Sieradzkie Retrospektywy. Nie zapominamy o cichych bohaterach

„Cieszę się, że dotarliśmy do Sieradza z naszymi Retrospektywami. Jak tutaj jestem, zaledwie parę godzin, to słyszę, że w tym miejscu historia aż kipi” – mówił Arkadiusz Gołębiewski rozpoczynając uroczystą galę Retrospektyw Festiwalu Filmowego NNW w Sieradzu.

To już czwarte w tym roku, po Przasnyszu, Łochowie i Lubinie, Retrospektywy XIII edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Z powodu zbliżającej się 40. rocznicy stanu wojennego, podczas sieradzkiego wydarzenia ten temat był motywem przewodnim pokazywanych filmów a także paneli dyskusyjnych. W czasie gali sieradzkich Retrospektyw uhonorowani zostali m.in. działacze lokalnej Solidarności.

Sygnetem Niepodległości została uhonorowana mieszkająca w Sieradzu uczestniczka Powstania Warszawskiego pani Halina Kolińska ps. „Średzka”. Drzwi do wolności otrzymali: Stanisława Sobieraj, wieloletnia działaczka Solidarności internowana w stanie wojennym, uczestniczka protestów rolniczych; Tadeusz Chowański, bratanek Żołnierza Niezłomnego Antoniego Chowańskiego ps. „Kuba”, walczący o zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, inicjator budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej; Krzysztof Sokołowski – znany wieloletni działacz a także przewodniczący sieradzkiej Solidarności  oraz  Kacper Józef Trębacz – działacz społeczny i sportowy, rownież członek Solidarności.

„Cieszę się, że Festiwal NNW nie pozwala nam zapomnieć o tych, którzy byli cichymi bohaterami” –  mówił prezydent Sieradza Paweł Osiewała podczas gali. „Jesteście dokumentalistami tego, co się wydarzyło. Tak wielu już odeszło, tych którzy byli Żołnierzami Wyklętymi. Tych, którzy nie bali się za wolność na szali postawić swojego życia.  Wy to dokumentujcie i nie pozwalacie o tym zapomnieć”.

„Naszym celem jest nie tylko dzielić się produkcjami filmowymi, które pokazujemy na festiwalu w Gdyni, ale także wywoływać dyskusję o rzeczach ważnych, o naszej historii. Przywoływać świadków i bohaterów tej historii. Zwłaszcza tych, o których pamięć się zatarła” – mówił z kolei dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski – „W czasie naszych spotkań czy warsztatów z młodzieżą, chcemy pokazać tym młodym ludziom komu zawdzięczają wolność, którą mogą się w tej chwili cieszyć”.

Podczas sieradzkich Retrospektyw Festiwalu NNW odbyły się także dwudniowe warsztaty filmowe i historyczne dla młodzieży w szkołach i warsztaty dla samorządowców. Z powodu pandemii w wersji online. Było to jednak przede wszystkim dwudniowe święto filmu. Na projekcjach w Teatrze Miejskim i online zostało pokazanych kilka filmów dokumentalnych, w tym “Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, laureat Złotego Opornika na XIII Festiwalu NNW w Gdyni.

Kolejne Retrospektywy Festiwalu NNW  13 i 14 grudnia w Baranowie Sandomierskim a 14 i 15 grudnia w Koprzywnicy.

Organizatorem Retrospektyw Festiwalu NNW w Sieradzu jest Stowarzyszenie Scena Kultury.

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Partnerem jest Prezydent Miasta Sieradza.