VIII Festiwal Filmowy NNW Gdynia 2016

ZŁOTY OPORNIK

Nagrodę główną festiwalu, otrzymał Henryk Jurecki za film „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowano za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia:

Pierwsze wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”.

Drugie wyróżnienie: Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”.

Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz: „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.

PLATYNOWY OPORNIK za całokształt twórczości otrzymała Maria Dłużewska.

Nagrodę przyznano za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej. Nagrodę wręczył minister Wojciech Kolarski. Piękną i pełną poczucia humoru laudację wygłosił senator Piotr Andrzejewski.

Natomiast Maria Dłużewska odbierając nagrodę powiedziała: „Chciałam przede wszystkim podziękować widzom. Dziś miałam pokaz filmu „Ksiądz”, było to dla mnie ogromne przeżycie, ogromne wzruszenie, ta rozmowa się nie kończyła. To jest moja widownia. Uważam to za największe szczęście w życiu, ani jednego filmu bym nie zrobiła, gdybyście Państwo nie chcieli tych filmów. To tylko dzięki Waszej postawie my mieliśmy po co robić, dla kogo robić, dla kogo walczyć o te filmy. Z całego serca dziękuję Państwu, że przez tyle lat jesteście ze mną”.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU przypadła filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”.

Nagroda specjalna, statuetka ŹRÓDŁO została przyznana Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz. W tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Kapituła nagrody była zgodna, że pani Zofia przez całe życie przypominająca działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt. „Ojcu”.

Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy:

„Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” – reż. Henryk Jurecki,

„Zapora” – reż. Konrad Starczewski,

„Tora i miecz” – reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek,

„Dotknięcie Anioła” – reż. Marek Tomasz Pawłowski.

NAGRODA PREZESA TELEWIZJI POLSKIEJ została przyznana filmowi „Cztery Życia Lidii Lwow” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.

„Ileż tu jest pięknych historii, bohaterów, których losy czekają na opowiedzenie. Życie pani Lidii zostało dopiero zdokumentowane, ale wciąż czeka na pokazanie w filmie fabularnym. Jestem przekonany, że jeszcze nie za rok, ale za dwa lata już będziemy oglądać wspaniałe filmy o naszych bohaterach” – powiedział prezes TVP. „Telewizja Polska w końcu jest na Festiwalu NNW, o osiem lat za późno, ale w końcu jesteśmy” – dodał Jacek Kurski.

Główna nagroda w kategorii DOKUMENT RADIOWY przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał „Komandor”. To wstrząsająca opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej zamordowanego w 1952 roku w Warszawie.

Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.: „Testament” oraz Olga Mickiewicz – Adamowicz za Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.