Uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku: Jan Głowacki, Michał Łukasik i Rafał Kaczanowski, zostali laureatami Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW Młodzi Dla Historii Lublin 2022. Film dokumentalny, który zrealizowali, opowiada o konstruktorze lotnictwa inż. Zygmuncie Puławskim – patronie ich szkoły. Uczniowie otrzymali podczas Gali Finałowej MAF w Centrum Spotkania Kultur Lublinie nagrodę główną oraz nagrody pieniężne w wysokości tysiąca złotych na rozwój swojej pasji.
Film został przygotowany i nakręcony, przy wsparciu profesjonalnej ekipy zdjęciowej Akademii Filmowej NNW, podczas warsztatów MAF, które trwały na Lubelszczyźnie od 14 do 18 listopada 2022 roku. Brali w nich udział uczniowie czterech szkół z regionu. Zrealizowali cztery filmy dokumentalne opowiadające o lokalnych bohaterach i historii, wzięli udział w warsztatach filmowych.
Dodatkową specjalną nagrodę Młodzi Dla Historii, przyznawaną przez Dyrektora Festiwalu NNW, a także zaproszenie na przyszłoroczny Festiwal Filmowy NNW w Gdyni, otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Gen.F. Kleeberga w Dęblinie: Oliwier Bałtrukiewicz , Dominik Komar, Yaroslav Kuzhyl, Vladyslav Malyshev. Przygotowali film opowiadający historię zbrodni dokonanej przez Niemców w Górze Puławskiej w 1942 r.
Serdeczne gratulacje także dla pozostałych zespołów uczniów, którzy w tym tygodniu brali udział w warsztatach i przygotowali swoje filmy dokumentalne. A są to:
– Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Kraśniku: Klaudiusz Drumlak, Wanessa Garbacz, Joanna Grzebulska, Jagoda Lodowska, Alicja Maziarska. Przygotowali filmową opowieść o Wawrzyńcu Szmitcie – mieszkańcu Kraśnika, żołnierzu 24 pułku ułanów, uczestniku kampanii wrześniowej 39 roku, walczącym następnie w szeregach polskiej armii na zachodzie.
– Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach: Adam Mroczek, Antonii Cuch, Jan Grudzień, Borys Czuch. Zrealizowali film dokumentalny o mjr Marianie Bernaciaku ps. „Orlik”.
Filmy oceniało jury w składzie: reżyser Bogna Bender-Motyka, dr Anna Sadowska – wizytator Kuratorium w Lublinie, Jacek Piasecki z CSK, scenograf i aktor Michał Sulkiewicz, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW i reżyser Arkadiusz Gołębiewski.
„Młodzi dla Historii to okazja dla uczniów szkół średnich gdy wcielając się w rolę twórcy filmowego poznać tajniki produkcji oraz, przede wszystkim, odkryć ciekawą historię miejsca lub bohatera. Kolejna edycja konkursu już za rok” – powiedziała Bogna Bender-Motyka.
Projekt Młodzieżowej Akademii Filmowej już po raz drugi zawitał na Lubelszczyznę. Od dwóch lat realizuje go Stowarzyszenie Scena Kultury, które jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.
Słowa podziękowania za zaangażowanie oraz pomoc kierujemy także do nauczycieli i szkół biorących udział w projekcie.
Tematy filmów, które powstają podczas Młodzieżowej Akademii Filmowej uczniowie wybierają sami, z pomocą swoich nauczycieli. Ideą jest by odkrywali historię, która działa się w ich otoczeniu, bohaterów swojego miasta lub okolicy. Wydobywali lokalną historię i pokazywali ją światu. W tym roku tematami filmów były:
Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW w Lublinie jest Stowarzyszenie Scena Kultury.
Partnerem Wydarzenia są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej i Lubelski Kurator Oświaty, który objął wydarzenie honorowym patronatem.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.