“Alma Polaca, czyli polska dusza” — zapraszamy na spotkanie z Arkadiuszem Gołębiewskim

Kwietniowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP poświęcone będzie filmowi w reżyserii Arkadiusz Gołębiewskiego “Alma Polaca, czyli polska dusza”. To dokumentalna opowieść o wyjątkowym w dziejach polskiego narodu tygodniu żałoby po katastrofie samolotu lecącego do Smoleńska. Obserwatorem tego co się dzieje w Polsce jest nie tylko kamera, ale także obcokrajowiec – Wenezuelczyk Luis.

Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia 2024 r., o godz. 18.00, w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie. Zaplanowano projekcję filmu „Alma Polaca, czyli polska dusza” oraz dyskusję z udziałem autora filmu Arkadiusza Gołębiewskiego. Na spotkanie zapraszamy także w imieniu dr Teresy Kaczorowskiej – przewodniczącej Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP.

„Alma Polaca, czyli polska dusza”

Opowieść o Polakach, którym przyszło zmagać się z tragedią narodową po 10 kwietnia 2010 roku, czyli tuż po katastrofie samolotu lecącego do Smoleńska. Kamera przez kilka dni dokumentowała nastrój mieszkańców Warszawy i to co działo się na Krakowskim Przedmieściu, kondukt pogrzebowy, atmosferę w Krakowie w dniu pogrzebu Pary Prezydenckiej. Przewodnikiem widza staje się Wenezuelczyk Luis, który poruszony relacja Polaków na katastrofę, postanawia zgłębić tajemnice polskiej duszy w dniach narodowej żałoby. Osią filmu jest podróż Luisa pociągiem do Krakowa. Razem z nim podróżują na uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej pielgrzymi. Luis rozmawia w pociągu z kilkunastoma osobami, pyta o cechy Polaków, stara się zrozumieć polską historię. Wśród rozmówców głównie ludzie młodzi, którzy w odpowiedzi na zadawane łamaną polszczyzną pytania, starają się przybliżyć złożoność polskiej historii i opisać zjawisko, które można określić mianem polskiej duszy. Film to lustro, w którym możemy się przejrzeć, poruszające osobiste historie, łzy ale także żartobliwe sceny, obnażające także nasze narodowe słabości. Uzupełnienie stanowią materiały archiwalne, dzięki czemu film jest domkniętym zapisem stanu ducha, przypominającym nam tamte tragiczne dni. To pełen zapis narodowej tragedii, jakiej przyszło nam Polakom doświadczyć.

Scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski.
Muzyka: Marcin Pospieszalski.
Zdjęcia: Arkadiusz Gołębiewski, Grzegorz Liwiński, Jacek Niewadzi, Andrzej Wyrozębski.