Zapraszamy na Retrospektywę Festiwalu NNW w Łochowie

Festiwal Filmowy NNW ponownie zawitał ze swoją Retrospektywą do gościnnego Łochowa. W roku beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej tematem przewodnim łochowskiej retrospektywy są Polacy, którzy pomagali Żydom. W piątek 27 października zapraszamy do Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie na ul. 1 maja 24  o 16:00 na otwarcie wystawy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata w Gminie Łochów a także na blok filmowy, w którym pokażemy m.in. film “Życie za życie ” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Dokument opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła im śmierć z ręki Niemców. Podczas Gali Retrospektywy o godz. 18:00 uhonorowane zostaną lokalne rodziny, które niosły w czasie wojny pomoc Żydom.

Retrospektywy to jednak przede wszystkim pokazy filmów nagrodzonych i pokazywanych podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. W Łochowie można będzie zobaczyć film dokumentalny “Stanisław Helski. Dlatego” (reż. Michał Torz) –
nagrodzony Złotym Opornikiem – nagrodą główną w Konkursie Dokument Polski na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym  NNW; „Ulmowie, Błogosławiona rodzina”, reż. Dariusz Walusiak; „Grupa Pileckiego”, reż. Grzegorz Juchiewicz; Matusia”, reż. Maciej Fijałkowski i film fabularny Panna Opętana”, reż. Maciej Pawlicki.

Tradycyjnie odbywają się także Interaktywne Warsztaty Filmowe dla młodzieży, podczas których młodzież szkolna z Łochowa dowie się na czym polega praca z kamerą,  zarówno od strony operatora, jak i reżysera czy dziennikarza. Jak przeprowadzać wywiady, jak ustawiać najlepszy kadr, co jest najważniejsze w kręceniu filmów np. dokumentalnych.

 

PLAN Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW   Łochów 26-27.10

Czwartek 26.10.2023
9.30 – 16.00 WARSZTATY FILMOWE DLA MŁODZIEŻY/ BLOK FILMOWY
Film dokumentalny „Ulmowie, Błogosławiona rodzina”, reż. Dariusz Walusiak, 75’
Film dokumentalny “Stanisław Helski. Dlatego”, reż. Michał Torz, 56′
Laureat Złotego Opornika – nagrody głównej w Konkursie Dokument Polski na 15.  Międzynarodowym Festiwalu Filmowym  NNW

17.00 – 19.00 BLOK FILMOWY
Film dokumentalny – fabularyzowany „Matusia”, reż. Maciej Fijałkowski, 52’
Film fabularny “Panna Opętana”, reż. Maciej Pawlicki, 55′

Piątek 27.10.2023
16:00 Otwarcie Wystawy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata w Gminie Łochów
(program towarzyszący – stoiska historyczne)

16:15 Blok filmowo-dyskusyjny
Film dokumentalny „Grupa Pileckiego”, reż. Grzegorz Juchiewicz
Film dokumentalny „Życie za życie”, reż. Arkadiusz Gołębiewski,
Po filmie spotkanie z twórcami

18.00 UROCZYSTA GALA
Uhonorowanie bohaterów statuetkami Sygnet Niepodległości i Drzwi do Wolności
koncert

18:30 Koncert Pieśni Patriotycznych – Raduje się serce

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Scena Kultury, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr.3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie.
Projekt dofinansowany ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pochodzących z  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego oraz Senator RP Marii Koc.