Konferencja prasowa X edycji Festiwalu NNW w Gdyni

Trzeciego dnia Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci zaprosiliśmy dziennikarzy na naszą gdyńską konferencję prasową. Rozpoczęliśmy od prezentacji krótkiego filmu podsumowującego pierwsze dwa dni tegorocznej imprezy. Było co pokazywać, bowiem Festiwal NNW od początku, pomimo nazwy, nie jest związany wyłącznie z filmami. Każdego roku poszerzamy listę naszych aktywności o dodatkowe działania i projekty. W tym roku oprócz filmów konkursowych i pokazów specjalnych z filmami dokumentalnymi i fabularnymi, organizujemy  również warsztaty, spektakle teatralne, pokaz mody lat 20. i 30. i wiele więcej. Nasz Festiwal staje się również wydarzeniem branżowym, przestrzenią do spotkania się z twórców filmowych z producentami, dystrybutorami, redaktorami zamawiającymi ze stacji telewizyjnych, podczas sesji pitchingowych. Wspieramy w tym twórców podpowiadając im, jak najlepiej zaprezentować swój projekt. A przed nami jeszcze dwa dni wydarzeń!

 Goście

Oprócz Arkadiusza Gołębiewskiego, Dyrektora Festiwalu NNW, na scenie zasiedli również zaproszeni przez niego goście: Mateusz Werner, przewodniczący jury Filmowego Konkursu Głównego X Festiwalu NNW, Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzegorz Pacek, scenarzysta, reżyser i moderator festiwalowego Pitching Forum, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz Krystyna Siemiątkowska-Plut, córka ppor. NSZ Tadeuszu Siemiątkowskiego. Konferencję poprowadził redaktor Marcin Wikło.

Przyszłość

„Z racji tego, że jest to już dziesiąta edycja Festiwalu NNW, wiele osób pyta nas o podsumowanie tej dekady, tymczasem my zastanawiamy się, co dalej. Przez te wszystkie lata Festiwal NNW stał się ogromnym przedsięwzięciem, a to że potrafi skupić w jednym miejscu tak dużą grupę artystów, filmowców, muzyków, świadków historii, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, pokazuje tylko, jak wielki potencjał drzemie  wciąż w temacie, którym się zajmujmy oraz ile mamy jeszcze do zrobienia. Chcemy pokazywać nasze filmy, toczyć wokół nich dyskusje, tworzyć miejsce do pokazania innych aktywności artystycznych, zarówno dla profesjonalnych jak i początkujących twórców, niezależnie od tego, czy są to filmy, spektakle, dokumenty radiowe czy książki” – powiedział Arkadiusz Gołębiewski.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wrócił wspomnieniami do trzeciej edycji Festiwalu NNW, czyli pierwszego Festiwalu NNW, który odbył się w tym mieście: „Pamiętam, że byliśmy przekonani o tym, że chcemy się w ten projekt zaangażować, ponieważ wtedy debata historyczna na temat okresu powojennego w Polsce była w zupełnie innym miejscu niż obecnie. Czuliśmy więc, że naszą powinnością jest stworzyć warunki do realizacji tego projektu. Od początku zakładaliśmy, że będzie się on rozwijał w sposób organiczny, bo tak się dzieje z dobrymi projektami, i rzeczywiście, jak mogą Państwo też sami ocenić, każdego roku Festiwal ma coraz większy rozmach”.

Zmiany

Jak zauważył Mateusz Werner, na przestrzeni dziesięciu lat Festiwalu NNW można powiedzieć o pewnej zmianie, która dzięki niemu nastąpiła: „Artyści mogą porównywać swoje dzieła, dyskutować, konkurować, dzięki czemu, co roku możemy obserwować pewną ewolucję języka w zgłaszanych produkcjach. Po obejrzeniu tegorocznych filmów konkursowych mam refleksję, że rozrasta się część fabularna Festiwalu NNW. Sprzyja temu bowiem dyskurs publiczny, który dojrzał na tyle, by tematyka historyczna przestała być kontrowersyjna i peryferyjna, i weszła do głównego nurtu”.

Grzegorz Pacek opowiedział z kolei, na czym polega Pitching Forum, a Krystyna Siemiątkowska-Plut przybliżyła w skrócie swój projekt książkowy upamiętniający jej ojca ppor. NSZ Tadeusza Siemiątkowskiego, który realizuje wraz z córką. Obie Panie są gośćmi tegorocznego Festiwalu NNW.

Platynowy Opornik

Podczas konferencji Arkadiusz Gołębiewski zaprezentował wszystkie narody przyznawane podczas Festiwalu NNW i ogłosił, że w tym roku zdobywcą Platynowego Opornika – nagrody specjalnej za całokształt twórczości, niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej, otrzyma Michał Lorenc.

Tegoroczna edycja Festiwalu NNW ma jeszcze bardziej międzynarodowy charakter od poprzednich. Odwiedzili nas m.in. muzycy z USA i Meksyku, goście z Węgier, Litwy czy Czech, by wspólnie dyskutować i celebrować 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zapraszamy do Gdyni! Przed nami jeszcze dwa dni wspaniałych wydarzeń, spośród, których każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań.

Sponsorami Głównymi  X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci są:

PKO Bank Polski i PKN ORLEN.