Laureaci Gali Przyjaciół 15. Festiwalu Filmowego NNW

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia.  Z tej okazji w Gdyni odbyła się uroczysta Gala Przyjaciół Festiwalu NNW, pełna wspomnień, występów zaprzyjaźnionych z festiwalem muzyków a także uhonorowań przyjaciół festiwalu NNW. Wręczono też kolejne Drzwi do Wolności. Na scenie wystąpili Jan Pospieszalski, Lech Makowiecki, Norbert „Smoła” Smoliński, Stan Borys i Dominika Krasowska.

Statuetki Przyjaciela Festiwalu Filmowego NNW otrzymali: 

– Jarosław Sellin – polityk i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych. W latach 1983–1989 działał w opozycyjnym Ruchu Młodej Polski. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Wiele razy gościł na festiwalu NNW a także brał udział w organizowanych w jego ramach panelach dyskusyjnych.

– Witold Mieszkowski – syn Stanislawa Mieszkowskiego komandora Marynarki Wojennej, obrońcy Helu z 1939 roku, ochotnika w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Od lat aktywnie współpracuje z festiwalem, jest strażnikiem pamięci o ojcu – jednej z tragicznych ofiar stalinowskich represji. Bohater filmów Arkadiusza Gołębiewskiego “Kwatera Ł” i “Dzieci Kwatery Ł”.

– Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, historyk i publicysta. Zaangażowany w opowiadanie prawdy o polskim doświadczeniu II wojny światowej za granicą. Był jednym z głównych inicjatorów i współorganizatorów powstania w Gdańsku alei im. Żołnierzy Wyklętych. W 2015 r. doprowadził do nazwania jednej z głównych ulic terenów byłej Stoczni Gdańskiej imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Należał do Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, który został odsłonięty w Gdańsku 30 sierpnia 2015 r. Od wielu lat współpracuje z festiwalem NNW. Brał udział w szeregu paneli dyskusyjnych. Jak mówił, Festiwal jest wyjątkowym miejscem, gdzie zwycięża prawda.

– Jan Dziedziczak – polityk i politolog, instruktor harcerski ZHR. Od 2019 roku Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest odpowiedzialny m.in. za nawiązywanie oraz podtrzymywanie współpracy z szeregiem środowisk polonijnych, organizacji zrzeszających Polaków poza granicami kraju, ale również pozostałych instytucji publicznych, wyrażających wolę współpracy z Polonią. Niezłomnie towarzyszy Festiwalowi NNW.

– Jan Białostocki – gdyński przedsiębiorca, wnuk płk. Ignacego Oziewicza – pierwszego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, jeden z działaczy Solidarności Walczącej. Po latach stworzył audiowizualną encyklopedię NSZ i sprowadził do Gdyni Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci i co roku aktywnie włącza się w jego organizację.

– Anna Tchórzewska – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Trzy Kropki w Lublinie. Wielokrotnie współpracowała z festiwalem i wspierała jego organizację podczas jego ostatnich dziesięciu  edycji. Współorganizowała panele tematyczne. W ramach stowarzyszenia realizuje również od lat Lubelskie Retrospektywy Festiwalu NNW.

Drzwi do Wolności podczas Gali Przyjaciół Festiwalu NNW otrzymali:

– Zbigniew Jan Cichoń – prawnik i polityk, obrońca i promotor praw człowieka, adwokat i były członek Trybunału Stanu, senator VIII i IX kadencji. W 1976 roku inwigilowany przez UB i usunięty ze stanowiska asystenta Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z zaangażowaniem w działalność duszpasterstwa akademickiego Dominikanów „Beczka” w Krakowie. W 1980 roku działał w NSZZ „Solidarność”. W okresie stanu wojennego był obrońcą w procesach politycznych.

– Margot Löhr – niemiecka psycholog i aktywistka społeczna, która od ponad 20 lat upamiętnia ofiary Holokaustu. Podczas prac badawczych nad zbrodniami niemieckimi w Hamburgu odkryła w archiwach akty zgonu dzieci przebywających w obozach pracy przymusowej dla kobiet. Margot pragnie przywrócić godność  dzieciom i ich matkom, Napisała  ich biografie, przywróciła im tożsamość i napisała o nich książkę pt. „Zapomniane dzieci robotnic przymusowych – zamordowane przez niedożywienie i zaniedbanie”.

– Prof. Andrzej Kukwa – hitlerowcy zamordowali jego rodziców i dziadków. W mordzie dokonanym przez Niemców 25 grudnia 1943 roku w Mękalinach, gajówce Udrzynek zginęli męczeńską śmiercią, nie zdradzając mimo tortur żadnej tajemnicy konspiracyjnej, mieszkańcy gajówki – członkowie ruchu oporu i żołnierze Armii Krajowej. Pan Andrzej jako małe dziecko cudem się uratował. W czasach komunizmu, jako potomek członków ruchu oporu był prześladowany, utrudniano mu naukę i zdobywanie wykształcenia. Nie poddał się. Dba o pamięć o ofiarach mordu.

W czasie gali Ewa Kuklińska wręczyła także Stanowi Borysowi nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP z okazji 60-lecia działalności artystycznej.

Patronat Honorowy nad 15. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia

Festiwal został Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Partnerem Generalnym 15. Festiwalu NNW jest Energa z Grupy ORLEN
Za wsparcie festiwalu dziękujemy również: Grupie PZU, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji BGK, Fundacji Grupy PKP
Partnerzy Instytucjonalni Festiwalu: Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, Polska Fundacja Narodowa, Archiwa Państwowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Patronem Medialnym Festiwalu jest Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio i Polskie Radio 24
Dziękujemy również pozostałym Partnerom i Patronom Medialnym