Pokazy specjalne

ADAM I EWA – REŻ. MICHAŁ WASZYŃSKI 37’ POLSKA 1944

30.09/piątek/Klub Riwiera/15:00 Dokument fabularyzowany: dwaj polscy żołnierze Warszawiak Antek i Lwowiak Jóźko spotykają się w Bagdadzie w tzw. MP czyli Miejscu Postoju. Kiedyś znajdował się tu biblijny raj – miejsce postoju Adama i Ewy. Obecnie stacjonuje polska armia. Antek i Jóźko opowiadają sobie o swoich wojennych losach.

CICHA PRZYSTAŃ – REŻ. MARIUSZ MALEC

27’ POLSKA 1995

28.09/środa/GFC Morskie Oko/ 15:30 oraz 30.09/piątek/Muzeum Marynarki Wojennej/ 11:30 Rozmowy z byłym „egzekutorem” WIN-u. „Miałem wtedy szesnaście lat, walczyłem o Polskę. Potem musiałem ukrywać się przez pięćdziesiąt lat” – mówi bohater filmu. W roku 1944 został żołnierzem Armii Krajowej a po jej rozwiązaniu złożył przysięgę jako żołnierz organizacji Wolność i Niezawisłość. Przyjął pseudonim „Łańcuch”. Został wybrany do tzw. oddziału cieni, który wykonywał wyroki śmierci. W filmie Mariusza Malca po raz pierwszy zdecydował się opowiedzieć o swojej przeszłości.

DZIEWCZYNY Z JEDNEJ CELI – REŻ. PIOTR ZARĘBSKI

87’ POLSKA 2007

28.09/środa/Muzeum Marynarki Wojennej/ 13:20 Bohaterkami filmu jest siedem kobiet – przyjaciółek, które za walkę o godność i prawa człowieka trafiły w czasie stanu wojennego do więzienia i do jednej celi w Fordonie. W filmie zawarte są ich wspomnienia oraz refleksje na tle tamtych wydarzeń.

FORMOZA – POLSKIE JEDNOSTKI SPECJALNE –  REŻ. TOMASZ NOWAK

52’ POLSKA 2021

29.09/czwartek/Klub Riwiera/10:00 Jednostka Wojskowa FORMOZA uosabia najlepsze cechy polskiego żołnierza: profesjonalizm, poświęcenie i patriotyzm. Żołnierze specjalizują się w działaniach morskich, ale są wszechstronnie wyszkoleni. Film ukazuje wymagający proces selekcji i szkolenia kandydatów do FORMOZ-y. Kamera towarzyszy żołnie- rzom na poszczególnych etapach szkolenia. Oglądamy spektakularne działania morskie, lądowe i powietrzne, a także wywiady z dowódcami i ekspertami wojskowy- mi. Wykorzystano w nim materiały archiwalne z misji w Afganistanie, operacji na Morzu Śródziemnym i ćwiczeń w Tampie na Florydzie.

GRA W BUTELKĘ reż. Leszek Sawicki

100’  Polska 2022

30.09/piątek/GCF Morskie Oko/ 19:30 Duch komisarza gestapo, Eryka Janke, powraca z krainy umarłych w poszukiwaniu złota, legendarnego odszkodowania za synagogę. Na jego drodze staje wyjątkowe trio – Polak, Niemka i duch Żyda mieszkający w butelce. Muszą reaktywować tajne bractwo, pokonać zło i odzyskać utraconą miłość.

JAN PAWEŁ II ZNAK SPRZECIWU –  REŻ. KRZYSZTOF NOWAK

67′ POLSKA 2022

29.09/czwartek/Muzeum Marynarki Wojennej/14:00 Dziś, kiedy walka ideowa, duchowa i polityczna zaostrza się, okazuje się, że Karol Wojtyła jest przeszkodą dla tych, którzy chcą rewolucji kulturowej.

