Zawód: szpieg. Oraz inne historie ze służbami specjalnymi w tle

Druga połowa XX wieku to boom na szpiegowskie powieści – druga wojna światowa, potem zimna wojna, świat podzielony żelazną kurtyną i sekretne życie szpiegów. To wszystko elektryzowało czytelników, stąd w ślad za najsłynniejszymi książkami ruszyli filmowcy i zawładnęli wyobraźnią milinów widzów, a prym wiódł i wiedzie do tej pory słynny agent 007. Nie mogło więc i na Festiwalu NNW zabraknąć historii szpiegowskich.

Podwójni agenci, zdrada, Europa w przededniu wojny to nić przewodnia filmu O2/U progu wojny Margusa Paju w koprodukcji czterech krajów Estonii, Finlandii, Łotwy i Litwy. Estoński oficer Feliks Kangur tropi agenta i odkrywa skrzętnie skrywane tajemnice państwowe.

O placówce wywiadowczej w Wolnym Mieście Gdańsku i jej szefie od 1928 roku opowiada obraz w reżyserii Pauliny Rubczak As wywiadu – mjr Jan Henryk Żychoń.

Z kolei niemiecki film fabularny Franziski Stünkel Nahschuss/Ostatnia egzekucja przeniesie nas do uniwersum wschodniego Berlina początku lat 80. XX wieku, skąd ruszymy w ślad za ambitnym naukowcem do Zachodnich Niemiec.