Zwycięzcy projektu Młodzi Dla Historii (MDH) 2019

Wspaniali, utalentowani, zaangażowani! O młodzieży, która odwiedza nas każdego roku w Gdyni nie można powiedzieć inaczej. Zachwycają swoimi pomysłami i twórczością. Przeczytajcie, kto w tym roku zdobył nagrody MDH!

Uroczystą Galę MDH poprowadzili: Maja Kądziela – koordynator projektu Kazimierz Łysiak, IPN, aktor.

LUREACI:

Konkurs filmowy:

Laureatką filmowego konkursu MDH w roku 2019, a tym samym zdobywczynią statuetki Anioł Wolności została Paulina Marciniak, za film „Irena Maria Maternowska”.

Uzasadnienie decyzji jury konkursu: „Zwięzły, dobry filmowo i narracyjnie, ciekawy życiorys głównej bohaterki.”

Z uwagi na to, że filmy zgłoszone na konkurs prezentowały bardzo wysoki poziom, jury zadecydowało o przyznaniu wyróżnień. Otrzymali je:

Alicja Orzłowska i Agata Czarniecka, za film: „Wróg kusi nas Coca-colą”; uzasadnienie: „świetny temat, ciekawi opowiadacze, zwłaszcza obaj mężczyźni”

Wiktor Jasiński, Tymoteusz Młot-Kaźmirowicz, Jakub Szarkowski, Szymona Zienkiewicz, za film: „Tragiczni dwudziestoletni”, uzasadnienie: „dobre zdjęcia i dialogi, ciekawa historia zdrajcy”

Maria Kwasiborska, Barbara Kowalczyk, Olga Młot-Kaźmirowicz, Antoni Rodzoch, za film „Emilia Malessa – oficerskie słowo honoru”, uzasadnienie: „autentyczność i dziecięcość narratorek, interesujący pomysł z piosenką”

Kamil Lorek, za film „Janina Pancerz – wojna i życie”, uzasadnienie: „świetne zdjęcia”

 

Konkurs teatralny:

„My, dzieci Ireny Sendlerowej”, reż. Edyta Bojkowska-Kolak

 

Konkurs na stylizacje:

1 miejsce: Wiktoria Kłapcińska

2 miejsce: Julia Chrzanowska

3 miejsce: Maciej Kozłowski

Wyróżnienia: Julia Golian i Kinga Roman

 

O oprawę muzyczną zadbał m.in. Bartek Kurowski, utalentowany młody gitarzysta, wokalistą wykonujący poezję śpiewaną.

Specjalnie na Galę MDH został też stworzony spektakl „Dotknięty ogniem…” w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego i Ulicznego Teatru Ognia „Antidotum”.

Gratulujemy wszystkim laureatom! Nie poprzestawajcie na tym projekcie, rozwijajcie talenty i wracajcie do nas za rok z nowymi pomysłami!

Zapraszamy do Gdyni!

Organizatorami IX edycji MDH są: Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Kultura – Interwencje 2019″ oraz Fundacji ORLEN „Dar Serca”; sponsorzy wspierający MDH 2019: Fundacja Stefczyka i Grey Wolf – firma Grey Wolf jest także sponsorem nagród w Konkursie Stylizacyjnym.

Dziękujemy za Państwa wsparcie!