JUTRO BĘDZIE JUTRO – REŻ. MARTA PLUCIŃSKA

57’ POLSKA 2021

30.09/piątek/GFC Goplana/ 20:10 Autorzy filmu analizują mechanizm nieuczciwej kon- kurencji, pokazują zwykłych obywateli, którzy poprzez szacunek do wykonywania swojej pracy, walczą o god- ność. Bohaterowie konfrontują swoje zasady zawodo- we i życiowe z globalizacją i uberyzacją gospodarki. Przyglądając się przez okres 3 lat i dokumentując życie grupy zawodowych taksówkarzy, autorzy ukazują aktualność związkowych idei NSZZ SOLIDARNOŚĆ.

KWATERA Ł – REŻ. ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI

45’ POLSKA 2013

01.10/sobota/Klub Riwera/10:15 Latem 2012 roku ekipa naukowców pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka prowadziła prace eks- humacyjne na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Kwatera na „Łączce” jest miejscem pochówku żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego, którzy byli więzieni, katowani i mordowani w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Ich ciała były wrzucane nocą do zwykłych dołów. Identyfikacja ich szczątków i godny ich pochó- wek to dług, jaki ma do spłacenia dzisiejsza Polska tym, którzy zginęli za jej niepodległość. Spłaca go rękami archeologów, historyków, antropologów i lekarzy sądo- wych. Muzykę do filmu napisał Marcin Pospieszalski.

NIGDZIE NIE PÓJDĘ (ICH GEH NIRGENDWOHIN) – REŻ. BIDZINA GOGIBERIDZE

53’ GRUZJA/NIEMCY 2021

01.10/sobota/GFC Goplana/15:00 Elene i jej brat Leo żyją razem ze swoim dziadkiem Davitem w małej wiosce w Gruzji. Davit umiera, a rosyjskie wojsko zaczyna budowę ogrodzenia z drutem kolczastym obok ich domu. Jest to wielkie zagrożenie dla ich życia.

NUMER 55 (BROJ 55) – REŻ. KRISIJAN MILIĆ

100’ CHORWACJA 2014

01.10/sobota/GFC Sala Warszawa/15:30 Jesienią 1991 r. na patrol wyrusza niewielka grupa chorwac- kich żołnierzy. Wpadają w zasadzkę, a ich zaimprowizowany pojazd opancerzony zostaje zniszczony. Są zmuszeni do ukrycia się w pobliskim domu. Bronią się tam przed atakiem zbuntowanych Serbów, serbskich sił specjalnych i JNA (Jugosłowiańskiej Armii Ludowej). Ich opór wobec napast- ników trwa 24 godziny. W tym czasie ich koledzy próbują ich wydostać z pułapki. Film oparty jest na prawdziwych wyda- rzeniach z czasów chorwackiej wojny o niepodległość.

OPERACJA POLSKA 1920 (POLONIA AKCJÓ 1920) – REŻ. SÁNDOR KISS, KORNÉL KUSSINSZKY

72’ WĘGRY 2022

28.09/środa/Teatr Muzyczny Scena Nowa/20:15 Film opowiada o spektakularnej akcji pomocy Węgier 83 dla Polski w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 8 lipca 1920 roku Minister Obrony Węgier, István Sréter, polecił przekazać Polsce zapasy amunicji armii węgierskiej. Rząd Pála Telekiego na własny koszt dostarczył Polsce miliony naboi do karabinów, kilkanaście tysięcy poci- sków artyleryjskich i karabinów oraz kilkaset kuchni polowych. W 1920 roku przeszło przez Węgry około 400 transportów z krajów zachodnich, z materiałami wojennymi dla Polski. Gdy rozpoczynały się walki o Warszawę, Węgrzy przesłali koleją 22 mln naboi do karabinów systemu „Mausera”.

OSTATNIA PODRÓŻ ROMY-  REŻ. IZABELA PAPROCKA

26’ POLSKA 2022

29.09/czwartek/Muzeum Marynarki Wojennej/13:00 Bohaterkę poznajemy w Nowym Jorku. Roześmiana, kochająca życie, sprawia wrażenie młodej dziewczyny w ciele 90-latki. Kiedy jednak podwija rękaw, widzimy już nie tylko wypielęgnowaną dłoń, ale także tatuaż z numerem. Wraz z nią i jej rodziną ruszamy w niezwykłą podróż podczas której rozliczy się z przeszłością i na zawsze pożegna ukochaną Polskę.

