Nadchodzi Retrospektywa Festiwalu NNW w Ciechanowie

Szanowni Państwo!
Już w poniedziałek, 26 października w Ciechanowie rusza retrospektywa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW,  który co roku we wrześniu odbywa się w Gdyni. Ta czterodniowa impreza filmowa to jedyne tego rodzaju wydarzenie kulturalne w Europie. Od kilku lat odwiedzamy w ciągu roku miasta na terenie całej Polski, ze swoją bogatą festiwalową ofertą programową.
W tym roku zapraszamy Państwa w dniach 26 – 27 października do Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej.
Tym sposobem powracamy wspomnieniami do korzeni. To tu dwanaście lat temu odbyła się pierwsza edycja Festiwalu.
Szczególną atrakcją tegorocznej Retrospektywy będzie projekcja filmu Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi”, który wygrał tegoroczny Konkurs Filmów Polskich.
Dokument opowiada o kultowym, wrocławskim duszpasterzu akademickim księdzu Stanisławie Orzechowskim „Orzechu”. Podtytuł „zawsze chciałem być wśród ludzi” to jedna z dewiz głównego bohatera zaangażowanego w setki inicjatyw tworzących niezwykły duchowy koloryt Wrocławia oparty o silne wspólnoty i żywą wiarę. Unikatowe materiały archiwalne ukazują kilka najważniejszych wątków z arcybogatego życia tego niezwykłego kapłana, takich jak słynna msza na wrocławskiej Zajezdni autobusowej, udział w strajku głodowym kolejarzy, współpraca z wrocławską „Solidarnością”, pielgrzymki do Częstochowy czy budowanie jednego z najważniejszych wrocławskich studenckich ośrodków duszpasterskich – D.A. Wawrzyny. Pokaz uświetni spotkanie autorskie z reżyserką.
W poniedziałek zostaną otwarte dwie wystawy fotograficzne Arkadiusza Gołębiewskiego “Aleja Wolności” i “Wydrapywanie z niepamięci”.
Wśród tytułów, które zostaną zaprezentowane, znajdują się filmy „Mój przyjaciel Laluś” w reżyserii Dariusza Walusiaka, „Baśka” Doroty Kani i Anny Zapert, a także filmy Arkadiusza Gołębiewskiego „Tropem Wyklętych” i „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”.
Kolejny dzień ciechanowskich Retrospektyw zainauguruje projekcja filmu „Naukowa Kawaleria” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, opowiadającego o polskich wynalazcach i ich dorobku.
Pokaz będzie punktem wyjścia do dyskusji „Patriotyzm historyczny i gospodarczy – w obronie Niepodległej”. Uczestniczyć w niej będą prezes zarządu firmy T4B Robert Szczepankowski, nauczyciel historii Zbigniew Majewski, pełnomocnik wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Piotr Oleńczak, a także dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Debatę poprowadzi dziennikarz Marcin Wikło.
Dla przedstawicieli organizacji pozarządowych przewidziano szkolenie z aktywizacji środowisk lokalnych.
Młodzież z Ciechanowa zaproszona jest do udział w warsztatach filmowych, jak i stylizacji modowych. Poprowadzą je profesjonalni filmowcy. Dwa dni szkoleń zakończą się rozstrzygnięciem konkursu w obydwu kategoriach.
Jak co roku, ważnym elementem Retrospektyw jest uhonorowanie zasłużonych działaczy patriotycznych. Podczas gali odbędzie się wręczenie Świadkom Historii statuetek Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Całe wydarzenie uświetni część artystyczna.
WAŻNA INFORMACJA!
Z uwagi na wyjątkową sytuację epidemiologiczną wydarzenie będziemy transmitować online.
Zachęcamy Państwa do uczestnictwa w Retrospektywach właśnie w ten sposób.
Będzie to możliwe poprzez nasza stronę a także fanpage https://www.facebook.com/niepokorni.niezlomni.wykleci