Już po raz dziewiąty Lublin gości Retrospektywy Festiwalu NNW. W programie m.in. pokaz specjalny filmu „Położna” w reż. Marii Stachurskiej, przegląd filmów jednego autora, w ramach którego można będzie zobaczyć pięć dokumentów Arkadiusza Gołębiewskiego a także zajęcia z młodzieżą. Równocześnie w Lublinie trwa Młodzieżowa Akademia Filmowa. Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest wolny.
“Festiwal NNW ciągle w trasie. Dzielimy się emocjami, które mogli przeżyć ci, którzy byli w tym roku na XIII Festiwalu w Gdyni. Po tegorocznych dwóch Retrospektywach na Mazowszu, przyjeżdżamy na Lubelszczyznę a niedługo przenosimy się do Sieradza a potem na Podkarpacie. W Lublinie jesteśmy po raz dziewiąty. To jedno z pierwszych miejsc, które zaczęły odwiedzać Retrospektywy Festiwalu NNW. Zapraszamy na pokazy filmów ale równoległym działaniem do Retrospektywy są prace z młodzieżą w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi dla Historii, której finał odbędzie się w sobotę 6 listopada o 14:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie” – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.
Retrospektywy są podzielone na wydarzenie szkolne oraz te dostępne publicznie. W szkołach pod hasłem „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” przeprowadzane są lekcje i prezentowana jest poświęcona temu tematowi wystawa prac powstałych w ramach Międzynarodowego Konkursu na Plakat. Organizowana jest także prezentacja projektu „Tropem Wilczym Bieg Żołnierzy Wyklętych” z udziałem ambasadora biegu Jacka Rozenka i rzeczniczki wydarzenia Barbary Konarskiej.
„Założeniem tegorocznej Retrospektywy było to, żeby pobudzić aktywność młodzieży po izolacji spowodowanej pandemią” – mówi Anna Tchórzewska ze Stowarzyszenia Trzy Kropki. „Lekcje o Pileckim pokazują jak można być aktywnym. Pilecki zanim doszedł do swojej niezwyciężonej postawy był człowiekiem, który interesował się wieloma dziedzinami: muzyką, malarstwem, poezją. Opowiadając o biegu Tropem Wilczym zachęcamy do włączenia się w to wydarzenie na wiele sposobów, jako wolontariusz lub uczestnik. W taki aktywny sposób też można poznawać historię” – mówi Anna Tchórzewska.
Filmy, które zostaną w tym roku pokazane „pokazują duchowość i opowiadają o duchowości, niezależnie od wyznania”, jak mówi pani Anna. 4 listopada w Domu Kultury w Lublinie zostanie pokazany dokument „Teraz i w godzinę śmierci” w reż. Dariusza Walusiaka. Po projekcji zaplanowano spotkanie z autorem filmu.
5 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o godz 12:30 odbędzie się pokaz specjalny filmu „Położna „ w reż. Marii Stachurskiej, laureata nagrody głównej czyli Złotego Opornika na XIII Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni. To opowieść o odwadze i sile wiary, której bohaterką jest położna z obozu Auschwitz-Birkenau Stanisława Leszczyńska.
Natomiast w godz. 13:30-17:30 odbędzie się projekcja pięciu dokumentów Arkadiusza Gołębiewskiego w ramach organizowanego po raz pierwszy „Przeglądu filmów dokumentalnych jednego autora”. Pokazane zostaną: „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”, „Pan Major Łupaszka”, „Historia Kowalskich”, „Kochankowie z lasu” i ”Kawaleria naukowa”.
Jednocześnie w dniach 4-6 listopada w Lublinie trwa finałowy etap Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi da Historii, który zakończy się uroczystą galą 6 listopada o godz. 14:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas gali odbędą się premiery krótkich filmów dokumentalnych przygotowanych w ramach MAF przez uczniów z Lubelszczyzny, wręczone zostaną nagrody Młodzieżowej Akademii Filmowej a także honorowe nagrody Drzwi do Wolności i Sygnety Niepodległości. Podczas uroczystości wystąpi Orkiestra Wielkich Bębnów, która wraz z gośćmi wybije puls wolności. Gościnnie na scenie pojawią się też lubelscy raperzy Hertz i LWA, którzy zaprezentują utwory o lokalnych wydarzeniach i bohaterach.
Wstęp na wszystkie projekcje i na galę jest wolny.
Organizatorami IX Lubelskiej Retrospektywy są Stowarzyszenie Scena Kultury i Stowarzyszenie Trzy Kropki. Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty.Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Szczegółowy program IX Lubelskiej Retrospektywy Festiwalu NNW 3-5 listopada: