Zapraszamy 8 maja o godz. 18:00 do Lublina na pierwsze z serii spotkań w ramach cyklu Akademii Filmowej Festiwalu NNW “Wolny świat. Wolni ludzie”.
W programie debata historyczna a także pokazy filmów:
„ROZBITY KAMIEŃ” (2005) 42, reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski
„NIEPODLEGŁY. OPOWIEŚĆ O JANUSZU KRUPSKIM” ( 2012) 53′, reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski i Paweł Nowacki
„ŚLADAMI JANUSZA KRUPSKIEGO” (2021) 16’, uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie
Prowadzenie debaty: Krzysztof Ziemiec
Goście: dr hab. Marcin Szewczak, prof. KUL, Grzegorz Linkowski, reżyser; Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor MFF NNW w Gdyni, reżyser; Paweł Nowacki, opozycjonista, scenarzysta i producent filmowy.
“Z sukcesem prowadzimy naszą festiwalową Akademię Filmową NNW, dzięki której powstało ponad 50 dokumentów oraz kilkanaście scenariuszy filmów fabularnych. Od kilku lat z sukcesem prowadzimy działania filmowe w Lublinie. To tu powołaliśmy MAF (Młodzieżową Akademię Filmową), w ramach której młodzi pasjonaci lokalnej historii, miłośnicy kina, realizują krótkie formy filmowe inspirując się historią patronów szkół, dziadków, sąsiadów. Już w najbliższy czwartek w CSK w Lublinie, zobaczymy jedną z takich produkcji.Od czwartku rozpoczynamy nasz cykl pokazów filmów, spotkań z twórcami, aktorami, świadkami historii. Pokazy filmów dokumentalnych jak również fabularnych będziemy wzmacniać debatami, warsztatami czy konsultacjami scenariuszowymi. Chcemy być ważnym wsparciem dla cennych działań akademickich w zakresie filmu jak również oraz dopełnieniem debaty o polskiej historii”
– mówi Arkadiusz Gołębiewski I dodaje
“Data nie jest przypadkowa bo 8 maja przypada 80 rocznica zakończenia II WŚ. Właśnie w czwartek po blisko 20 latach przywołam historię moich bohaterów z filmu “Rozbity kamień”. Historia mimo, że wydarzyła się 80 lat temu to dylematy Zygmunta Błażejewicza (dowódcy 1 szwadronu V Brygady Wileńskiej) oraz Tadeusza Cynkina (dowódcy grupy pościgowej LWP i NKWD na odział ” Leśnych”), pomimo upływu wielu lat są żywo dzisiaj dyskutowane. Warto podkreślić, że turbulencje przy realizacji tego filmu sprawiły, że powołałem właśnie Festiwal Filmowy NNW , którego pierwszym Patronem Honorowym, był Janusz Krupski, bohater drugiego mojego ( wspólnie z P. Nowackim) filmu który będzie w czwartek pokazany”.
Partnerem naszych działań jest Centrum Spotkań Kultur w Lublinie oraz zespół sprawdzonych w boju pracowników CSK, za co serdecznie dziękujemy.

