Opowiadamy o drogach wolności. Co warto wiedzieć o Festiwalu Filmowym NNW?

 

W 2024 roku w dniach 4-7 października odbędzie się w Gdyni 16. edycja Festiwalu NNW.

Festiwal Filmowy NNW jest największym w Europie wydarzeniem związanym z kinem historycznym i wolnościowym. Miejscem, które w szczególności jednoczy filmowców i widzów z krajów postkomunistycznych i postreżimowych. Od kilku lat Festiwal ma charakter międzynarodowy.

Festiwal ciagle poszerza swój zasięg i obszar działania, w porównaniu do największych festiwali – wypełnia lukę tematyczną. Tworzy przestrzeń, w której mogą się spotkać, rozmawiać, dyskutować twórcy filmów opowiadających o historii najnowszej, świadkowie historii oraz widzowie, którzy chcą pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez reżimy i propagandę na cierpienia oraz na zapomnienie. Przez lata Festiwal poszerzył formułę o opowiadanie o drogach do wolności narodów całego świata oraz jednostek.

W ramach konkursów głównych i na pokazach specjalnych, widzowie oglądają podczas Festiwalu około 100 filmów dokumentalnych i fabularnych, polskich i zagranicznych – z historią w tle. 

W sumie podczas dotychczasowych edycji Festiwalu Filmowego NNW widzowie mogli zobaczyć bezpłatnie około 1000 filmów.

W czasie jednej edycji Festiwalu rozdawanych jest 11 nagród filmowych. Wręczane są także nagrody honorowe dla twórców niepokornych i świadków historii.

Pula nagród filmowych Festiwalu NNW w 2023 roku wyniosła ponad 200 tysięcy złotych.

Na Festiwalu pokazywane były filmy i gościli twórcy z takich krajów, jak: USA, Wielka Brytania, Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Estonia, Finlandia, Francja, Włochy, Białoruś, Belgia, Norwegia, Szwecja, Węgry, Hiszpania, Chorwacja, Gruzja, Mołdawia, Rumunia, Azerbejdżan, Bułgaria, Monako, Turcja, Kanada, Argentyna, Wenezuela, Korea Południowa, Japonia, Iran, Tajwan, Sri Lanka, Mongolia. 

Festiwal NNW słynie ze spotkań i rozmów ze świadkami historii a także z honorowania polskich i zagranicznych bohaterów, opozycjonistów walczących o wolność, którzy otrzymują Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności, pośmiertnie i za życia. W 15-letniej historii organizator Festiwalu uhonorował w ten sposób niemal 1500 osób.

Dopełnieniem pokazów filmowych na festiwalu w Gdyni są: panele dyskusyjne; spotkania z pisarzami, publicystami, historykami, bohaterami; warsztaty filmowe i Międzynarodowy Market Filmowy (International Film Market). Co roku odbywa się około 150 wydarzeń towarzyszących, w których bierze udział około 450 gości i ekspertów .

Festiwalowi towarzyszą koncerty i spektakle teatralne. Do tej pory festiwal gościł takie indywidualności jak Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Grażyna Auguścik, Marcin Wyrostek, TSA, grupa Chelydra (Meksyk), Bella (Węgry) , De Press, Voo Voo, Anna Rusowicz, Luxtorpeda, Ewa Dałkowska, Henryk Miśkiewicz, Marek Probosz, Stan Borys, Trebunie Tutki, Agnes Rakowska (Łotwa), Mart Avi (Estonia), Alexandra Malatskovskaya (Ukraina), Katy Carr (Wielka Brytania), Contra Mundum, Kasia Kowalska, Jan Pietrzak, Ewelina Gancewska (Litwa), Pit Paulau (Białoruś) i Sebastian Rejman (Finlandia), Burke Shelley – Budgie (Wielka Brytania).

Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród naszych partnerów można znaleźć prestiżowe instytucje zajmujące się historią m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny, Polską Fundację Narodową, Archiwa Państwowe, Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, Platformę Europejskiej Pamięci Sumienia, Muzeum Powstania Warszawskiego, National History Day (USA).

Festiwal realizowany jest w partnerstwie z miastem Gdynia – Miastem Filmu Unesco. Festiwal odbywa się w prestiżowej lokalizacji: w Gdyńskim Centrum Filmowym,  Teatrze Muzycznym w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum miasta Gdyni . 

Wyjątkowością Festiwalu Filmowego NNW jest to, że zarówno udział w konkursach jak i wstęp dla widzów jest całkowicie bezpłatny.