Reżyser Roman Brovko gościem specjalnym Polish-Ukrainian Art Meeting

Zaczęło się kolejne, tym razem trzydniowe POLISH-UKRAINIAN ART MEETING 14-16 grudnia 2022 roku. Dzisiaj w Pułtusku miało miejsce spotkanie z reżyserem filmu “Zakazany” Romanem Brovko, który specjalnie na nasze wydarzenie przyjechał z Kijowa. Po spotkaniu można było zobaczyć jego film opowiadający o ukraińskim poecie Wasylu Stusie walczącym o niepodległość Ukrainy, zamordowanym w 1985 roku. Walczącym słowem oczywiście, a jednocześnie o wielkim orędowniku polsko-ukraińskiego pojednania.

Z filmem „Zakazany” Roman Brovko objechał całą Ukrainę. Promuje go też w innych krajach, również w Polsce. Plakat z filmu stał się symbolem walki o wolność Ukrainy, jest drukowany na koszulkach, plakatach, pokazywany na wiecach. Stał się symbolem oporu.

“Jedni walczą z karabinami na froncie, a bronią w ręku Romana jest kamera. W swoich filmach pokazuje jak system łamał i niszczył jednostki. Widzimy, że wiele mechanizmów, które ukazuje Roman, działało również w Polsce. Były specyfiką w całym bloku wschodnim, o czym przypomniała nam wczorajsza 41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego” – mówił przed pokazem filmu Arkadiusz Gołębiewski – “Wyjątkowością kina ukraińskiego jest to, że za te tematy biorą się ludzie młodzi, dzisiejsi trzydziestolatkowie, którzy szukają inspiracji w przeszłości. To jest postawa zupełnie obca dla polskich twórców filmowych”.

Rozmawialiśmy dziś nie tylko o filmie “Zakazany”, ale także o roli filmowców w pokazywaniu ważnych kwestii społecznych i politycznych oraz o roli filmu w pokazywaniu historii.

Projekt zaczęliśmy w tym roku podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Od dwóch miesięcy jeździmy z nim po Polsce.

Ciąg dalszy POLISH-UKRAINIAN ART MEETING 15 i 16 grudnia w Warszawie w CRPK na ul. Mińskiej 65. Zapraszamy jutro od 11 do 17, a w piątek od 9:45 na blok filmów ukraińskich. Zaplanowane są także panele dyskusyjne i spotkania z twórcami.

WSTĘP WOLNY!

Projekt współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej PISF