Kolejna retrospektywa VIII Festiwalu Filmowego NNW odbyła się tym razem u naszych zachodnio-południowych sąsiadów – w Czechach. W ramach retrospektywy odbyły się pokazy filmów, a wśród nich „Hieronim Bednarski. Wyklęty z Czerwonej Wsi” w reż. Henryka Jureckiego – laureata nagrody „Złoty Opornik” na VIII Festiwalu Filmowym NNW oraz dwa filmy w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego „Inka. Zachowałam się jak trzeba.” i „Kwatera Ł”.
Pokazy odbyły się w kinie Ponrepo na Starym Mieście w Pradze (oficjalne kino Czeskiego Archiwum Filmowego), naprzeciwko aresztu przy ulicy Bartolomiejskiej oraz w kinie Scala w Brnie, we współpracy z Uniwersytetem Masaryka. Po wersjach niemieckich i angielskich wszystkie filmy doczekały się również wersji czeskiej.
Oprócz pokazów w Pradze odbyła się również dyskusja na temat „Pamięci i nie-pamięci o Wyklętych” na przykładzie Łączki i sytuacji na cmentarzu Dablice w Pradze, w której wziął udział dyr. Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski , Petr Blažek z Instytutu badań nad reżimami totalitarnymi oraz dyr. Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. Natomiast w Brnie odbyła się dyskusja na temat ruchu oporu w Polsce i Czechach o moralnych granicach użycia przemocy. Dyskutującym był Arkadiusz Gołębiewski, historyk Vladimír Březina oraz dyr. Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Scena Kultury wraz w Instytutem Polskim w Pradze.