Stalowe magnolie NNW. Losy kobiet w czasach zniewolenia

Wśród festiwalowych filmów szczególnie polecamy te, których bohaterkami są kobiety. W czasach trudnych, kiedy trzeba było wybierać między szczęściem własnym a walką o wolność, między rezygnacją a działaniem dla dobra innych, między życiem a śmiercią – one „zachowywały się jak trzeba”, często były cichymi bohaterkami drugiego planu, niosąc otuchę i nadzieję. A kiedy nie było wyjścia chwytały za broń, jak „Panna opętana” Macieja Pawlickiego. Henryka Pustowójtówna nim została ikoną czasów Powstania Styczniowego musiała wybrać między korzeniami rosyjskimi a polskimi, miedzy miłością do ojca a miłością do ojczyzny.

Hiszpański film „Un cel de plom” Miquela Romansa opowiada więźniarce obozu koncentracyjnego, która walcząc o godność ludzką potrafiła postawić się prześladowcom w mundurach i zorganizowała ruch oporu. Podobny temat poruszyła w reportażu radiowym Karolina Ryniak. „Jutro będzie lepiej” to opowieść o niesamowitych kobietach, które na Majdanku stworzyły radio o zasięgu ograniczonym do głosu rozchodzącego się w baraku.

W czasy najnowsze i rosyjskie piekło sportowców przeniesie państwa obraz „Free Skate” Roope Oleniusa o osobistym mierzeniu się łyżwiarki figurowej z traumą treningów w Rosji.

Zapraszamy także na panel dyskusyjny „Wojenne losy kobiet” oraz na film dokumentalny o poszukiwaniu przez Polaków dziewczyny z archiwalnego zdjęcia.