XIII Festiwal Filmowy NNW Gdynia 2021

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW FABULARNYCH 

NAGRODA GŁÓWNA

Fundatorem nagrody w wysokości 25 tys. zł jest Polski Instytut Sztuki Filmowej

„Aida. Quo Vadis, Aida?” reż. Jasmila Žbanić/ Austria, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Turcja, Rumunia, Afganistan, Bośnia, Hercegowina

Werdykt odczytali przewodnicząca jury Bozenna Bo Intrator, producentka, pisarka i tłumaczka oraz David Wurawa, członek jury, aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z roli w filmie „Jack Strong”.

WYRÓŻNIENIA

„Shindisi” reż. Dito Tsintsadze/ Gruzja

„Havel” reż. Slávek Horák/ Czechy

„Amnestia” Jonáš Karásek/ Słowacja, Czechy

Wyróżniono także aktorską kreację Piotra Głowackiego w filmie „Mistrz” Macieja Barczewskiego.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH – nagroda im. WITOLDA PILECKIEGO

NAGRODA GŁÓWNA

„Dawno temu w Wenezueli” reż. Anabel Rodriguez/ Wenezuela

WYRÓŻNIENIA

„Moja ulubiona wojna” reż. Ilze Burkovska Jacobsen/ Norwegia, Łotwa

„1970” reż. Tomasz Wolski/ Polska

„Kto pod kim dołki kopie Rudolf Slánsky” reż. Martin Vadas/ Czechy

KONKURS FILMÓW POLSKICH – nagroda ZŁOTY OPORNIK 

Statuetkę wręczył Robert Kaczmarek, wybitny reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

NAGRODA GŁÓWNA

Fundatorem nagrody w wysokości 20 tys. zł jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

„Położna” reż. Maria Stachurska

„Po raz pierwszy, nie wiem co powiedzieć. Dziękuję” – powiedziała wzruszona reżyser.

WYRÓŻNIENIA

„Opowieść o miłości” reż. Rafał Bryll

„Ty pójdziesz to Jastrzębia” reż. Jędrzej Lipski

„Grudzień nasz i wasz” reż. Joanna Pieciukiewicz

„VI Brygada Pani Komendant” reż. Wojciech Królikowski

Dyplomy za dokumentację:

„Trzy ćwierci do śmierci – ostatnia deportacja” reż. Grzegorz Czerniak, Jerzy Rohoziński, Wojciech Saramonowicz

„W starej koszuli, z odwagą w sercu” reż. Dariusz Deberny

KONKURS RADIOWY

Przegląd najlepszych reportaży radiowych, których tematem jest polska historia najnowsza. W tym roku jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry oceniało 13 dokumentów. Nagrodę wręczył Krzysztof Gottesman, wiceszef studia reportażu Polskiego Radia.

NAGRODA GŁÓWNA

Fundatorem nagrody w wysokości 5 tys. zł jest Polskie Radio SA

„Prawda za podwójnym murem” Jakub Tarka/ Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

„Dziękuję za docenienie reportażu radiowego, który opowiada o strasznym obozie, jedynym obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci w Łodzi. Pamięć o tym obozie musimy przechować dalej w imieniu tych dzieci” – mówił laureat.

WYRÓŻNIENIA

Fundatorem wyróżnień w wysokości 2 tys. zł każde jest Polskie Radio SA

„Mecz, który zapamiętam do końca życia” Michał Rzepiak/ Polskie Radio Gdańsk  „Pierwsi w Auschwitz” Bogdan Wasztyl

„Zbąszyń 1938” Kamil Hypki/ Radio Zachód

KONKURS WIDEOKLIPÓW

Od lat na Festiwalu NNW toczy się dyskusja, jak z przekazem historycznym trafić do młodego pokolenia. Być może odpowiednim językiem jest język wideoklipów. Nagrodę w tej kategorii wręczyła Aleksandra Jankowska, wiceprezes LOTOS Oil.

NAGRODA GŁÓWNA

„Kto Ty jesteś” reż. Rafał Gużkowski, wyk. Zespół Wokalny SOUL

„Dziękuję bohaterom, bo to jest film o was i dla was, i dziękuję, że możemy tę sztukę tworzyć, a robi to młodzież z Sanoka, z Podkarpacia” – powiedział Gużkowski.

WYRÓŻNIENIA

„Miriam” reż. Sebastian Juszczyk, wyk. Marek Dyjek

„Teddy” scenariusz, animacja i montaż Adam Kamil Kawałek, wyk. Basti

„Niepodległość” reż. Dominik Gudowski, wyk. SOVA i dzieci ze Szkoły Podstawowej „SP Barcinek”

NAGRODY SPECJALNE

NAGRODA EUROPEJSKIEJ PLATFORMY PAMIĘCI I SUMIENIA

Nagroda w konkursie międzynarodowym na film dokumentalny dla filmu, który w najlepszy, najciekawszy lub najbardziej nowatorski sposób przedstawi dwudziestowieczne doświadczenie totalitaryzmu w Europie.

„Moja ulubiona wojna”/„My Favorite War” reż. Ilze Burkovska Jacobsen

NAGRODA PREZESA TVP

Tradycją Festiwalu NNW jest nagroda prezesa Telewizji Polskiej.

Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP SA, wręczył ją w tym roku dla filmu niezwykłego pod wieloma względami, mówiąc: „Dla prezesa Kurskiego to nagroda osobista ze względu na przyjaźń Anny Kurskiej z małżeństwem Gwiazdów. Dla mnie ten film pokazuje spójność polskiej kultury, nagroda jest też za pani walkę o polski dokument i jego właściwe miejsce”.

