Co zrobić, żeby przeszłość była pamiętana przez młodych ludzi? W Sieradzu podczas Retrospektywy Festiwalu NNW poruszono ważne w dzisiejszych czasach zagadnienie i jednocześnie wyzwanie dla filmowców, samorządowców, historyków, oświaty. Podczas debaty “PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ – Jak dbać o pamięć historyczną”, starano się znaleźć odpowiedź na pytanie – jak dbać o pamięć historyczną kierowaną głównie do młodego pokolenia.
Dyskutowano także o tym, jaka jest w tym procesie rola władz samorządowych, instytucji kulturalnych (Domów Kultury) i oświatowych (Kuratoria) w prowadzeniu i wspieraniu edukacji historycznej oraz krzewieniu postaw patriotycznych. Ponadto poruszana była sprawa roli filmowców w takich działaniach oraz sposobów na to jak opowiadać historię młodym ludziom tak, by była dla nich pasjonująca.
“Do tego potrzebni są pasjonaci, zarówno w szkole, jak i poza nią np. w domu kultury i to już na poziomie lokalny – mówił dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Z kolei reżyser i producent Maciej Pawlicki podkreślał, że jeżeli chcemy do młodzieży dotrzeć z historią poprzez film to nie może on być historyczną nudą. Biorąca udział w dyskusji licealistka z Młodzieżowej Rady Miejskiej opowiadała, że pokochała historię, bo jej nauczycielem jest człowiek z pasją, który organizuje dyskusje historyczne. Jej zdaniem młodzież zainteresuje się historią, jeżeli jej nauka nie będzie się opierać na datach i suchych faktach, jak to jest obecnie w większości szkół. Młodych ludzi bardziej zainteresują ciekawe historie i żywy przekaz.
Rafał Matysiak –wiceprezydent Sieradza – mówił m.in. o konkursie “Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”, którego finał już po raz czwarty odbył się w Sieradzu. Jego uczestnicy, młodzi ludzie, mogą pogłębić swoją wiedzę o bohaterach i zapoznać się z ich losami. To nie tylko doskonała okazja do zwiększenia świadomości historycznej, ale także do uczczenia pamięci tych, którzy oddali swoje życie za Polskę.
Arkadiusz Gołębiewski – reżyser i dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci opowiadał także o organizowanych przez Festiwal warsztatach filmowych dla młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej. Dzięki takim zajęciom młodzi ludzie odkrywają historie bliskie ich miejscu zamieszkania, mogą się przekonać, że historia – pokazana w nowoczesny sposób – może być ciekawa.
Maciej Pawlicki –producent i reżyser filmowy mówił o tym na ile film fabularny o tematyce historycznej może zainteresować młodego widza historią, nawiązując odbioru przez widzów filmów fabularnych „Panna Opętana” a także “Legiony”. Wspominał, że odbiór “Legionów” przez młodzież był fantastyczny dlatego, że to również film o miłości. Młodzież chodziła na film po kilka razy a historycy mieli żal, że historia legionów nie została ukazana w całości, tylko poprzez miłość fikcyjnych bohaterów.
Weronika Szczepaniak i Anna Grabarczyk – przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sieradzu odniosły się do warsztatów filmowych dla młodzieży jako skutecznej formy zainteresowania młodych tematami historycznymi. Wspominały także o tym, że to nieprawda, że młodzi ludzie nie interesują się historią. Dowodem na to jest wielomilionowa widownia niektórych programów historycznych na You Tube czy Tok Toku, które przedstawiają historię w sposób barwny i pomysłowy, a nie przez suche fakty i daty, jak to ma miejsce w większości szkół.
Debatę prowadził Krzysztof Ziemiec.
ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE Z BUDŻETU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO