Arkadiusz Gołębiewski z tytułem Kustosza Pamięci Narodowej

Dyrektor i twórca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, reżyser, operator i fotograf Arkadiusz Gołębiewski otrzymał w sobotę 15 kwietnia 2023 roku tytuł i nagrodę “Kustosza Pamięci Narodowej”. Tytuł nadawany jest za wybitne osiągnięcia, szczególnie aktywny udział i duży wkład w dziedzinie propagowania, utrwalania historii Polski oraz upowszechniania pamięci o jej bohaterach.  Nagroda została przyznana przez IPN podczas gali kończącej Kongres Pamięci Narodowej.

“Jestem wzruszony i czuję dumę, że znalazłem się w gronie wyjątkowych osób uhonorowanych tym tytułem, takich jak Julien Bryan, Barbara Otwinowska, prezydent Ryszard Kaczorowski czy generał Janusz Brochwicz-Lewiński ps. “Gryf” – bohater moich filmów. To zaszczyt, ale i jednocześnie zobowiązanie do dobrego opowiadania o polskiej historii. Takiego, które nie tylko ocala od zapomnienia ale także odpowiednimi środkami wyrazu trafia do szerokiego widza. Krótko mówiąc, filmy mają być nie tylko słuszne, ale i ciekawe. Dobre warsztatowo i dramaturgicznie przy jednoczesnym pamiętaniu, że kino historyczne powinno budować i wzmacniać tożsamość narodową” – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, wręczając okolicznościowe dyplomy i specjalne statuetki podkreślił: “To nagroda IPN z najdłuższą tradycją, bo wręczana od 2002. Nagrodzeni to kustosze słowa pisanego, obrazu, ducha i dziedzictwa materialnego, dzięki którym pamięć Narodu jest w dobrych rękach”.

Nagroda Kustosza Pamięci Narodowej jest dla Arkadiusza Gołębiewskiego swoistym uhonorowaniem ponad 30-letniej pracy zawodowej, w której zawsze przewijały się tematy historyczne. Pierwszy poważny  fotoreportaż (o demontażu pomników komunistycznych) zrealizował w 1991 roku. Potem było dokumentowanie zjazdów prezydenta Mościckiego, ponad 30 filmów dokumentalnych, w których reżyser docierał do mało znanych i pomijanych świadków historii aż w końcu powołanie Festiwalu Filmowego NNW (w tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz 15-sty) i Akademi Filmowej NNW.  Arkadiusz Gołębiewski systematycznie tworzy także Aleję Wolności zbierając odciskami dłoni polskich bohaterów. 

“Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej zawdzięczam wszystkim, którzy mnie w tej trudnej wybranej przeze mnie drodze wpierali. Bez życzliwego mi otoczenia wiele bym nie zdziałał, bo często entuzjazm zagłuszany jest codzienną szarpaniną o przetrwanie. Noszę głęboko w sercu rodziny moich Bohaterów. Dzięki ich otwartości czuję się ich częścią. Bez wsparcia przyjaciół, bez zaangażowania festiwalowego zespołu, ekip filmowych, mecenasów kultury, wyrozumiałości mojej rodziny, większość projektów nie mogłaby powstać więc słowo >Dziękuję< powinno dzisiaj wyjątkowo wybrzmieć” – mówi dyrektor Festiwalu Filmowego NNW i dodaje – “Mam świadomość, że budując i stale rozwijając Festiwal Filmowy NNW oraz Akademię Filmową NNW, stworzyliśmy ważne miejsce oraz silne środowisko, które potrafi skutecznie przekładać historię na język filmu a także inne działania w pop kulturze. Nadaliśmy festiwalowi charakter międzynarodowy a w ramach Akademii rozwijamy zarówno filmy dokumentalne, jak i fabularne”.

“Wierzę, że Festiwal przez lata zbudował swoją wiarygodność, silną markę i poparcie instytucji. Jednak dzisiaj chciałbym swoją energię móc kierować na robienie dobrych filmów a nie na ciągłe szarpanie się i walkę o to, żeby kolejna edycja festiwalu mogła się odbyć. Weszliśmy na kolejny etap działania i dlatego, żeby można to było robić dalej, odpowiedzialnie to potrzebna jest stabilność instytucjonalna, o którą ciagle zabiegamy” – dodaje Gołębiewski. 

W sobotniej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, członkowie środowisk działających na rzecz upowszechniania historii Polski, a także organizacji i instytucji współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Nie zabrakło również rodzin, przyjaciół i współpracowników tegorocznych laureatów, a także osób wyróżnionych nagrodą w latach ubiegłych.

W tym roku tytułem „Kustosz Pamięci Narodowej” uhonorowani zostali:

– Arkadiusz Gołębiewski – autor i producent filmów dokumentalnych, popularyzator historii
– ks. infułat Jan Sikorski – kapłan archidiecezji warszawskiej, doktor teologii, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP
Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” – grupa organizująca m.in. liczne lekcje historii i pokazy rekonstrukcyjne
– Polish Falcons of America – organizacja polonijna z ponad 130-letnią tradycją
Stanisław Maria Jankowski (1945–2022) – historyk, badacz, publicysta; nagroda przyznana post mortem.

Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej Przyznaje Instytut Pamięci Narodowej, dla którego dokumentowanie i upowszechnianie historii oraz pamięć o bolesnym doświadczeniu zbrodniczych totalitaryzmów, z którymi Polacy musieli mierzyć się w XX wieku to podstawowa misja. Zaszczytny tytuł Kustosza Pamięci Narodowej nadano do tej pory m.in. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, Zofii Pileckiej-Optułowicz, generałowi Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu ps. „Gryf”, prof. Januszowi Kurtyce, Julienowi Bryanowi, Pawłowi Jasienicy, prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, Januszowi Krupskiemu czy Wandzie Półtawskiej.

Serdeczne gratulacje panie dyrektorze !!!

Źródło: IPN, materiały redakcyjne