New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
HomeO Festiwalu

O Festiwalu

Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, zaprasza na kilka wrześniowych dni do Gdyni, na prawdziwą podróż po polskiej historii współczesnej. Festiwal NNW, to jedyne w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej wydarzenie, tak szeroko prezentujące audiowizualne prace poświęcone „Żołnierzom Wyklętym” oraz polskiej historii od 1939 do 1989 roku.

Ideą Festiwalu jest w niekonwencjonalny sposób przypomnienie sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali zarówno sowieckiej jak i niemieckiej okupacji, oraz pokazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem.

Festiwal przyciąga twórców filmów dokumentalnych i reportaży radiowych, muzyków, aktorów, pisarzy, historyków i młodzież. Specjalnie dla gimnazjalistów i licealistów 7 lat temu stworzony został projekt „Młodzi dla historii”. Przez ten czas stał się autonomiczną częścią Festiwalu, integrującą młodych filmowców, aktorów teatralnych czy kostiumologów/projektantów mody.

Festiwal NNW to również wydarzenie, na którym można spotkać tych, którzy przez lata narażali życie walcząc o wolną Polskę, odchodzące już niestety pokolenie „Żołnierzy Wyklętych”. Dla nich, spotkania z młodzieżą i publicznością to prawdziwe święto.

Festiwal upamiętniając i edukując łączy najróżniejsze sfery sztuki i różne formy przekazu. W Gdyni można obejrzeć kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, wysłuchać reportaży radiowych, obejrzeć spektakle teatralne, pokazy mody, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, porozmawiać o książkach historycznych, obejrzeć wystawy malarstwa i zdjęć, by po tych wszystkich atrakcjach wieczorem posłuchać muzyki na codziennych, plenerowych koncertach.

„… środowisko filmowe które inspiracji szuka w polskiej historii najnowszej przez lata było marginalizowane w przekazach medialnych, mało obecne na mapie polskich festiwali filmowych. Istniała naturalna potrzeba stworzenia przestrzeni gdzie będziemy prezentować swoje filmy i wypracowywać optymalne sposoby opowiadania o polskiej historii najnowszej. Z czasem do filmowców dołączyli radiowcy, muzycy, plastycy, autorzy książek jak również animatorzy inicjatyw oddolnych których „kręci” historia. Tym samym, NNW stał się ważnym wydarzeniem artystycznym, naukowym, a jednocześnie miejscem integrującym kilka pokoleń Polaków”.

Na Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, zaprasza jego twórca i dyrektor Arkadiusz Gołębiewski.