uhonorowana została wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami w kraju i na świecie (w sumie ponad 50 nagród). Przyznano jej m.in.: “Złoty Mikrofon” – najwyższe polskie wyróżnienie dla twórców radiowych, Nagrodę Główną SDP – “Wolności Słowa”(“za odwagę przeciwstawienia się, w poszukiwaniu prawdy, obiegowym sądom środowiska dziennikarskiego, opinii publicznej i polityków”), Nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nominację do Grand Press, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie – “Premios Ondas”, wyróżnienie na Prix Italia oraz drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Audialnej pod patronatem EBU (Europejskiej Unii Nadawców).

W Jury będzie Mirosław Rogalski.

Redaktor Naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, wicedyrektor Programu III Polskiego Radia. Dziennikarz radiowy i telewizyjny, współprowadzący program społeczno-interwencyjny “Alarm!” oraz gospodarz “Magazynu Ekspresu Reporterów” na antenie TVP 1.

W Kapitule znalazła się Anna Sekudewicz.

Pracowała w PR Katowice. Otrzymała ponad 60 nagród i wyróżnień w najważniejszych konkursach radiowych w Polsce, a także w świecie.

W tym ( m/innymi) Złoty Mikrofon w 1990 roku, Special mention na Prix Italia 1990r. Prix Italia (radiowy Oscar) w 2004r.

Melchior”- radiowy reportażysta roku w Polsce w 2004 r.

Platynowy Laur w kategorii Ambasador Spraw Polskich w 2005 roku

Lux ex Silesia nagroda ks. Arcybiskupa Metropolity Katowickiego w 2006 r.

Nagroda Związku Literatów Polskich im. Witolda Hulewicza 2008 r.

Medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 r.

Juror wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Przez 7 lat reprezentowała polską radiofonię w Komisji Reportażu EBU ( Europejskiej Unii Nadawców). Niektóre reportaże znajdują się w zbiorach biblioteki Lincoln Center w Nowym Jorku.