Sygnety Niepodległości dla mjr. Chrostowskiego i kpt. Bednarczyka

Brawa na stojąco i podniosła atmosfera podczas uroczystej gali Retrospektywy Festiwalu NNW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Sygnety Niepodległości otrzymali żołnierze Armii Krajowej i WiN major Franciszek Chrostowski i kapitan Aleksander Bednarczyk ps. „Adam”. Podczas gali wręczone zostały także Drzwi do wolności zasłużonym opozycjonistom i bohaterom drugiego planu walki o wolność i zachowanie pamięci o polskich bohaterach.

Sygnety Niepodległości w Ostrołęce otrzymali:

Major Franciszek Chrostowski
(ur. 1929 r.). Żołnierz AK i WiN. Walkę o niepodległość rozpoczął już jako nastolatek w szeregach Armii Krajowej. Brał udział w wielu akcjach, często ryzykując przy tym życiem. Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej kontynuował walkę podziemną z okupantem komunistycznym w szeregach oddziału WiN. W 1953 r. został aresztowany przez resort bezpieczeństwa i przeszedł brutalne śledztwo. Został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Przez 30 lat pracował jako lekarz, ale jednocześnie dbał o upamiętnianie lokalnej historii i jej bohaterów. Jako Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Ostrołęka jest zaangażowany w inicjatywy upamiętniające osoby i dzieje okresu II wojny światowej oraz po niej. Jest organizatorem lokalnych imprez o charakterze patriotycznym oraz inicjatorem działań mających na celu utrwalanie narodowej tożsamości i poszanowanie patriotycznych tradycji ziemi ostrołęckiej. Skupia wokół siebie młodych ludzi dając im przykład prawdziwego patriotyzmu i angażuje do dalszej działalności mającej na celu zachowanie w pamięci bohaterów historii Polski.

Statuetkę na ręce mjr Franciszka Chrostowskiego wręczył pan Janusz Kotowski – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Kpt. Aleksander Bednarczyk „Adam” (pośmiernie). Żołnierz AK i WiN, uczestnik akcji „Burza”, więzień KL Soldau. Urodził się 21 sierpnia 1913 r. w Rzekuniu, pow. Ostrołęka. Ukończył kurs podchorążych rezerwy piechoty. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. Służył w Batalionie Obrony Narodowej „Kurpie”. Od maja 1940 r. był żołnierzem ZWZ-AK w Obwodzie Ostrołęka, był szefem wyszkolenia. Uczestnik akcji „Burza”. Aresztowany przez Niemców w
październiku 1944 r. Skazany na karę śmierci. Uciekł z KL Soldau w styczniu 1945 r. Pozostał w konspiracji. Stanął na czele Obwodu Armii Krajowej Obywatelskiej Ostrołęka. Od września 1945 r. kierował miejscowym Obwodem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od sierpnia 1946 r. był inspektorem w Inspektoracie WiN Mazowsze. Zginął w nocy z 19 na 20 grudnia 1946 r. w miejscowości Gnaty pow. Ostrołęka w czasie operacji UB.

Statuetkę wręczył Arkadiusz Gołębiewski – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW a odebrała pani Anna Nosek – bratanica śp. kpt. Aleksandra Bednarczyka.

 

Drzwi do Wolności w Ostrołęce otrzymali:

Anna Staszewska, wnuczka Sybiraka Henryka Domańskiego, członkini Związku Sybiraków oraz Rady Seniorów w Ostrołęce. Przez wiele lat była pedagogiem w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce. Działaczka społeczna. Sprawuje funkcję starosty ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W wolnych chwilach pisze wiersze o tematyce patriotycznej. Jest autorką tomiku poezji “Chwile Życia”. Wiersze o tematach historycznych oparte są na bezpośrednim przekazie osób, które doświadczyły okrucieństwa wojny i ich konsekwencji.
Statuetkę wręczył dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce pan Janusz Kotowski.
Arkadiusz Czartoryski urodzony w Ostrołęce, związany z regionem ostrołęckim i Kurpiami. Po skończeniu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim został nauczycielem w ostrołęckich szkołach średnich i następnie dwukrotnie radnym Rady Miasta Ostrołęki i Prezydentem Ostrołęki a także wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, a w końcu posłem na sejm. Dba o zachowanie historii i propagowanie wiedzy o bohaterach walki o niepodległość. Aktywny członek grup rekonstrukcji historycznej. Organizował w Polsce wiele inscenizacji historycznych z udziałem tysięcy widzów m.in. wiele rekonstrukcji historycznych z epoki Księstwa Warszawskiego oraz z września 1939. Napisał szereg artykułów o tematyce historycznej. Jeden z pomysłodawców utworzenia w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jest sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu do spraw rozwoju sportu dzieci i młodzieży. Odznaczony między innymi – Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej czy Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
Statuetkę wręczył Arkadiusz Gołębiewski Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW
Robert Mamątow. Na początku lat 80. został ostrołęckim działaczem „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany na blisko cztery miesiące i osadzony w Zakładzie Karnym w Iławie. W 1982 r. ponownie aresztowany z przyczyn politycznych a następnie skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Został zwolniony z pracy, w 1983 r. zaczął prowadzić własną działalność gospodarczą. W 1988 r. zaangażował się w budowę struktur „Solidarności”. Był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Ostrołęce,
współorganizował wybory do odrodzonego samorządu Ostrołęki. Zainicjował powstanie Ostrołęckiego Forum Gospodarczego, które skupia małe i średnie przedsiębiorstwa. Za zasługi w walce o wolną Polskę został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. uzyskał mandat senatorski. W 2015 oraz w 2019 r. został ponownie wybrany na senat.
Statuetkę wręczył dyrektor Janusz Kotowski.
Galę poprowadził Krzysztof Ziemiec a zespół Pseudonim zagrał swoje autorskie piosenki. Dziękujemy Annie Nachtygal – wokal, Natalii Prekiel – klawisze, Januszowi Nachtygalowi – gitara, Jakubowi Jeznachowi – bas, Pawłowi Olszewskiemu – perkusja.

Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.