VII Festiwal Filmowy NNW Gdynia 2015

ZŁOTY OPORNIK otrzymał film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego.

– Jak się zgłasza film na festiwal, to jest teoretyczna szansa na to, że może on wygrać. Ale ja naprawdę się tego nie spodziewałem – powiedział Sławomir Górski, laureat nagrody głównej Złotego Opornika.

Film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” to dokument pokazujący losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych. Geneza legendarnej organizacji WiN-u. W filmie zobaczyć można poruszające relacje świadków. Autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego WiN. Grypsy więzienne skazanych, w tym Łukasza Cieplińskiego.

Jury jednogłośnie przyznało Złoty Opornik. Za umiejętność syntezy skomplikowanych zdarzeń historycznych i niezwykłe walory edukacyjne – powiedział Jan Ruman, członek jury przyznającego Złoty Opornik.

Wyróżnienia w tym Konkursie Głównym otrzymali: twórcy filmu „Jaster. Tajemnica Hela” – Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski, twórcy filmu „Rączy” – Dariusz Walusiak i twórcy filmu „Solidarność według kobiet” – Marta Dzido i Piotr Śliwowski.

PLATYNOWY OPORNIK za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Tomczyk .

Oto uzasadnienie kapituły honorowej:

Wojciech Tomczyk – wybitny dramaturg, scenarzysta i producent, który w świecie polskich mediów zajmuje miejsce szczególne. Jest jednym z bardzo niewielu scenarzystów, który rozumie realia kraju, w którym naprawdę żyjemy i wie jak ważne jest, byśmy mieli tego świadomość. Jego sztuki oraz scenariusz wyróżniają się doskonałym zakorzenieniem akcji w konkrecie polskiej rzeczywistości oraz specyficznym dystansem, ironią i – jak samo o sobie mówi w ślad za swym profesorem Zbigniewem Raszewskim – „konstruktywnym pesymizmem”.

NAGRODĘ DYREKTORA FESTIWALU otrzymali twórcy filmu „Jaster – tajemnica Hela” : Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski.

NAGRODĘ ŹRÓDŁO – dla pasjonatów historii, którzy inspirują twórców filmowych  odebrali: Kazimierz Krajewski z IPN oraz Grzegorz Wąsowski, prezes fundacji „Pamiętamy”.

Wyróżniono również filmy „Brygada” Rafała Mierzejewskiego, „Jaster – tajemnica Hela” Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego” i „Rączy” w reżyserii Dariusza Walczaka .

NAGRODĘ IM. JANUSZA KRUPSKIEGO otrzymał reżyser filmu „Stella” Maciej Pawlicki. Film opowiada o Stelli Zylbersztajn-Tzur, Żydówce, której udało się uciec w dniu likwidacji getta.

Wyróżnienia otrzymali Jolanta Rudnik, autorka dokumentu „Czarty temat Regina” i Anna Bohdanowić, autorka dokumnetu „Pamięć w kamieniu wykuta”.

Nagroda dla najlepszego DOKUMENTU RADIOWEGO.
W tej nowej kategorii nagrodę otrzymał Mariusz Kamiński za „Reportaż o zabijaniu”, opowiadający o zbrodniach dokonywanych na polskich bohaterach na Zamku w Lublinie.