Klub podróżnika NNW. W poszukiwaniu przygody, okruchów historii i mrocznej przeszłości

Podróżowanie jest częścią ludzkiego życia. Niezależnie od tego, czy zagłębiamy się w zakamarki swojej duszy czy jedziemy na drugi koniec globu, by tam zmierzyć się z własnymi słabościami, każda podróż niesie ze sobą prawdę o nas samych i prawdę o świecie. „Musiałem na tej polskiej łodzi popłynąć daleko, przez Czas, przez kultury i religie, aż do Ewangelii – Dobrej Nowiny… i potem dopiero mogłem zacząć pisać” – powiedział Wiesław Helak, laureat tegorocznej Nagrody Literackiej NNW im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

O zmaganiach podczas drogi duchowej i drogi realnej, o perspektywie przemierzania czasu i przestrzeni, a także o podróżach przymusowych, niechcianych, opowiadają także filmy tegorocznego Festiwalu. Japoński obraz „Teraz jest przeszłość – mój ojciec, Java i upiorne filmy” w reżyserii Shin-ichi Ise –to podążanie syna ścieżką ojca i bolesne odkrywanie prawdy o wojnie. Film z Mołdawii „Syberia w kościach” Vatamanu Leontina pokazuje zesłanie na Syberię oczami małych dzieci. Z kolei dokument „U.Q.” Ivara Murda wciąga widza w deliryczną podróż estońskiej artystki i jej syna.

Na 15. Festiwalu NNW gościć będziemy podróżnika totalnego – Jerzego Majcherczyka, który wraz z kolegami przepłynął, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, Kanion Colca, najgłębszy kanion na Ziemi. Ich podróż była filmowana, a materiały z tamtej wyprawy zostały użyte w filmie „Godspeed, los Polacos!”, który bierze udział w konkursie na najlepszy międzynarodowy film dokumentalny. Pokazowi filmu towarzyszy wystawa o tej niezwykłej historii polskiej akademickiej wyprawy kajakowej Canoandes’79. Będzie też można spotkać się bezpośrednio z Jerzym Majcherczykiem i jego przyjacielem Markiem Kamińskim podczas panelu dyskusyjnego poświęconego podróżom Polaków.

Archiwum Akt Nowych pokaże na wystawie podróż Bronisława Piłsudskiego śladami Ajnów. Do jej stworzenia posłużyły dokumenty, zdjęcia, notatki badacza znajdujące się w zasobach AAN. „Bronisław Piłsudski. Wygnaniec, etnograf, przyjaciel” ukazuje też prywatny świat brata Marszałka.

Teraz jest przeszłość – mój ojciec, Java i upiorne filmy

Syberia w kościach

U.Q.

Godspeed, los Polacos!

„Bronisław Piłsudski. Wygnaniec, etnograf, przyjaciel”