Sendler’s List

Za nami spektakl młodzieży z National History Day. Ten amerykański projekt zdobył trzecie miejsce w konkursie, który swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent amerykański, bierze w nim udział ponad 200 tys. młodych ludzi. Riley Anne Lynn Whitecotton, Emerson Riley Benthall, Tara Mackenzie Shealy w niezwykle skondensowany sposób pokazały historię Ireny Sendlerowej.

Po spektaklu nie mogło zabraknąć pytań od widzów, którzy byli zainteresowani czy młodzież ma jakieś polskie pochodzenie i skąd pomysł, by zająć się bohaterem z odległego kraju. Dziewczyny bardzo chętnie podzieliły się swoim doświadczeniem. Opowiadały jak nauczycielka historii, która z nimi przyjechała powiedziała któregoś dnia, że była taka kobieta robiące niezwykłe rzeczy w czasie wojny. Gdy zaczęły zgłębiać tę historię, zobaczyły, przed jakimi ogromnymi dylematami stali żydowscy rodzice, jak ich serca były rozdarte między byciem z dzieckiem do końca, a przekazaniem go nie wiadomo komu i nie wiadomo gdzie. W spektaklu matka pyta Irenę – „Czy może mi pani obiecać, że moje dziecko przeżyje?”. „Nie” – odpowiada krótko. I w tym jednym słowie Amerykanki przekazały cały ogrom tej tragedii.

Młodzieży podziękowała Maria Mirecka-Loryś – „Cieszę się, że ci młodzi ludzie ze Stanów mają taką wiedzę o tamtych czasach. Byłam bardzo poruszona tym spektaklem, sama pamiętam, jak pomagaliśmy Żydom, którzy byli zamknięci w getcie w okolicach Niska. Bardzo wielu ludzi organizowało żywność, choć sami, nie mieli co jeść”.