Zmarł kompozytor muzyki filmowej Jan A.P. Kaczmarek

Wielka strata dla świata filmu. Zmarł Jan A. P. Kaczmarek – kompozytor muzyki filmowej, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2023 za osiągnięcia życia. Miał 71 lat.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej

– taką informację za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej przekazała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, żona kompozytora.

Jan A. P. Kaczmarek był jednym z najbardziej cenionych twórców muzyki filmowej na świecie. Skomponował muzykę do niemal 70 filmów fabularnych i dokumentalnych oraz z okazji rocznic historycznych (np. 25-lecia Solidarności czy 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca”).

Jan A.P. Kaczmarek był twórca muzyki filmowej, teatralnej i symfonicznej

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się w 1953 r. w Koninie. Jest laureatem Oscara z 2005 r. za muzykę do filmu „Marzyciel” Marca Forstera. W 1989 wyjechał do Los Angeles. Był autorem muzyki do takich filmów, jak m.in.: „Całkowite zaćmienie” i „Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland, „Hania” Janusza Kamińskiego, „Horsemen – jeźdźcy Apokalipsy” Jonasa Akerlunda, „Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona oraz „Aż po grób” Aarona Schneidera.

W swoim dorobku muzycznym ma kompozycje symfoniczne oraz muzykę do spektakli teatralnych, m.in. do „Dziadów” i „Nie-Boskiej komedii”. Wyreżyserował trzy spektakle multimedialne: „Czekając na kometę Halleya”, „Symfonia Solo” oraz „Tower of Babel”.

Na obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego skomponował “Rapsodię śląską”. Dla uczczenia 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania “Solidarności”  stworzył „Kantatę dla wolności”. Był autorem “Oratorium 1956”, które przygotował z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Na zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni skomponował “Emigrę, Symfonię bez końca”.

Był twórcą festiwalu Transatlantyk. W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do „Doliny Bogów” Lecha Majewskiego (2019), „Magnezji” Macieja Bochniaka (2020), „Śmierci Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego (2021) oraz „Van Gogha” Daniela Fridella.

Jan A.P. Kaczmarek zmagał się z ciężką chorobą

W ostatnich miesiącach córka artysty Anastazja Davis organizowała w sieci zbiórkę na leczenie Jana A. P. Kaczmarka, który od dłuższego czasu cierpiał na schorzenie neurologiczne – zanik wieloukładowy. Jak mówiła, stan zdrowia artysty był na tyle słaby, że całkowicie uniemożliwiał mu pracę. Kompozytor nie mógł samodzielnie się poruszać i wymagał stałej opieki.

Źródło: Viva, Wikimedia Commons, Polska Fundacja Muzyczna.