„Z Gwiazdami. Podróż bez końca” reż. Maria Dłużewska

„Tu siedzą bohaterowie moich filmów Zosia Pilecka, Andrzej Kołodziej, Romek Zwiercan. Ja ten film robiłam dla siebie, po swojemu, uważam że są to ludzie absolutnie wolni, wyjątkowi, dziękuje im za zaufanie, że mogłam zrobić ten film” – powiedziała Dłużewska.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU

Arkadiusz Gołębiewski wyczytując zwycięski film powiedział, że czuje ogromną satysfakcję, bo to obraz zgłoszony kilka lat temu na Pitching Forum Festiwalu NNW, który został bardzo dobrze rozwinięty w trakcie pracy nad nim. To przykład na to jak opowiadać o naszej trudnej, złożonej historii.

„Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza” reż. Ksawery Szczepanik

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO

Janusz Krupski przez lata walczył o godne upamiętnienie polskich bohaterów. Robił to wbrew czasom i okolicznościom. Nagrodą jego imienia honorowani są twórcy za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

NAGRODA GŁÓWNA

„Wybraniec Bogów” reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Tomek Matuszczak

„Chcę podziękować bohaterom naszego filmu, matematykom, fizykom, którzy bardzo okrutnie zostali doświadczeni przez totalitaryzm sowiecki” – powiedział Konrad Starczewski.

WYRÓŻNIENIA

„Parczew 46.  Powojenne rozrachunki” reż. Bogna Bender-Motyka

„Jutta i ja” reż. Maciej Cendrowski

„Krwawy Ślad” reż. Ewa Żmigrodzka

NAGRODY PITCHING FORUM FESTIWALU NNW 

Festiwal stale się rozwija, doskonali, wskazuje twórcom jak przejść od pomysłu do realizacji filmu, jak swój pomysł przedstawić, by zdobyć na niego finansowanie. Temu służą warsztaty Pitching Forum Festiwalu NNW i Akademia Filmowa NNW. I nie jest to tylko taka branżowa sztuka dla sztuki. Te filmy naprawdę powstają, tylko w tym roku w konkursach widzieliśmy trzy produkcje, które rozwijane były podczas poprzednich edycji Festiwalu NNW. Partnerami w pracy nad tymi pomysłami są dla nas co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Telewizja Polska.

Nagrody wręczyła minister Elżbieta Więcławska-Sauk (KRRiTv), która powiedziała, że jest to jedyny taki festiwal na świecie, gdzie mówi się o wartościach ważnych.

Nagroda KRRiTV (12 tys. zł)

„Piątka poznańska” reż. Artur Piotrowski, prod. Artur Piotrowski Films

Nagroda własna min. Więcławskiej-Sauk (5 tys. zł)

Król nafty reż. Michał Bożek, prod. CYKLOP FILM

Nagroda Telewizji Polskiej (20 tys. zł)

W imieniu Jakuba Dybka, dyrektora Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej wręczył ją redaktor naczelny TVP Dokument Tomasz Piechal. Telewizja Polska S.A. jest również patronem medialnym Festiwalu.

„Człowiek, który zbiera Auschwitz” – reż. Gabriela Mruszczak, prod. Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych

Nagroda Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Agnieszka Będkowska, zastępca dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wręczyła nagrodę, której wagę i wartość docenią filmowcy – to pięć minut materiałów archiwalnych ze zbiorów wytwórni.

„Król nafty” reż. Michał Bożek, prod. CYKLOP FILM

NAGRODY HONOROWE

Filmy, pełne sale, premiery, nagrody, statuetki to są rzeczy spotykane na każdym festiwalu filmowym. Od początku, od pierwszej edycji było jasne, że Festiwal NNW to ma być coś więcej. Festiwal NNW jest wyjątkowy dlatego, że na tym samym czerwonym dywanie spotykają się twórcy filmowi i aktorzy, a także autentyczni bohaterowie naszej wolności. To ich chcemy stawiać w świetle jupiterów i dziękować im za wolną Polskę i Europę.

PLATYNOWY OPORNIK

Ewa Dałkowska – zagrała szereg znaczących ról, zarówno w repertuarze klasycznym jak i współczesnym, w teatrze, kinie i telewizji. Pamiętamy tytułową rolę w „Antygonie” Sofoklesa, w „Kordianie” i „Balladynie” Słowackiego, „Wujaszku Wani” Czechowa. Jej wielkie filmy to „Kobieta z prowincji”, „Sprawa Gorgonowej”, „Przedwiośnie” i „Smoleńsk”. Nagrodę za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej wręczył dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Pani Ewa dziękując za nagrodę przyznała, że jest speszona: „Nie mam wielkich dokonań, nie rzucałam butelek z benzyną na czołgi, nie wysadzałam pociągów ani mostów, robiłam tylko to, co jest zwykłym obowiązkiem Polaka i obywatela. Zachowywałam się, jak człowiek wolny i stawiałam opór opresyjnej władzy”.

NAGRODA ŹRÓDŁO

Jest wręczana osobom, których niezłomna postawa stała się inspiracją dla twórców. Nagrodę Źródło XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW otrzymała

Maria Mirecka-Loryś

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. Działaczka podziemia narodowego w latach 1939–1945, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

„Dziękuję za te owacje, tyle lat zagranicą dla Polski pracowałam, Polska zawsze była dla mnie zawsze najważniejsza. Kiedyś tęskniłam za Polską, a teraz tęsknię za moją chicagowską Polonią, która tak bardzo miłuje swą Ojczyznę” – powiedziała dostojna laureatka.