Spotkanie „To był lipiec. Obława Augustowska”

Piątek 25 września 2020, drugi dzień Międzynarodowego XII Festiwalu Filmowego NNW obfitował w liczne pokazy, panel oraz spotkania z twórcami.

W Sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego miała miejsce projekcja filmu “To był lipiec” w reżyserii Waldemara Czechowskiego. Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserem oraz dr Teresą Kaczorowską, autorką książki “To był lipiec 1945” oraz księdzem prałatem Stanisławem Wysockim, prezesem Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Miłą niespodzianką był… sękacz, podarowany dyrektorowi Gołębiewskiemu na początku spotkania. Ciasto przyjechało wspólnie z księdzem prałatem 😉

Waldemar Czechowski, reżyser filmu “To był lipiec”

-Trzeba mówić o tamtych wydarzeniach i publikować dowody. To one pełnią kluczową rolę. Bez dowodów rzeczowych jesteśmy skazani na domysły. Milczenie wokół tej strasznej, sowieckiej rzezi – Obławy Augustowskiej – trwało pół wieku.

Dr Teresa Kaczorowska, autorka lektury “To był lipiec 1945”

-Zajmuję się Obławą Augustowską już od 8 lat. Nazwiska sprawców i donosicieli są znane i powinny być okryte hańbą. Zainteresowały mnie losy kobiet, które zginęły podczas tego ponurego polowania na żołnierzy Armii Krajowej. Ciekawiło mnie, co te kobiety robiły w AK. Po dotarciu do źródeł napisałam książkę „Było ich 27”, opisującą losy zamordowanych kobiet.

Ksiądz Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofir Obławy Augustowskiej

-Podczas Obławy Augustowskiej aresztowano 7500 osób. Część zwolniono – powody nie są znane, a budzą wątpliwości. Wśród sąsiadów panowała zmowa milczenia w tym temacie. Temat jest ważny i dobrze, że zaczyna budzić dyskusje, a pamięć o ofiarach jest kultywowana.