ORZEŁ. OSTATNI PATROL – REŻ. JACEK BŁAWUT

104’ POLSKA 2022

01.10/sobota/GFC Sala Warszawa/13:30 Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się nie tyl- ko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. To, co wydarzy się w kolejnych dniach, przejdzie do historii i napisze legendę najsłynniejszego z polskich okrętów.

RODZINA – REŻ. ANDRZEJ GAJEWSKI

59’ POLSKA 2022

01.10/sobota/GFC Morskie Oko/14:30 Bohaterem filmu jest aktor Lech Dyblik. „Po pierwsze Rodzina” – to dewiza filmu, który opowiada o tym, jak trudno jest nauczyć się najważniejszych życiowych ról: bycia prawdziwym partnerem, mężem i ojcem, będąc jednocześnie egoistycznym aktorem oraz niespełnionym muzykiem, a przy tym ciężko doświadczonym człowie- kiem. Dokument o trudach noszenia życiowych masek, upadaniu, używkach, depresji i samoakceptacji.

SYNDROM HAMLETA – REŻ. ELWIRA NIEWIERA, PIOTR ROSOŁOWSKI

85’ POLSKA/NIEMCY 2022

29.09/czwartek/Teatr Muzyczny Scena Nowa/ 11:00 Film przedstawia pokolenie młodych Ukrainców naznaczone czasem wojny i politycznego prze- łomu. Punktem wyjścia filmu są przygotowania do spektaklu teatralnego opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów tworzą portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której może wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: „być albo nie być?”. Film portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.

SOLIDARUCHY Z RAKOWIECKIEJ – REŻ. ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI

50′ POLSKA

28.09/środa/Muzeum Marynarki Wojennej/ 19:45  Tematem filmu są działacze opozycji antykomunistycznej lat 70. i 80., osadzeni w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Mimo że od tamtych wydarzeń minęło wiele lat, to w szerokiej świadomości społecznej te fakty nie funkcjonują. Więzienie na Rakowieckiej kojarzone jest przez większość Polaków jako obecny areszt śledczy lub miejsce kaźni dla żołnierzy podziemia niepodległościowego. Mało kto jednak wie, że to właśnie tu trafiali często młodociani działacze opozycji, liderzy Solidarności w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

WIELKA DROGA (THE GREAT WAY) – REŻ. MICHAŁ WASZYŃSKI

87’ WŁOCHY/POLSKA 1946

30.09/piątek/Klub Riwierą/15:00 Główni bohaterowie to Adam i Irena. Poznali się jeszcze przed wojną we Lwowie. Mieli wspólne plany na przyszłość. Wrzesień 1939 zniszczył ich marzenia. Zostali wywiezieni w głąb Związku Radzieckiego. Ponownie spotkali się dopiero w czasie formowania polskiej armii. Adam poszedł wtedy walczyć u boku gen. Andersa. Został ciężko ranny pod Monte Cassino. Nie zapomniał jednak o ukochanej z którą musiał się rozłączyć.

WOLNA RZECZPOSPOLITA ŁUPKOWSKA – REŻ. ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI

52′ POLSKA

28.09/środa/Muzeum Marynarki Wojennej/ 11:00  Historia ratowania napisu, jego wykucie wraz z kawałkiem ściany i umieszczenie w gablocie jak zabytkowego fresku, staje się przyczynkiem do wielu wspomnień i refleksji czym był stan wojenny wtedy, czym jest po latach. Film Arkadiusza Gołębiewskiego wraz z odkuwaniem kolejnych warstw tynku i farby pokrywającej napis pokazuje opresyjność poprzedniego systemu, jego brutalność, nie przez czołgi na ulicach czy działania SB, ale przez postrzeganie czym to było dla rodzin osadzonych.

DODATKOWE POKAZY ODBĘDĄ SIĘ W KINIE PLENEROWYM I NAMIOCIE FESTIWALOWYM

WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY I SPOTKANIA JEST WOLNY!