Pierwszy dzień Międzynarodowego XII Festiwalu NNW w Gdyni!

Wystartował Międzynarodowy XII Festiwal Filmowy NNW

Festiwal NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów, spotkaniami z twórcami, panelami dyskusyjnymi, ale także wystawy, promocje książek i wydarzenia branżowe (Pitching Forum, MasterClass). Pokazane zostanie ponad 100 tytułów w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz filmów dokumentalnych polskich i międzynarodowych, zobaczymy 13 filmów fabularnych z całego świata.

Dziś o godz. 9.30 Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i współtwórca festiwalu, powitał pierwszych gości, którzy zjawili się w Gdyńskim Centrum Filmowym na pokaz filmu „U311: Cherkasy”, w reżyserii Tymura Yashchenko. Obraz oparto na prawdziwych wydarzeniach sprzed kilku lat, kiedy trałowiec ukraiński „Czerkasy”, jako jedyny nie poddał się Rosjanom podczas inwazji na Krymie. Projekcje filmów fabularnych pokazywane są na NNW w ramach konkursu po raz pierwszy.

W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje ponad 100 tytułów, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich. Nie chcemy przy tym zamykać się we własnym środowisku, lecz nieustannie je poszerzać. Stąd m.in. w tym roku pokaz filmu o Olegu Sentsovie, nie zabraknie też odniesień do Białorusi i reżimów totalitarnych w Ameryce Południowej – mówił Gołębiewski.

Wieczorem odbędzie się pokaz najnowszego filmu Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”. Ciekawą i niezwykle poruszającą produkcją jest węgierski „Szatański pomiot” Dezsõ Zsigmonda, który pokazuje jednostką wpadającą w młyny historii. W 1944 roku Eszter Tóth, główna bohaterka filmu, zostaje zgwałcona na karpackiej drodze przez pięciu żołnierzy rosyjskich. Rodzi dziecko – szatański pomiot.

Rozpoczęły się też pokazy filmów dokumentalnych w dwóch kategoriach: międzynarodowej i polskiej. W czwartek obejrzeć można było m.in. „1944 Powstania w Europie” Eugeniusza Starky’ego, fińskie „Rodeo” Raimo Joeranda, „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi” Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego. Interesującym dokumentem jest „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sentsow” Askolda Kurova o historii ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną.

Na Festiwal przyjechali pierwsi goście: legenda Solidarności Andrzej Kołodziej, producent filmu „Znajdę cię” Zbigniew Raczyński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, red. Bronisław Wildstein, red. Piotr Semka. Legendarny działacz „Solidarności” wspólnie z rodziną przyjechał specjalnie na XII Festiwal z Nowego Jorku. Edward Janus był jednym z organizatorów wielkiego pochodu „Solidarności” 1 maja 1982 roku w Gdańsku. Skala tamtego wydarzenia zdumiała ówczesne władze. Rok temu na XI Festiwalu NNW prezentowaliśmy film „Chodźcie z nami” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej. Produkcja dokumentalna opowiadała o tamtych niezwykłych protestach i ich liderze.

 

Ruszyła telewizja festiwalowa NNW Live. Wydarzenia dziejące się w Gdyni są transmitowane w internecie. Każdy kto napisze na adres akredytacje@festiwalnnw.pl dostanie unikalny kod, dzięki któremu będzie mógł być obecny na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW.

Zapraszamy na kolejne dni Festiwalu.

 

Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad XII Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
Organizatorami festiwalu są STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY I MIASTO GDYNIA
Partnerem Generalnym XII Festiwalu NNW jest PKN ORLEN
Partnerem Strategicznym festiwalu jest PKO BANK POLSKI
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
Festiwal Współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej