Wojna – losy kobiet

Margot Loehr, niemiecka psycholog, natknęła się w hamburskich archiwach na karty zgonów małych dzieci w niemieckich obozach pracy. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że były to noworodki i niemowlęta, które urodzone w niewoli były odbierane matkom i zamykane w osobnym baraku. Tam umierały, niektóre po kilku godzinach, inne po kilku dniach, najsilniejsze dożywały kilku miesięcy… Umierały głównie z głodu w straszliwych męczarniach…

Dzięki staraniom Loehr w bruk chodnika hamburskiej ulicy wkomponowano 49 mosiężnych tabliczek z imionami kilkumiesięcznych ofiar niemieckich zbrodniarzy. Margot napisała książkę o tych dzieciach, starając się dotrzeć do imion i nazwisk ich matek, do ich korzeni. „To taka straszna historia, że musiałam o tym opowiedzieć. W Hamburgu nikt o tym nie słyszał, w książkach historycznych były tylko jakieś wzmianki ogólne. Zaczęłam szukać kim były, chciałam przywrócić im godność. Udało mi się też zamieścić spis firm, które sprowadzały robotników przymusowych i pozwalały na takie okrucieństwo. To było ważne, bo niektóre z tych firm nadal istnieją…” – mówiła Margot Loehr podczas debaty „Wojna – losy kobiet”, która odbyła się na 15. Festiwalu NNW. Niemiecka badaczka odkryła też historię kierownika obozu Hamburg-Eidelstedt, SS-Unterscharfuehrera Waltera Kuemmela, który własnoręcznie topił noworodki. Został po wojnie skazany na dziesięć lat więzienia przez brytyjski trybunał wojskowy w 1946 roku. Wyszedł na wolność siedem lat później.

Loehr założyła fundację „Kamienie pamięci”, by pielęgnować pamięć o ofiarach niemieckich zbrodni w Hamburgu. Opowiada o tych historiach w szkołach, pokazuje dzieciom tabliczki, tłumaczy, że ich wiele rzeczy wokół powstało, bo budowali je przymusowi robotnicy.

W debacie wzięli także udział Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács, Roman Brovko reżyser ukraiński, dr Cathy Gorn National History Day, Skrabski Fruzsina reżyser węgierska, autorka filmu „Odziedziczony wstyd” (kontynuacji filmu „Uciszony wstyd”, który był pierwszym dokumentem o węgierskich ofiar gwałtów podczas sowieckiej okupacji Węgier). Skrabski – szefowa Fundacji Gulág – która odziedziczyła tę organizację po swojej matce, niestrudzenie pracuje nad tym, aby przeszłość stała się dostępna dla przyszłych pokoleń. Jej filmy opowiadają nie tylko o piele zgwałconych kobiet, ale i o traumie jaką muszą mierzyć się następne pokolenia.

Kobiety zmuszone do pracy wojna festiwal filmowy nnw