Zaczęły się Retrospektywy w Łochowie

Festiwal NNW nie zwalnia tempa. 21 października zaczęły się Retrospektywy Festiwalu NNW w Łochowie. Potrwają do 23 października. Punktem kulminacyjnym będą sobotnie pokazy filmowe, wystawa, koncert i Uroczysta Gala Retrospektyw NNW w ośrodku kultury.

Retrospektywy po raz kolejny zawitały do Łochowa. „Lubimy tu wracać, czujemy tu chęć do działania, łączy nas wspólna energia i czujemy energię oraz zaangażowanie lokalnej społeczności, dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury pana Artura Lisa. Widzimy dużą aktywność szkół w czasie Retrospektyw, dużą aktywność lokalnej młodzieży, czujemy przychylność władz. Mogę powiedzieć, że w Łochowie ładujemy akumulatory do naszych dalszych działań” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Warto wspomnieć, że w Retrospektywach w Łochowie biorą udział także mieszkańcy okolicznych rejonów Węgrowa, Wyszkowa, Mińska Mazowieckiego a nawet Ostrołęki czy Grajewa.

Na czwartek i piątek zaplanowaliśmy wystawy, projekcje i warsztaty filmowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Na korytarzach szkoły została otwarta wystawa obrazów z kolekcji “Malarski Poczet Żołnierzy Wyklętych” autorstwa Piotra Rafałko. Cały zbiór liczy około stu portretów. Część z nich pokazywana jest młodzieży łochowskiego liceum i technikum.

Poza tym w czwartek młodzież mogła obejrzeć projekcję kilkunastu wideoklipów, które startowały w tym roku w Konkursie Wideoklipów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, pokaz filmu „Inka. Zachowałam się jak trzeba” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego i wziąć udział w pierwszej części warsztatów filmowych prowadzonych przez scenarzystę, reżysera i operatora filmowego Waldemara Czechowskiego. Warsztaty w Łochwie cieszą się dużym powodzeniem. To wyjątkowa okazja, żeby poznać tajniki robienia filmów łatwo dostępnymi metodami. Dowiedzieć się jak dobrać temat filmu, na co zwracać uwagę podczas kręcenia, co w procesie tworzenia filmu jest najważniejsze. To też zachęcenie do utrwalania historii, szukania wokół siebie tematów, które warto zachować dla przyszłych pokoleń. Ciąg dalszy warsztatów 22 października.

Poza tym w piątek zostanie także pokazany film „VI Brygada Pani Komendant” w reżyserii Wojciecha Królikowskiego. To filmowa opowieść o niezwykłej kobiecie, która była inicjatorką utworzenia w odrodzonej RP kobiecej policji państwowej. Stanisława Filipina Paleolog – pierwsza i jedyna kobieta – oficer policyjny w II RP, działaczka niepodległościowa, walczyła w obronie Lwowa i wojnie polsko-sowieckiej, major Wojska Polskiego RP, komisarz Policji Państwowej, jej działania, prowadzone śledztwo przyczyniło się do likwidacji gangu handlarzy kobietami „Zwi Migdal”.

W sobotę 23 października kulminacja łochowskich Retrospektyw Festiwalu NNW w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury. Spotkanie z Festiwalem zacznie się o godzinie 16:00. Pokazanych zostanie kilka filmów dokumentalnych, które w tym roku wypełniły program XIII Festiwalu NNW w Gdyni. Przede wszystkim dokument„Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, obraz nagrodzony główną nagrodą w tym roku w Gdyni czyli Złotym Opornikiem. Pokażemy też wspomnianą już wystawę “Malarski Poczet Żołnierzy Wyklętych”. Jak mówi autor portretów Piotr Rafałko, swoimi obrazami chce oddać hołd bohaterom skazanym przez dziesięciolecia na niepamięć.

„Chęć upamiętnienia to jednak nie jedyny powód, dla którego zdecydowałem się podjąć ten temat. Bardzo skromna ilość zachowanych fotografii portretowych, często ich słaba jakość, były dla mnie równie istotną motywacją. W wielu publikacjach i na stronach internetowych pojawiają się często te same, prawie nieczytelne fotografie. Czasem rodziny celowo niszczyły zachowane zdjęcia swoich bliskich, żeby utrudnić komunistom ich identyfikację. Innym razem wraz z aresztowaniami i wyrokami, rekwirowane były wszelkie pamiątki, w tym fotografie. Również dzisiaj instytucje państwowe nie zawsze mają zgodę rodzin na publikowanie zachowanych zdjęć” – mówi artysta. Poczet składa się z ponad stu olejnych portretów.

W czasie sobotnich Retrospektyw NNW w Łochowie można będzie także usłyszeć koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Rafałko przy akompaniamencie Jacka Dubrawskiego. Organizatorzy Festiwalu NNW wręczą też Drzwi do Wolności – uhonorowania dla lokalnych bohaterów za ich udział w walce o niepodległość, za niezłomną postawę wobec dwóch totalitaryzmów.