„Po co nam muzea?”. Forum o polityce historycznej

Kolejnym, dzisiejszym panelem było forum “Po co nam muzea?”. W dyskusji wzięli udział eksperci, żywo zaznajomieni z tematem – Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w MKiDN, dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej oraz Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na konferencji w roli widza obecny był reż. Paweł Domański, którego film bierze udział w konkursie.

Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w MKiDN
– Uzupełniamy w Polsce pewne luki muzealne, które dotąd były. Budujemy muzeum, które opowie całą historię Polski. Muzeum Historii Polski – na cytadeli warszawskiej – będzie największym muzeum w kraju. Trzeba inwestować w politykę historyczną.

dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
– Jako Muzeum działamy z mnóstwem dobrych, wartościowych inicjatyw. Pokazujemy polską narrację historyczną. Oddajemy należne miejsce najważniejszym postaciom, takim jak ojciec Kolbe czy rotmistrz Witold Pilecki.

Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
– Dwie tragedie dotknęły Polaków jednocześnie – III Rzesza z jednej strony, a ZSRR drugiej.
Pamiętajmy o ogromie zbrodni komunistycznych, także po zakończeniu II wojny. UB mordowała wielu patriotów w czasie śledztw na Mokotowie. Nie jesteśmy w stanie policzyć liczby ofiar, sprawcy zacierali ślady.
Tzw. Pałac Cudów na Mokotowie, miejsce mordów UB i SB na polskich patriotach także zasługuje na osobną, dużą wystawę a nawet na muzeum.