Brawa na stojąco i podniosła atmosfera podczas uroczystej gali Retrospektywy Festiwalu NNW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Sygnety Niepodległości otrzymali żołnierze Armii Krajowej i WiN major Franciszek Chrostowski i kapitan Aleksander Bednarczyk ps. „Adam”. Podczas gali wręczone zostały także Drzwi do wolności zasłużonym opozycjonistom i bohaterom drugiego planu walki o wolność i zachowanie pamięci o polskich bohaterach.
Sygnety Niepodległości w Ostrołęce otrzymali:
Major Franciszek Chrostowski
(ur. 1929 r.). Żołnierz AK i WiN. Walkę o niepodległość rozpoczął już jako nastolatek w szeregach Armii Krajowej. Brał udział w wielu akcjach, często ryzykując przy tym życiem. Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej kontynuował walkę podziemną z okupantem komunistycznym w szeregach oddziału WiN. W 1953 r. został aresztowany przez resort bezpieczeństwa i przeszedł brutalne śledztwo. Został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Przez 30 lat pracował jako lekarz, ale jednocześnie dbał o upamiętnianie lokalnej historii i jej bohaterów. Jako Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Ostrołęka jest zaangażowany w inicjatywy upamiętniające osoby i dzieje okresu II wojny światowej oraz po niej. Jest organizatorem lokalnych imprez o charakterze patriotycznym oraz inicjatorem działań mających na celu utrwalanie narodowej tożsamości i poszanowanie patriotycznych tradycji ziemi ostrołęckiej. Skupia wokół siebie młodych ludzi dając im przykład prawdziwego patriotyzmu i angażuje do dalszej działalności mającej na celu zachowanie w pamięci bohaterów historii Polski.
Statuetkę na ręce mjr Franciszka Chrostowskiego wręczył pan Janusz Kotowski – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Kpt. Aleksander Bednarczyk „Adam” (pośmiernie). Żołnierz AK i WiN, uczestnik akcji „Burza”, więzień KL Soldau. Urodził się 21 sierpnia 1913 r. w Rzekuniu, pow. Ostrołęka. Ukończył kurs podchorążych rezerwy piechoty. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. Służył w Batalionie Obrony Narodowej „Kurpie”. Od maja 1940 r. był żołnierzem ZWZ-AK w Obwodzie Ostrołęka, był szefem wyszkolenia. Uczestnik akcji „Burza”. Aresztowany przez Niemców w
październiku 1944 r. Skazany na karę śmierci. Uciekł z KL Soldau w styczniu 1945 r. Pozostał w konspiracji. Stanął na czele Obwodu Armii Krajowej Obywatelskiej Ostrołęka. Od września 1945 r. kierował miejscowym Obwodem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od sierpnia 1946 r. był inspektorem w Inspektoracie WiN Mazowsze. Zginął w nocy z 19 na 20 grudnia 1946 r. w miejscowości Gnaty pow. Ostrołęka w czasie operacji UB.
Statuetkę wręczył Arkadiusz Gołębiewski – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW a odebrała pani Anna Nosek – bratanica śp. kpt. Aleksandra Bednarczyka.
Drzwi do Wolności w Ostrołęce otrzymali:
Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.