Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW przyjedzie do Bychawy!

Już wkrótce Bychawa na dwa dni zamieni się w centrum kulturalne Polski. Odbędą się tu m.in. pokazy ważnych filmów dokumentalnych, warsztaty filmowe i modowe dla młodzieży, wystawy i panele dyskusyjne z udziałem reżyserów. Zapraszamy 7 i 8 kwietnia do Bychawskiego Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny!

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci ma na swoim koncie już dziesięć edycji.
To wielkie święto filmów dokumentalnych poświęconych polskiej drodze do wolności, odbywa się zawsze na przełomie września i października, w Gdyni, jednak jego echa rozbrzmiewają przez cały rok. Jest to związane m.in. z festiwalowymi Retrospektywami. To forma Festiwalu NNW w wersji skróconej. Organizatorzy Retrospektyw jeżdżą po Polsce z wybranymi filmami. Projekcjom towarzyszą liczne inicjatywy kulturalne oraz uroczysta Gala, podczas, której uhonorowani zostają lokalni bohaterowie. Dzięki temu mieszkańcy różnych regionów Polski mają niepowtarzalną okazję, by poznać ideę Festiwalu NNW oraz poczuć jego atmosferę, nawet jeżeli nie mogli uczestniczyć w nim w Gdyni. To także szansa na rozgłos dla terenów ważnych dla historii Polski,
a pomijanych w mediach głównego nurtu.

Następny przystanek – Bychawa!

Kolejna Retrospektywa X edycji Festiwalu NNW odbędzie się w dniach 7 i 8 kwietnia W Bychawie. Jak podkreślają sami organizatorzy wydarzenia, miejscowość ta została wybrana nieprzypadkowo. „Bychawa zajmuje bardzo ważne miejsce na niepodległościowej mapie Polski. Wystarczy chociażby przypomnieć, że w tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci legendarnych Żołnierzy Niezłomnych związanych z tym terenem: mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (zm. 7 marca 1949 r.) i kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” (zm. 21 maja 1949 r.)” – tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW.

Filmy, koncerty, wystawy i wiele więcej!

Retrospektywę rozpoczną pokazy filmów oraz spotkania z reżyserami. „Niepodległy – opowieść
o Januszu Krupskim” Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego
to fabularyzowana opowieść o urodzonym w Lublinie działaczu opozycji demokratycznej okresu PRL, urzędniku państwowym, który zginął tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. Film, wyświetlony na dwa dni przed dziewiątą rocznicą katastrofy, w sposób chronologiczny przedstawia drogę życiową Janusza Krupskiego, człowieka niezłomnego i uczciwego. Opowiadają o nim przyjaciele, znajomi, dawni działacze opozycyjni. Wielkim atutem filmu jest również wykorzystanie nagrania z samym Januszem Krupskim, który mówi o swoich wyborach życiowych i misji służenia ojczyźnie, jako kategorii, według której postrzegał swoje życie. Nagroda im. Janusza Krupskiego jest przyznawana podczas Festiwalu NNW w Gdyni od 2011 roku. Jest ważnym wyróżnieniem przeznaczonym dla twórców filmów dokumentalnych, za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych. W ubiegłym roku otrzymała je Dorota Kania za film „Ryngraf”.

Jako drugi, zostanie wyświetlony film „Błudko” w reżyserii Janusza Hanasa. Jest to fabularyzowany dokument historyczny o rozbiciu obozu NKWD w Błudku, wzorowanego na sowieckich gułagach, w którym mordowano żołnierzy AK. Dokument zrealizowany przez Lubelską Wytwórnię Filmową wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie został nagrodzony przez MON na festiwalu filmów niezależnych w 2017 r.

Pokazom filmowym będą towarzyszyły dwie znakomite wystawy: fotograficzna „Twarze Polski” Arkadiusza Gołębiewskiego oraz wystawa wydawnictw mjr. Wiesława Antoniego Lasockiego, żołnierza Armii gen. Andersa, autora pierwszej publikacji o słynnym niedźwiedziu Wojtku, która ukazała się w Londynie w 1968 r. Po ich otwarciu, podczas uroczystej Gali Retrospektywy, Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności uhonorowani zostaną lokalni bohaterowie niepodległościowi oraz osoby, które ich na tej drodze wspierały. Galę poprowadzi dziennikarz Marcin Wikło. Wydarzenie uświetni koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego dedykowany ludziom Niepodległości.

 

Prawdziwa gratka dla młodzieży!

Retrospektywy to także święto młodych! Organizatorzy poświęcili młodzieży cały drugi dzień wydarzenia. W tym czasie będzie można wziąć udział w unikalnych warsztatach filmowych „Nagraj dziadka komórką” oraz modowych prowadzonych przez aktywnych zawodowo profesjonalistów filmowych, w ramach projektu „Młodzi dla Historii” – który ma swój finał w Gdyni podczas Festiwalu NNW. Spotkania z uczniami podczas Retrospektywy są doskonałą okazją do zainteresowania ich historią, opowiedzenia im o naszych bohaterach wolnościowych, zachęcenia by z uwagą przejrzeli rodzinne archiwa, porozmawiali z bliskimi o historii swojej rodziny i regionu,
w którym mieszkają. W ramach spotkań zapraszamy również na pokazy filmów nagrodzonych
w konkursie Młodzi dla Historii: „Miłość nas wyzwoli” Anny Bajun (główna nagroda konkursu MdH „Anioł Wolności” 2018), „Ojciec i Syn” Aleksandry Kościelnej (główna nagroda konkursu MdH „Anioł Wolności” 2017) oraz „Matka Roja” Pawła Henrykowskiego (film wyróżniony w konkursie MdH 2016). Tego dnia wyświetlony zostanie również film Arkadiusza Gołębiewskiego „Życie za życie” opowiadający historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Cenne rady dla tych, którzy chcą działać!

Od dwóch lat podczas Retrospektyw przygotowywane są także warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe. Organizatorzy Festiwalu inspirują podczas nich do podejmowania działań oddolnych, służą wiedzą i pomocą, podpowiadają, jak pozyskać granty, np. z programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” (FIO), z których dofinansowane są Retrospektywy. Warsztaty odbędą się również podczas wydarzeń w Bychawie.

Zapraszamy 7 i 8 kwietnia do Bychawskiego Centrum Kultury.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny!

Projekt Retrospektywy Festiwalu NNW dofinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.