Projekt Młodzi dla Historii ma dziś swój wielki dzień. Tegoroczną edycję rozpoczęliśmy od konferencji prasowej, którą poprowadzili: Dorota Parzymies ze Stowarzyszenia Scena Kultury i Jacek Rozenek.
„Cały czas szukamy nowych inspiracji, ciągle jesteśmy niepokorni, nie tylko w opowiadaniu historii, ale również w aranżowaniu różnych widowisk. Dlatego też święto młodych podczas tegorocznego festiwalu zorganizowaliśmy w plenerze, aby jeszcze pełniej pokazać aktywności podczas naszego Festiwalu. Projekt Młodzi dla Historii rozwija się w zupełnie naturalny sposób. Z każdym rokiem przybywają kolejne aktywności. Zaczynaliśmy od konkursu filmowego, następnie zaproponowaliśmy dodatkowo stylizacje modowe, aż stwierdziliśmy, że trzeba stworzyć miejsce dla grup teatralnych, które prezentują polską historię patriotyczną, aby mieli gdzie pochwalić się swoją działalnością” – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu NNW.
Inspirujemy młodych do poszukiwania ciekawych historii w rodzinnych albumach, w rozmowach z dziadkami. Skłaniamy ich w ten sposób do odkrywania korzeni, historii polski, historii swojej lokalności, a to przyczynia się do szerzenia postaw patriotycznych. „Inicjatyw ze strony młodych jest z każdym rokiem więcej. W projekcie MdH bierze w tym roku udział niemal 160 osób. Przyjeżdżają do nas z całej Polski, m.in. z: Gdyni, Warszawy, Olsztyna, Zakopanego, Świdnicy, Lublina, Poznania, Zalesia Górnego czy Mławy. Wychodzimy też poza granice naszego kraju. Swój film na konkurs MdH zgłosiła młodzież z Litwy” – dodała Dorota Parzymies, koordynator projektu.
Podczas trwania aktywności MdH odbyły się m.in.: spektakle młodzieży szkolnej, pokaz mody, uroczysta Gala Zamknięcia z rozdaniem nagród. Obecnie młodzi czekają na koncert gwiazdy wieczoru – Ani Rusowicz. Przyjechała do nas również młodzież z USA, z największej amerykańskiej organizacji pozarządowej działającej w Ameryce – National History Day, ze spektaklem „Sendler’s List”.
Z racji tego, że jeżdżąc po całej Polsce z naszymi Retrospektywami, dostrzegliśmy, iż wiele osób oddolnie realizuje bardzo dużo ciekawych, wartościowych edukacyjnie projektów, postanowiliśmy w tym roku wprowadzić nową kategorię nagród – Inicjatywę Społeczną, by uhonorować ich działania.
Ponadto w namiocie na Placu Grunwaldzkim każdego dnia Festiwalu odbywa się żywa lekcja historii. Przychodzą świadkowie historii, a licealiści z ZSP im. A. Kenara w Zakopanem portretują ich. Przez pierwsze dwa dni dzieci i młodzież mogli wziąć udział również w budowaniu z klocków ORP Orzeł oraz ORP Błyskawica.
Tymczasem Festiwal jeszcze trwa!
Partnerem Strategicznym Projektu Młodzi dla Historii jest:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo