Filmy, wystawa o Misiu Wojtku oraz warsztaty filmowe podczas Retrospektywy NNW w Żukowie

Filmy opowiadające o losach żołnierzy Armii Andersa walczących pod Monte Cassino, pokazujące życie mieszkańców Warszawy w pierwszych dniach oblężenia miasta w 1939 roku, mówiące o niezwykłej historii Żołnierzy Niezłomnych ale także pokaz szkolenia komandosów, fabularna „Lokatorka” z gwiazdorska obsadą, wystawa o Misiu Wojtku, spotkanie z bohaterami oraz warsztaty filmowe dla młodzieży – to najważniejsze wydarzenia Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Żukowie na Kaszubach w dniach 1 i 2 grudnia 2022 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zaczynamy Retrospektywy o 8:30 w czwartek 1 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących na ul. Gdyńskiej 5 od Warsztatów Filmowych dla młodzieży, które poprowadzi operator i montażysta Artur Kiciak.  Zajęcia potrwają dwa dni. Zajęcia potrwają dwa dni.

O 10-tej zostanie otwarta nasza autorska wystawa „O Misiu Wojtku”. To pretekst nie tylko do opowieści o tym niezwykłym kapralu, ale także do zainteresowania historią Armii Andersa i pokazanie szklaku, który przeszli żołnierze generała w czasie II Wojny Światowej. Przy okazji przybliżymy postać majora Wiesława Antoniego Lasockiego – żołnierza Armii gen. Andersa, który jako pierwszy spisał historie Misia Wojtka. Wystawę można oglądać przez cały czas trwania Retrospektywy.

O 11:00 zapraszamy mieszkańców Żukowa i okolic na Blok Filmowy, w ramach którego można będzie zobaczyć pięć filmów dokumentalnych, w tym dwa, które w tym roku zdobyły nagrody główne Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni: nagrodzony Złotym Opornikiem w konkursie Dokument Polski film „1939.Oblężenie Warszawy” w reż. Eugeniusza Starky’ego oraz ukraiński „Plai. Droga przed góry” w reż. Evy Dzhyshyashvili (zdobywca Nagrody Głównej im. rotmistrza Witolda Pileckiego). Poza tym widzowie będą mogli zobaczyć także „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka oraz film pokazujący najbardziej spektakularne akcje i zasady rekrutacji oraz szkolenia polskich komandosów „ Formoza. Polskie jednostki specjalne”.

W kolejnym bloku filmowym, w piątek, od godz. 11:45 można będzie zobaczyć film dokumentalny „Na skrzydłach nadziei” w reż. Jarosława Krychowiaka, a po seansie spotkać się z reżyserem a także film fabularny „Lokatorka” w reż. Michała Otłowskiego – film otrzymał Nagrodę Publiczności Festiwalu Filmowego NNW.

Retrospektywy to nie tylko projekcje filmów, które można było zobaczyć w tym roku w Gdyni, ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania tych, którzy walczyli o naszą wolność a także tych, którzy w tej walce pomagali, cichych bohaterów drugiego planu. Nie inaczej będzie w Żukowie. Podczas uroczystej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW, która rozpocznie się w piątek 2 grudnia o 16:00 wręczymy Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Galę zakończy koncert zespołu muzycznego Klauze Duo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest WOLNY!

Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Żukowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.