Zapraszamy na Retrospektywę Festiwalu NNW do Wyszogrodu, Starych Gałek i Chociszewa!
Pokazy ważnych filmów, warsztaty i konkursy dla młodzieży, aktywizacja lokalnych środowisk pozarządowych i uhonorowanie lokalnych świadków historii. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci wyruszył w Polskę w postaci Retrospektyw. 13-14 grudnia 2018 r. odbędzie się drugie spotkanie po X edycji Festiwalu NNW, tym razem w malowniczych okolicach Płocka!
Chociaż Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci trwa przez cztery dni w roku, to jego echa wybrzmiewają przez 365 dni, a to za sprawą festiwalowych Retrospektyw. Z racji tego, że Teatr Muzyczny w Gdyni nie byłby w stanie pomieścić wszystkich chętnych z całej Polski, i zagranicy, którzy chcieliby wziąć udział w wydarzeniach związanych z Festiwalem NNW, również nie wszyscy zasłużeni mogliby przybyć, by odebrać należne im honory i nagrody, Festiwal wyrusza w podróż do nich.
Po jego IX edycji odbyło się 11 takich spotkań, niemal w każdym regionie Polski – w Krakowie, Lublinie czy Pułtusku, a nawet w Chicago z amerykańską Polonią. W tym roku, po jubileuszowej
X edycji Festiwalu NNW, organizatorzy odwiedzili już Łochów. Teraz, wraz z Arkadiuszem Gołębiewskim, Dyrektorem Festiwalu NNW, zmierzają do Wyszogrodu i Starych Gałek, gdzie odbędzie się druga Retrospektywa. To miejsca mocno związane z historią Wyklętych. Właśnie
w Starych Gałkach zostali pojmani Żołnierze z oddziału sierżanta Wiktoria Stryjewskiego, pseudonim „Cacko”, a sam dowódca dostał od komunistów 38-krotny wyrok śmierci.
Retrospektywy, podobnie jak Festiwal NNW, są doskonałą okazją do zainteresowania młodych historią, opowiedzenia im o Żołnierzach Wyklętych, zachęcenia by z uwagą przejrzeli rodzinne archiwa, porozmawiali z bliskimi o historii swojej rodziny i terenów, na których mieszkają. Dlatego tradycyjnie integralną częścią tego wydarzenia są spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których mogą wziąć udział w warsztatach i konkursach filmowych („Nagraj dziadka komórką”), modowych oraz oczywiście obejrzeć wartościowe filmy. A tych podczas grudniowych Retrospektyw nie zabraknie.
Widzowie w Wyszogrodzie, Gałkach Starych oraz w Chociszewie będą mieli niepowtarzalną okazję, aby obejrzeć film Marii Dłużewskiej „Krótkie popołudnie na Mazurach” – zwycięzcę Złotego Opornika, nagrody głównej X Festiwalu Filmowego NNW, „Ryngraf” Doroty Kani – zdobywcę nagrody im. Janusza Krupskiego. Nie zabraknie też filmów Arkadiusza Gołębiewskiego: „Kochankowie z lasu”, „Inka” oraz „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” – który podczas Retrospektywy w Wyszogrodzie będzie miał swoją premierę. Publiczność będzie miała szansę zobaczyć również film Jarosława Krychowiaka „Na skrzydłach nadziei” nagrodzony Złotym Opornikiem w 2014 roku oraz laureatów I i II miejsca konkursu filmowego MDH – film „Miłość nas wyzwoli” Anny Bajun oraz „Historia niezłomnych ojca i syna” Janusza Tomczaka.
Retrospektywom będą towarzyszyły dwie wystawy: fotograficzna „Twarze Polski” autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego oraz etnograficzna „Historia Zaklęta w przedmiotach”. A także warsztaty skupiające się na aktywizacji lokalnych środowisk pozarządowych.
Ostatniego dnia w Starych Gałkach odbędzie się Gala Retrospektyw Festiwalu NNW, podczas której Sygnetami Niepodległości oraz Drzwiami do Wolności zostaną uhonorowani świadkowie historii
i lokalni bohaterowie zasłużeni dla tych terenów i dla Ojczyzny w walce o wolność. Wydarzenie uświetni koncert Łukasza Juszkiewicza, finalisty The Voice od Poland, który zagra wraz z zespołem.
Retrospektywa X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci zaprasza do Wyszogrodu
i Starych Gałek 13-14.12.2018 r. Wstęp wolny.
Zachęcamy do zapoznania się z programem:
Kolejna Retrospektywa odbędzie się wiosną w Ciechanowie. Już teraz na nią serdecznie zapraszamy!
Retrospektywy odbywają się dzięki wsparciu Programu operacyjnego FIO.